ME fot. gdynia.pl
Kultura Przepisy i zarządzenia Redakcja poleca Warto wiedzieć Z Gdyni

Kultura w czerwonej strefie

Gdynia zostanie objęta czerwoną strefą epidemii koronawirusa. W związku z tym w życie wchodzą dodatkowe obostrzenia. Instytucje kultury wciąż pozostają otwarte, a wydarzenia, podobnie jak w strefie żółtej, mogą odbywać się przy maksymalnym obłożeniu 25% dostępnej liczby miejsc.

Od soboty, 17 października Gdynia została objęta czerwoną strefą epidemii koronawirusa. Zaleca się nie wychodzenie z domu bez wyraźnej konieczności. Wiąże się to z wprowadzeniem w mieście dodatkowych zasad reżimu sanitarnego. Zmniejszą się m.in. limity osób mogących podróżować pojazdami komunikacji miejskiej, a także uczestniczących w wydarzeniach kulturalnych lub imprezach rodzinnych.

– Instytucje kultury samodzielnie podejmują decyzje o wprowadzeniu dodatkowych środków ostrożności lub o zawieszeniu wydarzeń, które wynikają z objęcia Gdyni strefą czerwoną. Nie są one regulowane odgórnymi rozporządzeniami – tłumaczy Maja Wagner, naczelnik Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.


Wydarzenia kulturalne w czerwonej strefie

W strefie czerwonej wydarzenia kulturalne (np. kinach, klubach muzycznych, teatrach, filharmoniach, operach, salach widowiskowo-sportowych) mogą odbywać się przy maksymalnym obłożeniu 25% dostępnej liczby miejsc na widowni.

Imprezy sportowe, ale także zajęcia sportowe mogą być organizowane bez udziału publiczności.
Zakazem objęta jest organizacja kongresów i targów, a także organizowania imprez tanecznych w klubach czy dyskotekach.

Zakrywanie ust i nosa

Podobnie jak dotychczas w każdej przestrzeni publicznej należy zasłaniać usta i nos. Nakazem tym nie zostały objęte plaże, lasy, parki, zieleńce czy ogrody botaniczne. Należy jednak pamiętać, by zasłonięte były zarówno usta, jak i nos. Niepoprawne jest noszenie maseczki na brodzie lub z odkrytym nosem.

Muzeum Emigracji

Muzeum Emigracji poinformowało na swojej stronie o zawieszeniu wszystkich wydarzeń stacjonarnych – do odwołania. Decyzja ta podyktowana jest wprowadzeniem strefy czerwonej zakażeń COVID-19 w Gdyni. Wystawa stała oraz czasowa pozostają jednak otwarte dla zwiedzających.

Wciąż można odwiedzać Muzeum Emigracji z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa. Aby zapewnić komfort gościom, opracowany został nowy regulamin zwiedzania. Z jego treścią można zapoznać się na stronie muzeum.

Na kanałach społecznościowcyh Muzeum Emigracji – FacebookuInstagramieTikToku i YouTube – można obejrzeć zapisane transmisje z minionych wydarzeń, oprowadzania po wystawie i warsztaty. Na bieżąco będą również publikowane informacje o nowych wydarzeniach online.

Biblioteka Gdynia

Wypożyczane książki będą podawane czytelnikom przez bibliotekarzy przy stanowisku wypożyczeń. Zachęca się również do składania zamówień przez konto czytelnika oraz zamówień telefonicznych.

Godziny otwarcia filii:
Poniedziałek, wtorek, czwartek w godzinach 12.00-19.00. (przerwa sanitarna o godz. 15.00-16.00).
Środa 12.00-16.00 (bez przerw)
Piątek w godzinach 9.00-16.00. (przerwa sanitarna o godz. 12.00-13.00).
W soboty biblioteki nieczynne.

  • W każdej filii powstały dwa osobne stanowiska: jeden do zwrotu, drugi do wypożyczania zbiorów. Czytelnicy obsługiwani są przy stanowiskach, zbiory podaje bibliotekarz.
  • W przestrzeni bibliotecznej zapewnione są środki dezynfekcyjne dla czytelników oraz wyznaczone miejsce do wypełniania kart zapisu.
  • Wyłączone z użytku są czytelnie, sale komputerowe, usługi ksero.
  • Wydarzenia literackie i edukacyjne będą odbywały się online.
  • Do biblioteki nie można wprowadzać zwierząt.
  • Biblioteka nie przyjmuje darów na bookcrossing.

Muzeum Miasta Gdyni

Z troski o bezpieczeństwo oficjalny wernisaż wystawy „Na styku morza i lądu”, zaplanowany na 16 października, został odwołany. Wystawa zostanie udostępniona zwiedzającym w godz. 17.00-19.00 w przestrzeni ART 39 w Zespół Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie, podczas wystawy, wyświetlana będzie projekcja Miastofonia.
Wystawy stałe i czasowe są czynne dla odwiedzających, przy zachowaniu odpowiednich środków ostrożności. Muzeum przygotowało specjalny regulamin odwiedzin, z którym można zapoznań się na stronie internetowej.

Gdyńskie Centrum Kultury / Konsulat Kultury

Wydarzenia kulturalne w najbliższym terminie odbędą się, ale z zachowaniem limitu – udostępione zostanie 25% miejsc na widowni. Gdyńskie Centrum Kultury / Konsulat Kultury zachęca również do korzystania z bogatej oferty wydarzeń kulturalnych online.

Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej, Teatr Miejski im. Witolda Gombrowicza i Teatr Gdynia Główna

Spektakle w teatrach odbywają się zgodnie z repertuarem z zachowaniem limitu miejsc – udostępnione zostanie 25% miejsc na widowni.

Gdyńskie Centrum Filmowe

Wydarzenia kulturalne w najbliższym terminie odbędą się, ale z zachowaniem limitu – udostępione zostanie 25% miejsc na widowni.

Autor: Weronika Rozbicka // UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie