Image default
Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Koronawirus w turystyce morskiej

Wszyscy operatorzy rejsów wycieczkowych ugięli się pod atakami koronawirusa i zawiesili rejsy. Wstrzymano zabukowane rejsy z Norwegii po Morzu Północnym, wycieczki po Oceanii oraz rejsy Regent Seven Seas.

Zakotwiczyły statki pasażerskie w portach Atlantyku i Pacyfiku, Morza Północnego i Śródziemnego. Na razie nie można liczyć na zaokrętowanie między 13 marca a 11 kwietnia 2020 r. Niektórzy armatorzy liczą, że uruchomią rejsy turystyczne w drugiej połowie kwietnia.

Bezpieczeństwo, ochrona i dobre samopoczucie naszych gości i załogi jest naszym najwyższym priorytetem. Pod presją epidemii COVID-19 na całym świecie, od razu wprowadziliśmy dobrowolne tymczasowe zawieszenie rejsów przez nasze firmy

 – poinformował w oficjalnym komunikacie Frank Del Rio, prezes i dyrektor generalny Norwegian Cruise Line Holdings Ltd.

Norwegian Cruise na cumach. Statki Norwegian Cruise Line odwiedzają licznie również polskie porty. Norwegian Cruise Line Holdings Ltd. (NORWEGIAN) to liczący się globalny armator wycieczkowców. Należą do niej takie marki jak: Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises i Regent Seven Seas Cruises. NORWEGIAN, który operuje 28 statkami, uzasadnia dobrowolne zawieszenie wszystkich rejsów wycieczkowych współdziałaniem mającym na celu powstrzymania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Działanie to podjęto mimo, że firma nie spotkała się z żadnymi potwierdzonymi przypadkami zachorowań pasażerów i załóg.

MALTA widok na terminal pasażerski fot MAREK GRZYBOWSKI
MALTA widok na terminal pasażerski fot MAREK GRZYBOWSKI

Rozumiemy niedogodności związane z tym, że to zakłócenie może powodować naszych gości i partnerów podróży w tych szybko zmieniających się warunkach i trudnych czasach, i doceniamy ich zrozumienie – stwierdził Del Rio podkreślając, że operator współpracuje z lokalnymi władzami oraz realizuje zalecenia wprowadzane przez federalne i globalne agencje zwalczające rozprzestrzenianie się COVID-19.

Goście, którzy zarezerwowali rejsy w okresie od 13 marca do 11 kwietnia 2020 r. statkami Norwegian Cruise Line, Oceania Cruises lub Regent Seven Seas Cruises mogą przebukować rejsy. Wszyscy klienci odwołanych rejsów, którzy przebukują rejsy otrzymają 125% zwrotu zapłaconej opłaty w formie przyszłego kredytu rejsowego. Kredyt będzie można wykorzystać w rejsie zabukowanym do 31 grudnia 2022 r. Klienci, którzy nie zechcą skorzystać z tego rozwiązania, otrzymają w ciągu 3 miesięcy pełny zwrot opłaty za odwołany rejs.

Odwołane rejsy to problem całej morskiej branży turystycznej. Cruise Lines International Association (CLIA), największe na świecie stowarzyszenie armatorów statków wycieczkowych poinformowało w połowie marca, że jego członkowie zawieszą rejsy statków wycieczkowych z i do portów zawinięcia do USA na 30 dni. – Operatorzy rejsów wycieczkowych stowarzyszeni w CLIA dobrowolnie i tymczasowo zawieszają operacje w USA, ponieważ współpracujemy nad rozwiązaniem kryzysu zdrowia publicznego – oświadczyła Kelly Craighead, prezes i dyrektor generalny CLIA i podkreśla: To jest trudny okres, ale mamy nadzieję, że ta decyzja pozwoli nam skoncentrować się na przyszłości i jak najszybciej powrócić do normalności.

Royal Caribbean poinformował już 14 marca, że postanowił zawiesić żeglugę swojej floty na całym świecie od północy. Zakończymy wszystkie obecne rejsy zgodnie z planem i pomożemy naszym gościom w bezpiecznym powrocie do domu – ogłosił Royal Caribbean, dodając, że spodziewamy się powrotu do służby w dniu 11 kwietnia 2020 r. Carnival Corporation & Plc również ogłosiło, że czterej operatorzy należący do Grupy zawieszają rejsy wycieczkowe. Należą do nich Carnival Cruise Line, Cunard North America, Holland America Line i Seabourn.

_OSLO MS COLOR FANTASY FOT MAREK GRZYBOWSKI
_OSLO MS COLOR FANTASY FOT MAREK GRZYBOWSKI

Wirus na Antypodach i Atlantyku. Mimo tych środków ostrożności nie udało się uniknąć wirusa na statku Princess Cruises. Cztery osoby z koronawirusem zostały zidentyfikowane na statku wycieczkowym Ruby Princess, poinformowało 18 marca Ministerstwo Zdrowia Nowej Południowej Walii (NSW Health, Australia). Ruby Princess wyruszyła z Sydney do Nowej Zelandii 8 marca i powrócił do portu 18 marca. 2647 pasażerów było wczoraj na pokładzie i poinformowało NSW Health. Po stwierdzeniu infekcji u 4 osób wszystkim zalecono izolację w domu lub w miejscu zakwaterowania przez 14 dni. 63% to pasażerów to mieszkańcy Australii, 20% to mieszkańcy Stanów Zjednoczonych, a reszta pochodzi z wielu innych krajów – informował armator, który nie przerwał w połowie marca działalności.

W efekcie, w wyniku dekretu o zamknięciu granic wydanego przez prezydenta Argentyny Alberto Fernandeza, 19 marca Coral Princess musiał nagle opuścić port Buenos Aires zanim wszyscy goście zostali wysadzeni. Gdyby statek nie wyszedł w morze, pasażerowie musieliby zostać na statku stojącym w porcie bez prawa zejścia na ląd. Dopiero Montevideo w Urugwaju udało się uzupełnić zapasy i paliwo. To nie rozwiązało problemu bowiem operator poinformowała, że: nadal będziemy szukać zgody na dokończenie zejścia gości. Operacje portowe Princess Cruises badają wszystkie możliwości, w tym kanały dyplomatyczne. Współpracujemy również z naszymi zespołami nadbrzeżnymi nad kilkoma opcjami zejścia na ląd w razie problemów z Montevideo.

Bezpieczny powrót. Według CLIA w chwili ogłaszania decyzji o zawieszeniu rejsów turystycznych w morzu było około 40 statków i 90 tys. Z tych 40 statków 29 znajdowało się w połowie trasy, a 11 wypłynęło wieczorem 14 marca. 16 marca 11 z tych 40 statków zakończyło rejsy. Wszystkie jednostki powinny zakończyć rejsy do 30 marca. CLIA szacuje, że przez najbliższy miesiąc w wyniku zawieszenia około 500 rejsów turystycznych nie wypłynie około 1,2 miliona pasażerów. Florida-Caribbean Cruise Association (FCCA) i CLIA poinformowały na swoich stronach internetowych, że porty amerykańskie pozostaną otwarte dla powracających statków wycieczkowych. Pasażerowie mogą zejść ze statku i lecieć do domu, co zostało zagwarantowane przez Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego Stanów Zjednoczonych (DHS) już w dniu 13 marca 2020 r. Obywatele spoza USA będą mogli wrócić samolotem do swoich krajów.

W wyniku tych perturbacji CLIA i FCCA zażądały, aby wszystkie porty na Karaibach, w Ameryce Południowej i innych obszarach pozostały otwarte dla statków wycieczkowych pływających na trasach powiązanych z portami amerykańskimi tak, aby umożliwić pasażerom jak najszybszy powrót do ich domu – komunikuje CLIA. Chcemy, aby turyści bez żadnych wątpliwości wiedzieli o zaangażowaniu naszej branży i że stawiamy bezpieczeństwo ludzi na pierwszym miejscu – powiedział Adam Goldstein, globalny prezes CLIA.

CLIA przewiduje, że w ciągu 30 dni tylko gospodarka Stanów Zjednoczonych poniesie straty w wysokości 1 mld dol. (w wydatkach bezpośrednich) oraz 14 mln dol. w wynagrodzeniach ponieważ w wyniku postoju statków branża utraci 6500 miejsc pracy na statkach i w obsłudze turystyki morskiej. Według CLIA, turystyka morska zapewnia w Stanach Zjednoczonych 421 tys. miejsc pracy i co roku zapewnia wpływy do gospodarki kraju w wysokości 53 mld dol.

_NORWEGIAN GATWAY fot. Marek GRZYBOWSKI
_NORWEGIAN GATWAY fot. Marek GRZYBOWSKI

Porty polskie odwiedza rocznie około 100 statków pasażerskich z około 150 tys. pasażerów na pokładach. W 2019 r. największy ze statków, który zawinął do Gdyni to Norwegian Getaway (325,7 m). W Gdyni cumowało w ubr. 54 statków na których przybyło około 120 tysięcy turystów morskich. Na pokładach 67 wycieczkowców do Gdańska przypłynęło ponad 30 tys. pasażerów. Wycieczkowce odwiedziły Szczecin 6 razy. Porty polskie odwiedzają głównie turyści z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii, a także Stanów Zjednoczonych, Włoch, Hiszpanii. Są też się turyści z Japonii i Chin. Sezon rozpoczyna się w drugiej połowie kwietnia. Czy do tego czasu poradzimy sobie z koronawirusem? Będzie trudno.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Kaszubskie losy cz. II

Józef Franciszek Wójcik

Testy na koronawirusa. Co sprawia, że nie można wykonywać ich więcej?

dr. Zdrówko

Pogoria wraca do domu

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie