fot. Grzegorz Jakubowski KPRM
Polityka Redakcja poleca Ze Świata

Kryzys amerykańskiej demokracji

Stany Zjednoczone są rozdzielane od lat poprzez ogromne nierówności ekonomiczne. To jak bardzo urosły różnice pomiędzy tą garstką najbogatszych miliarderów, a większością amerykańskiego społeczeństwa, która z trudem wiąże koniec z końcem, powoduje ogromne napięcia oraz obecny kryzys demokracji amerykańskiej.

Wewnętrzna polityka USA jest tak bardzo spolaryzowana i tak bardzo podzielona na dwa wrogie obozy, że już od lat nie chodzi w niej oto jak rozwiązywać problemy zwykłych ludzi, ale jest to po prostu wojna jednego plemienia politycznego z drugimObecny kryzys amerykańskiej demokracji, wywołany przez niebezpieczny populizm, spowodował utratę stabilności przez Stany Zjednoczone. Nowego prezydenta USA Joe Bidena czeka ważne zadanie konsolidacji amerykańskiego społeczeństwa, również poprzez wprowadzenie istotnych reform społecznych.

Polityka zagraniczna Stanów Zjednoczonych wobec Polski i Polski wobec Stanów Zjednoczonych nie była dla nas w ostatnim czasie najkorzystniejsza dla naszego kraju. To nie była polityka na kolanach wobec Waszyngtonu, tylko wobec Donalda Trumpa, co zniechęcało do nas naszych partnerów w Europie. 

Mamy ogromne oczekiwania wobec nowej prezydenckiej administracji, która mamy nadzieję zajmie się również rozwiązywaniem globalnych problemów: sprawą zmian klimatycznychmigracjami, relacjami z Chinami, czy też rosnącymi wpływami i agresywną polityką Rosji. Spodziewamy się, iż będzie ona korzystna dla całej Europy, a więc również i dla Polski.

Rządy Prawa i Sprawiedliwości postawiły wszystko na jedną kartę w relacjach z Donaldem Trumpem, co jest obciążeniem dla polityki zagranicznej naszego kraju. Kosztem tych nieopłacalnych dla Polski bliskich związków z odchodzącą administracją, są gorsze relacje z naszymi europejskimi sojusznikami. Polski rząd oraz prezydent powinni budować przyjazne relacje z administracją prezydenta Joe Bidena, tymczasem prezydent Andrzej Duda pokazał, że wciąż nie pogodził się̨ z wyborczą porażką Donalda  Trumpa.

W przyszłości bezpieczeństwo Polski i nasz dobrobyt gospodarczy będzie w głównej mierze zależał przede wszystkim od Unii Europejskiej i od tego jakie miejsce nasz kraj zajmie UE, ale także jak silna i jak solidarna ta Unia  będzie.

m.c

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x