pandemia fot. MirceaIancu
pandemia fot. MirceaIancu
Felietony koronawirus Polityka Redakcja poleca

MINĄŁ KWIECIEŃ 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

1a.) Koronawirus w Polsce (stan na 3.05.2020)

# Potwierdzone # Śmiertelne # Wyzdrowiało # Aktywne przypadki

Potwierdzone w Polsce 13 693

Śmiertelne w Polsce 678

Wyzdrowiało w Polsce 3 945

Potwierdzone na świecie 3 501 691

Śmiertelne na świecie 245 050

Wyzdrowiało na świecie 1 128 551

Aktualne dane: https://www.medonet.pl/koronawirus/to-musisz-wiedziec,zasieg-koronawirusa-covid-19–mapa-,artykul,54726942.html?utm_source=onetrasp&utm_medium=display&utm_campaign=perfo_autopromo_hplive_zasieg_koronawirusa_mapa_aktualizacja#koronawirus-covid-19-co-o-nim-wiemy

1b.) Chory się dusi, jakby był powieszony. O wojnie z wirusem opowiadają ordynator i lekarz-ochotnik (link)

Piotr PACEWICZ

OKO.press 26.04.2020

Prof. Nauman: Wysłałem do Adama SMS-a: „Jak będzie bardzo źle, przyjadę pomóc”. Prof. Kobayashi odpisał: „Już jest bardzo źle”. Poruszająca opowieść dwóch wybitnych neurologów, ordynatora w szpitalu w Radomiu i jego przyjaciela neurochirurga, o tym jak ratowali oddział zaatakowany przez koronawirusa. Przedstawiają receptę na wojnę z COVID-19.

Kobayashi: To było najtrudniejsze doświadczenie zawodowe w życiu.

Nauman: Dla mnie też. I najintensywniejsze przeżycie bycia lekarzem. Myślę, że to doświadczenie zmieni moje życie.

(Całość bardzo ciekawa i wzruszająca!)

2. WYBORY

2a.) Obowiązki prezydenta, podzielona opozycja i inne

Wybieramy prezydenta wobec czego, przede wszystkim, powinniśmy dowiedzieć się jakie są podstawowe jego obowiązki i jak je spełniał urzędujący prezydent/kandydat oraz jak chcą je spełniać pozostali kandydaci.

Główne obowiązki prezydenta określa p.2 Art. 126 Konstytucji w brzmieniu: „Prezydent Rzeczypospolitej czuwa nad przestrzeganiem Konstytucji, stoi na straży suwerenności i bezpieczeństwa państwa oraz nienaruszalności i niepodzielności jego terytorium.”

Prezydent Rzeczypospolitej obejmuje urząd po złożeniu wobec Zgromadzenia Narodowego następującej przysięgi (Art. 130):

„Obejmując z woli Narodu urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, uroczyście przysięgam, że dochowam wierności postanowieniom Konstytucji, będę strzegł niezłomnie godności Narodu, niepodległości i bezpieczeństwa Państwa, a dobro Ojczyzny oraz pomyślność obywateli będą dla mnie zawsze najwyższym nakazem”.

Przysięga może być złożona z dodaniem zdania „Tak mi dopomóż Bóg” o czym Prezydent na pewno nie zapomniał.

Często prezydent, ze względu na jego obowiązki nazywany jest Strażnikiem Konstytucji. Jak dotąd nie zauważyłem, żeby odbyła się jakaś dyskusja z obecnym prezydentem/kandydatem na ten temat, wręcz przeciwnie stroni on od poruszania tego najważniejszego tematu, co by świadczyło o tym, że zarzuty dotyczące łamania Konstytucji przez Prezydenta są prawdziwe. Dziwne byłoby aby, bez wyjaśnienia tych zarzutów, mógł ponownie zostać prezydentem. Niestety stroni On od tego tematu o czym świadczy odmowa udziału w dyskusji wyborczej zorganizowanej ostatnio (1.05) przez „Newsweeka”.

Debata „Newsweeka” w pięciu. Duda nie wziął udziału

fot. Youtube/ newsweek.pl

Robert Biedroń, Krzysztof Bosak, Szymon Hołownia, Małgorzata Kidawa-Błońska i Władysław Kosiniak-Kamysz wzięli udział w przeprowadzonej w formie wideokonferencji debacie kandydatów na prezydenta, zorganizowanej przez tygodnik „Newsweek”. Nie wziął w niej udziału Andrzej Duda, za co był solidarnie krytykowany przez kontrkandydatów.

(https://www.rp.pl/Wybory-prezydenckie-2020/200509973-Debata-Newsweeka-w-pieciu-Duda-nie-wzial-udzialu.html).

Jeżeli chodzi o udział w wyborach to opozycja jest podzielona, prezentuje dwie koncepcje:

– aktywną – brać udział w głosowaniu pomimo pandemii, wielu nieprawidłowościom w głosowaniu korespondencyjnym czy też, praktycznie, braku kampanii wyborczej umożliwiającej poznanie programów wyborczych poszczególnych kandydatów.

– pasywną – bojkot wyborów – jako protest głównie przeciwko przeprowadzenia wyborów w takiej formie, bez kampanii wyborczej i w czasie pandemii.

Szkoda, że opozycja w tych sprawach nie jest jednomyślna – skorzysta na tym kandydat PiS – nierozliczony ze swych obowiązków konstytucyjnych, głównie dotyczących dochowania wierności postanowieniom Konstytucji.

2b.) SN: ustawa o wyborach korespondencyjnych narusza konstytucję i zawiera wady merytoryczne, nie powinna wejść w życie

27.04.2020

Sąd Najwyższy wydał opinię do projektu ustawy o głosowaniu korespondencyjnym w wyborach prezydenckich. SN stwierdza w niej, że ustawa „nie powinna być przedmiotem dalszych prac legislacyjnych”, ponieważ zawiera „liczne wady merytoryczne” i narusza konstytucję oraz stanowi zagrożenie dla obywateli.

Foto: PAP. Konferencja po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego
Foto: PAP. Konferencja po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego

Foto: PAP. Konferencja po wspólnym posiedzeniu trzech izb Sądu Najwyższego

Ustawa o korespondencyjnych wyborach prezydenckich procedowana jest w Senacie. Izba ma na to czas do 6 maja. Sąd Najwyższy wydał dziś opinię na ten temat. Wśród „wad merytorycznych” wymienia m.in. niemożność zapewnienia równych szans kandydatom w kampanii wyborczej z powodu na ograniczenia, jakie wprowadził rząd w związku z pandemią koronawirusa.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/sn-ustawa-o-wyborach-korespondencyjnych-narusza-konstytucje-i-zawiera-wady/lwphgfl

2c.) Centrum Studiów nad Demokracją: Polacy nie chcą wyborów w czasie pandemii

24 04 2020

Znakomita większość Polaków ocenia przeprowadzenie wyborów w trakcie epidemii za ogromny błąd. Opinia ta zdecydowanie przeważa również wśród tych dobrze oceniających działania rządu w sprawie COVID-19, widzów TVP, a nawet wyborców PiS – analizują dla Onetu prof. Radosław Markowski i Piotr Zagórski z Centrum Studiów nad Demokracją.

  • 80 proc. badanych zgadza się z twierdzeniem, że rząd PiS źle robi, zmuszając nas do udziału w majowych wyborach, a 70 proc., że przeprowadzone w maju wybory będą nieważne, gdyż pogwałcono konstytucję i ordynację wyborczą

  • 24 proc. ankietowanych odpowiedziało, iż ma zamiar wziąć udział w majowych wyborach prezydenckich

  • Opinia, że PiS robi źle, forsując wybory, jest jednoznaczna i powszechnie negatywna, stąd trudno doszukać się dużych różnic pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi – zauważają badacze

  • Analogicznie, aż 80 procent badanych wzięłoby udział w wyborach w najbliższej przyszłości, przy założeniu, że odbyłyby się one w normalnych (nieepidemicznych) warunkach

  • Badanie zainicjowane przez zespół badaczy Centrum Studiów nad Demokracją analizują w tekście dla Onetu jego autorzy – prof. Radosław Markowski i Piotr Zagórski

https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/centrum-studiow-nad-demokracja-polacy-nie-chca-wyborow-w-czasie-pandemii/t2zelx0

2d.) Jakub Bierzyński: Jeśli Jarosław Kaczyński chce być dyktatorem, to niech zrzuci maskę [OPINIA]

Jakub Bierzyński

22.04.2020

W mediach toczy się dyskusja o tym czy brać udział w „wyborach prezydenckich”, czy je bojkotować. Zwolennicy bojkotu nie chcą brać udziału w farsie. Zwolennicy udziału argumentują, że nie wolno oddawać przeciwnikowi pola walkowerem. Kto ma rację? Czy udział w majowych wyborach ma sens? Odpowiedź na to pytanie zależy od diagnozy aktualnej sytuacji politycznej — pisze Jakub Bierzyński*.

  • Majowe wybory prezydenckie nie będą ani powszechne, ani bezpośrednie, ani tajne, a ich wynik może zostać łatwo sfałszowany

  • Głównym celem Jarosława Kaczyńskiego jest w nich legitymizacja władzy

  • Zajęte epidemią społeczeństwo nie będzie miało siły, by po wyborach protestować, nie będą też protestować ani Europa, ani USA

  • Jedynym sposobem na uratowanie demokracji jest w tej chwili rozmowa z Jarosławem Gowinem i doprowadzenie do odłożenia wyborów

Teza pierwsza brzmi: Jarosław Kaczyński nie zamierza oddać raz zdobytej władzy.

https://wiadomosci.onet.pl/opinie/jakub-bierzynski-jesli-jaroslaw-kaczynski-chce-byc-dyktatorem-to-niech-zrzuci-maske/58kbwr1

2e.) Poseł PO publikuje pismo premiera zlecające druk kart wyborczych. Kluczowa data

30 04 2020

Marcin Kierwiński opublikował na Twitterze pismo od Mateusza Morawieckiego do Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych, w którym premier polecił PWPW drukowanie kart wyborczych. Pismo jest datowane na 16 kwietnia 2020 r. – na dwa dni przed wejściem w życie nowelizacji ustawy, a więc w momencie, gdy za organizację wyborów odpowiadała jeszcze Państwowa Komisja Wyborcza.

Mateusz Morawiecki, foto: Radek Pietruszka / PAP
Mateusz Morawiecki, foto: Radek Pietruszka / PAP

„Tajna decyzja Mateusza Morawieckiego ws. zlecenia wydruku kart wyborczych przez PWPW. Zlecenie bez podstaw prawnych, bez obowiązującej ustawy. Zlecenie którego efektem jest to że karty wyborcze można znaleźć już w Internecie. Kpina z prawa, z wyboru, z demokracji i z Polaków”

 – napisał na Twitterze Kierwiński

W piśmie możemy przeczytać m.in., że premier poleca Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych „realizację działań w zakresie przeciwdziałania COVID-19, polegających na wydrukowaniu odpowiedniej liczby kart do głosowania, instrukcji głosowania korespondencyjnego oraz oświadczeń o osobistym i tajnym oddaniu głosu na karcie do głosowania, niezbędnych do przeprowadzenia głosowania korespondencyjnego na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w 2020 r.”

O całym zamieszaniu wokół drukowania kart wyborczych pisaliśmy (onet) kilka dni temu. Jako pierwsi poinformowaliśmy, że karty wyborcze drukuje po kryjomu nie PWPW, a prywatna firma z Brodnicy. Nasi rozmówcy, w tym wicepremier Jacek Sasin, potwierdzili, że premier Morawiecki wysłał pisma w sprawie wyborów do Poczty Polskiej oraz PWPW. Miał to zrobić na podstawie tzw. ustawy antycovidowej, która daje premierowi możliwość nakazania przedsiębiorstwom konkretnych działań. Nie znaliśmy jednak wówczas dokładnej treści tych pism, a nie wiedzieliśmy, kiedy dokładnie zostały wysłane.

Decyzja Premiera
Decyzja Premiera

Teraz wiemy, że pismo wysłane do PWPW ma datę 16 kwietnia 2020 r. Polecenie zostało zatem wydane dwa dni przed wejściem w życie nowelizacji tzw. ustawy o COVID-19, która dopiero dała premierowi prawo jego wydania. 16 kwietnia za organizację wyborów odpowiadała jeszcze Państwowa Komisja Wyborcza.

Nierozstrzygnięta pozostaje jeszcze kolejna wątpliwość. Premier może na podstawie ustawy antycovidowej zlecać przedsiębiorstwom działania niezbędne w kwestii zwalczania epidemii. A organizacja wyborów ma się do tego nijak.

https://wiadomosci.onet.pl/kraj/wybory-prezydenckie-2020-premier-zleca-druk-kart-wyborczych-pwpw-pismo/xfgjyzc

2f.) Groźny wyciek przed wyborami? Kandydat na prezydenta pokazał „pakiet wyborczy”. I twierdzi, że łatwo o fałszerstwo

2020-04-29

Stanisław Żółtek, kandydat na urząd prezydenta Polski, twierdzi, że doszło do wycieku pakietu wyborczego. Dokumenty pokazał na konferencji prasowej w Krakowie. Żółtek wyjaśnił, że właśnie taki pakiet trafi do naszych skrzynek pocztowych. Jednak pocztowcy zastanawiają się, skąd mógł wyciec dokument. Poczta Polska miała go otrzymać dopiero w środę wieczorem.

Na dokumencie znajduje się lista kandydatów na prezydenta.
Stanisław Żółtek, kandydat na urząd prezydenta Polski, twierdzi, że doszło do wycieku pakietu wyborczego. Nikoff / newspix.pl

Wybory prezydenckie w trybie korespondencyjnym mają odbyć się 10 maja. Ustawa wciąż jest w Senacie. Nie jest tajemnicą, że rząd – co podawały ogólnopolskie media – zlecił druk i przygotowanie dystrybucji pakietów do głosowania korespondencyjnego.

– Z naszych informacji wynika, że te druki, z których pracownicy poczty złożą pakiety wyborcze, mają dotrzeć do Poczty Polskiej w środę wieczorem – twierdzi w rozmowie z Faktem Piotr Moniuszko, przewodniczący Wolnego Związku Zawodowego Pracowników Poczty. – Jeszcze nikt na poczcie nie wie, jak wyglądają – dodaje. 

Pakiet, który zaprezentował kandydat, składa się z karty do głosowania z wydrukowaną pieczęcią, oświadczenia o oddaniu głosu oraz instrukcji, koperty zwrotnej i małej koperty na kartę do głosowania. Na oświadczeniu należy podać swoje imię, nazwisko, miejsce zamieszkania oraz numer PESEL. Karta zawiera również miejsce na własnoręczny podpis. 

Żółtek twierdzi, że łatwo może dojść do fałszerstwa. My też myślimy, że pakiet będzie łatwo podrobić, bo możliwości techniki są teraz ogromne – ocenia Piotr Moniuszko. – Jeśli teraz wyciekły to raczej nie z poczty. Skąd? Trudno zgadnąć, bo nawet nie wiadomo, kto pakiety drukuje – dodaje.

Państwowa Komisja wyborcza nie chce komentować sprawy, bo jak twierdzi, jest jedynie obserwatorem, a nie dysponentem w sprawie. – To wszystko jest w gestii Poczty Polskiej – podkreśla Tomasz Grzelewski, rzecznik PKW, którą PiS pozbawił uprawnień.

https://www.fakt.pl/wydarzenia/polityka/wybory-korespondencyjne-wyciekly-pakiety-wyborcze/crq4n25?utm_source=_viasg_fakt&utm_medium=direct&utm_campaign=leo_automatic&srcc=ucs&utm_v=2#slajd-3

2g.) A oto dwie opinie o wyborach korespondencyjnych:

– Marcina Horały gdy PiS jest przy władzy i takie wybory proponuje

by Homo Politicus

27/04/2020

W rozmowie z Olgą Zielińską Gość Dnia Radia Gdańsk – Marcin Horała, poseł Prawa i Sprawiedliwości, wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK.

– Jak rozumiem, koronawirus „przepuszcza” miliony przesyłek codziennie. Poczta Polska każdego dnia dostarcza kilka milionów listów i paczek, do tego przesyłki kurierskie czy jedzenie na wynos. Karton z pizzą nie przenosi koronawirusa, bo ten tylko czeka na kopertę wyborczą. Na tę kopertę wskoczy i będzie zarażać – ironizował Marcin Horała, komentując obawy opozycji dotyczące korespondencyjnego sposobu przeprowadzenia wyborów prezydenckich. – „Gazeta Wyborcza” z jednej strony pisze o „kopertach śmierci”, a z drugiej zachęca czytelników do zamawiania u listonoszy prenumerat i dostarczania gazety pocztą. To jest granie na ludzkim strachu i emocjach, bez żadnego związku z rzeczywistością.

https://glosgdyni.eu/marcin-horala-o-wyborach-korespondencyjnych/-

– Krystyny Pawłowicz w październiku 2013 roku gdy PiS był w opozycji.

Leszek Rudziński, 8 kwietnia 2020

Projekt głosowania korespondencyjnego jest bardzo niebezpieczny, dlatego narusza podstawowe standardy i wartości dotyczące wyborów, a przede wszystkim zasadę konstytucyjną bezpośredniości wyborów – mówiła w Sejmie 22 października 2013 roku Krystyna Pawłowicz, ówczesna posłanka PiS.

Krystyna Pawłowicz w 2013 o głosowaniu korespondenyjnym: Narusza podstawowe standardy i wartości wyborów fot. adam jankowski / polska press

Stwierdziła również, że głosowanie korespondencyjne godzi w zasadę tajności wyborów, tworząc „bardzo realne zagrożenie odtajnienia głosów w drodze do wyborczego pudła i zagrożenie sfałszowania w tym czasie głosów”. – Ceną za powszechność nie można zapłacić każdej ceny. To znaczy ceny łamania innych zasad – bezpośredniości i tajności – mówiła parlamentarzystka w 2013 roku.

Jest to o tyle znacząca wypowiedź, że dziś Krystyna Pawłowicz sama jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego z nadania Prawa i Sprawiedliwości, a jej ugrupowanie przeforsowało właśnie projekt głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich i odrzuca wszystkie argumenty, które niegdyś Pawłowicz przedstawiała.

https://polskatimes.pl/krystyna-pawlowicz-w-2013-o-glosowaniu-korespondencyjnym-narusza-podstawowe-standardy-i-zasade-konstytucyjna-dzis-pawlowicz/ar/c1-14905871

Te dwie wypowiedzi potwierdzają tezę: „Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia”.

2h.) Prof. Łętowska: To blef, że grożą gigantyczne odszkodowania za wprowadzenie stanu klęski żywiołowej (link)

OKO.press 12.04.2020

Politycy partii Jarosława Gowina twierdzą, że nie można wprowadzić stanu klęski żywiołowej, bo państwo zbankrutuje – rzekomo będzie musiało wypłacić firmom gigantyczne odszkodowania. Prof. Ewa Łętowska: To blef, szwindel, interesowna manipulacja, by obrzydzić stan klęski żywiołowej. Nie ma szans na tak duże odszkodowania.

2i.) Koronawirus w Polsce. Prezydent Ciechanowa nie przeprowadzi wyborów prezydenckich

Koronawirus w Polsce. Prezydent Ciechanowa zapowiedział, że nie przeprowadzi wyborów prezydenckich (PAP, Fot: Tomasz Gzell)

https://wiadomosci.wp.pl/koronawirus-w-polsce-prezydent-ciechanowa-nie-przeprowadzi-wyborow-prezydenckich-6494434747873409a

3.Twardoch odnosi się do polityki: Nie mają chleba? Niech jedzą karty wyborcze (albo ciastka – dop. J.B.).

24 kwietnia 2020

Szczepan Twardoch w ostrych słowach skomentował brak pomocy państwa dla ekonomicznych ofiar pandemii koronawirusa. „Państwo polskie ma im do zaoferowania kolejne konferencje prasowe i wybory korespondencyjne” – podsumował pisarz w mediach społecznościowych.

Pisarz w swoim tekście odniósł się także do Jarosława Kaczyńskiego i jego chęci zostania „emerytowanym zbawcą narodu”. Pisarz skrytykował

Szczepan Twardoch podczas wręczenia nagród kulturalnych Onetu i miasta Kraków O!Lśnienia. 2019 r. Foto: Damian Klamka/East News
Szczepan Twardoch podczas wręczenia nagród kulturalnych Onetu i miasta Kraków O!Lśnienia. 2019 r. Foto: Damian Klamka/East NewsFoto: Damian Klamka / East News

polityka zaangażowanego w rozgrywki między partiami, a nie zwracającego uwagi na trwający kryzys. „Po śmierci matki i brata całkowicie samotny, zatopiony w pragnieniu zemsty, schorowany, pogardzający wszystkimi, z którymi musi pracować, bo też prawie wszyscy kiedyś go zdradzili. Byłaby to nawet postać tragiczna, nad którą mógłbym się pochylić z zawodowym zainteresowaniem storytellera (anegdociarza), gdyby obsesje tej postaci nie pogrążały z każdym dniem coraz głębiej, w którym przyszło mi mieszkać i płacić podatki”.

https://www.onet.pl/kultura/onetkultura/szczepan-twardoch-krytykuje-politykow-twardoch-pisze-o-skutkach-pandemii/681lcwz,681c1dfa

4.Orzeczenia TSUE w sprawie SN nie mogą być kwestionowane na podstawie konstytucji

14 kwietnia 2020

„Postanowienie Trybunału Sprawiedliwości UE jest wiążące – staje się natychmiastowe i musi zostać wykonane przez dane państwo członkowskie. Wiążący charakter orzeczeń Trybunału Sprawiedliwości UE nie może być kwestionowany na podstawie narodowych konstytucji, prawa krajowego lub orzeczeń sądów krajowych” – odpowiedział rzecznik Jahnz. dło:PAP

Sąd Najwyższy źródło: ShutterStock

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekł na początku kwietnia, że Polska ma natychmiast zawiesić przepisy dotyczące Izby Dyscyplinarnej SN w sprawach dyscyplinarnych sędziów. Wniosek o tymczasowe zawieszenie do czasu wydania ostatecznego wyroku złożyła KE. Polski rząd argumentował, że jest on nieuzasadniony.

Premier Mateusz Morawiecki pytany po decyzji o to postanowienie powiedział, że rząd podejmie odpowiednie analizy i przekaże odpowiedź w stosownym czasie zgodnie z procedurami. Zapowiedział skierowanie zapytania do TK, do jakiego stopnia TSUE może wydawać tego typu wyroki zabezpieczające.

Dzień później do natychmiastowego powstrzymania się od rozpatrywania wszelkich spraw wezwała Izbę Dyscyplinarną SN pierwsza prezes tego sądu Małgorzata Gersdorf.

10 kwietnia Izba Dyscyplinarna SN skierowała do Trybunału Konstytucyjnego pytanie prawne w sprawie możliwości stosowania przez unijny trybunał środków tymczasowych dotyczących funkcjonowania sądownictwa w państwach członkowskich UE.

https://forsal.pl/artykuly/1469122,orzeczenia-tsue-w-sprawie-sn-nie-moga-byc-kwestionowane-na-podstawie-konstytucji.html

5.) Izrael: Tysiące ludzi demonstrowały przeciwko premierowi mimo epidemii koronawirusa

19 04.2020

fot. PAP

Tysiące Izraelczyków z maseczkami na twarzach, zachowujących odległość dwóch metrów od siebie, demonstrowały w niedzielę w Tel Awiwie przeciwko premierowi Benjaminowi Netanjahu. Protest odbył się mimo epidemii koronawirusa.

Demonstranci, wymachujący czarnymi flagami, twierdzili, że Netanjahu chce wykorzystać epidemię Covid-19 (skąd my to znamy – J.B.) do tego, żeby stworzyć „kryzysowy” rząd i uniknąć odpowiedzialności w sprawach, w których jest oskarżony o korupcję. Apelowali też do lidera Niebiesko-Białych Beniego Ganca o to, żeby jego partia nie przyłączała się do koalicji pod przewodnictwem Netanjahu.

https://wiadomosci.onet.pl/swiat/koronawirus-w-izraelu-tysiace-ludzi-demonstrowaly-przeciwko-premierowi/fc3g9xw

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x