Laureaci w srodku prezes PAK Michal Szaniawski
Laureaci w srodku prezes PAK Michal Szaniawski
konkurs Redakcja poleca Z kraju

Kosmiczni absolwenci

Badania przestrzeni kosmicznej w coraz większym stopniu wpływają na to, jak funkcjonujemy na co dzień, choćby korzystając z map dostępnych w każdym smartfonie. Aby system ten działał, niezbędne są satelity, rakiety, które je wznoszą na orbitę i komputery analizujące ogromne ilości danych.

W szybkim tempie rośnie zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie. W związku z tym Polska Agencja Kosmiczna po raz drugi zorganizowała konkurs na najlepszą studencką pracę dyplomową, wspierając rozwój kadr sektora kosmicznego w naszym kraju. Celem konkursu było promowanie indywidualnych i zespołowych osiągnięć studentów wyższych uczelni z zakresu inżynierii kosmicznej oraz badania i użytkowania przestrzeni kosmicznej.

Pierwsza edycja konkursu odbyła się przed rokiem. Oceniono wówczas 16 prac dyplomowych uczelni z całego kraju.

W tym roku zgłoszono 28 prac, obronionych w roku akademickim 2018/2019, w tym 17 magisterskich i 11 inżynierskich. Najwięcej, bo 9 prac, pochodziło z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, a 7 z Politechniki Warszawskiej. Kapituła oceniła je biorąc pod uwagę wartość naukową, możliwość zastosowania w praktyce oraz innowacyjność zaproponowanych rozwiązań.

Nagrodzeni absolwenci wiążą swą przyszłość z sektorem kosmicznym. Mateusz Guzik z AGH otrzymał pierwszą nagrodę za pracę inżynierską „Układ hamowania aerodynamicznego w rakiecie sondującej”. Od trzech lat działa w kole naukowym Space Systems, tworząc projekty rakietowe. Był uczestnikiem europejskiej konferencji EUCASS w Madrycie oraz AIAA Propulsion and Energy Forum w Indianapolis, w USA. Jest stażystą w firmie ABB, gdzie zajmuje się programowaniem, chcąc doświadczenia te wykorzystać podczas pisania pracy magisterskiej, dotyczącej wpływu promieniowania na układy FPGA w satelitach i rakietach. Planuje pracę w sektorze kosmicznym.

Laureat pierwszej nagrody za pracę magisterską, Grzegorz Gajoch, także ukończył AGH. Zajął się „Systemem komunikacji satelity PW-SAT2”. Podkreśla, że tematyka pracy wynikała z projektu, w którym brał udział. Opisał system, który stworzył. Warto wyjaśnić, że PW-SAT2 to drugi studencki satelita zbudowany na Politechnice Warszawskiej. Celem projektu było przetestowanie żagla deorbitacyjnego, czyli struktury, która rozwijając się w kosmosie powoduje szybkie wejście do atmosfery i spalenie się satelity, bez pozostawiania śmieci na orbicie. Grzegorz Gajoch interesuje się kosmosem od czasu liceum, wspólnie z zespołem budował symulator sondy planetarnej. Jest doktorantem na AGH, tworząc na uczelni rozwiązania dla przemysłu.

Przyszli eksperci w dziedzinie kosmosu kończą nie tylko uczelnie techniczne. Na przykład laureatka drugiej nagrody za pracę magisterską, Marta Najder z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, studiowała geodezję i kartografię. Wybrała temat: „Analiza jakości predykcji orbit satelitów śledzonych przez stacje SLR”, co uzasadnia w następujący sposób:

„Nasza uczelnia rozwija badania w dziedzinie geodezji satelitarnej. Działa tu grupa naukowców, którzy współpracują z NASA i Europejską Agencją Kosmiczną i zachęcają studentów, by zajęli się tą dziedziną. Warto pamiętać że geodezja ma duży wpływ na wyniki pomiarów satelitarnych. Skupiłam się na przewidywaniu trajektorii lotu satelitów, czyli predykcji, analizowałam dane, które publikują centra obliczeniowe na całym świecie.”

Marta Najder zamierza zostać asystentem naukowym na swojej uczelni, otrzymała też propozycję współpracy z PAK.

Podczas wręczenia nagród prezes PAK Michał Szaniawski powiedział: –

Mamy świadomość, że do dalszego dynamicznego rozwoju polskiego sektora kosmicznego potrzebne są kadry rekrutujące się z ambitnych, dobrze przygotowanych studentów polskich uczelni. PAK chce wspierać rozwój kadr poprzez promowanie najzdolniejszych młodych ludzi. Konkurs w podobnej formule będzie organizowany w kolejnych latach. W związku z tym podjęliśmy współpracę z kołami studenckimi, mam nadzieję, że w przyszłym roku będzie ona bardziej usystematyzowana i zostanie powołana Rada Studentów przy PAK.

– Nawet najwybitniejsi studenci potrzebują mentorów – dodał prezes Michał Szaniawski. – Rolę takich mentorów częstokroć pełnią promotorzy. Dlatego chciałbym osobiście podziękować im za zaangażowanie, a zwłaszcza dr. inż. Łukaszowi Mężykowi z Politechniki Warszawskiej, którego studenci przesłali najwięcej, bo aż 3 prace na konkurs, a jeden z nich, Michał Grendysz, zdobył nagrodę II stopnia w kategorii prac inżynierskich.

Nagrody wręczono w Urzędzie Marszałkowskim w Gdańsku 18 grudnia 2019 roku. Leszek Bonna, wicemarszałek Województwa Pomorskiego podkreślił, że młodzi utalentowani ludzie mogą liczyć na wsparcie w Europejskim Regionie Przedsiębiorczości.

Zebrani na sali specjaliści włączali się do dyskusji panelowej z udziałem przedstawicieli nauki i przemysłu kosmicznego. Mogli też wysłuchać krótkiego wykładu na temat roli sektora kosmicznego, jaki wygłosił, związany przez wiele lat z NASA, John Hall.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x