Na zdrowie Z Gdyni

„Koniczynka” dostosowana do specjalnych potrzeb dzieci

Specjalistyczny sprzęt rehabilitacyjny, nowe meble, pomoce dydaktyczne i zabawki, a także dodatkowy profesjonalny personel – to wszystko od września czeka w gdyńskim żłobku „Koniczynka” przy ul. Chylońskiej 237.

Wsparcie jest możliwe dzięki realizacji programu „Aktywny rodzic” współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej, w ramach którego w żłobku powstały nowe miejsca dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Do placówki nowi podopieczni trafili 16 września.

– Realizujemy nowy projekt „Aktywny Rodzic”, w ramach którego powstały zupełnie nowe miejsca w gdyńskich żłobkach, a  miejsca w żłobku w Gdyni-Cisowej zostały specjalnie dostosowane do potrzeb dzieci z niepełnosprawnościami. Placówka wyposażona została w specjalistyczny sprzęt, a także stworzono dodatkowe etaty: fizjoterapeuty, logopedy i specjalisty integracji sensorycznej. Nie mamy wątpliwości, że chcemy zapewniać opiekę najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, ale także chcemy, aby ta opieka była dostosowana do ich indywidualnych potrzeb

mówi  Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia.

Opiekunowie najmłodszych gdynian mogą liczyć na najwyższą jakość opieki dla swoich pociech. W ramach projektu zakupione zostały profesjonalne narzędzia do wspomagania terapii dzieci ze specjalnymi potrzebami oraz pomoce do prowadzenia zajęć opiekuńczo-wychowawczych i edukacyjnych.

– W ramach projektu unijnego „Aktywny Rodzic” otworzyliśmy pięć nowych miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami. Jest to nowatorski program, dlatego że do tej pory w publicznych, gdyńskich żłobkach takich miejsc nie było. Zakupiliśmy sprzęt rehabilitacyjny, dopasowany do fizjoterapii tych dzieci, do zajęć logopedycznych, a także z terapii sensorycznej. Rodzice są bardzo zadowoleni, gdyż pobyt ich dziecka w żłobku, da im szerokie spectrum różnych możliwości, jak chociażby spokojny powrót na rynek pracy. Rodziców cieszy też możliwość skorzystania z pomocy specjalistów, gdyż nasza oferta uzupełnia rehabilitację, jakiej dzieci są poddawane w ramach swojego orzeczenia o niepełnosprawności – mówi Agnieszka Welfle-Pobłocka, dyrektor żłobka „Koniczynka”.

Zakupiony sprzęt jest wysokiej klasy i gwarantuje dzieciom najlepsze warunki rozwoju. Wśród zakupionych urządzeń można wymienić: elektryczny stół rehabilitacyjny do terapii Bobath i Vojty, fotelik, lustro i materac rehabilitacyjny, ławeczkę gimnastyczną, wózek do przewożenia dzieci, wałki do masażu, piłeczki sensoryczne czy kącik zabaw do wspomagania motoryki dużej. Wyposażenie jest zakupione z myślą o harmonijnym rozwoju dzieci i możliwości przebywania z rówieśnikami. Natomiast zatrudnieni fachowcy dają gwarancję rodzicom, że ich dzieci otrzymają najlepsze możliwe wsparcie.

– Powstanie kilku miejsc dla dzieci z niepełnosprawnościami w żłobku wpisuje się w cały system, który chcemy stworzyć – kompleksowy system wsparcia rodzica z dzieckiem z niepełnosprawnością. Chcemy, aby w momencie, gdy rodzi się dziecko, rodzice wiedzieli na jakie wsparcie mogą liczyć, jakie jest spectrum rozwiązań i możliwości rozwoju dziecka w naturalnym środowisku ze swoimi rówieśnikami. Żłobek jest pierwszym tego typu miejscem, w którym dziecko kontaktuje się ze swoimi rówieśnikami i dostaje wsparcie. Im więcej go dostanie na początku, tym mniej będzie go potrzebował w późniejszym życiu. Cały system wsparcia osób z niepełnosprawnościami w mieście polega na wychodzeniu z niepełnosprawności. Staramy się tak wyposażyć osoby niepełnosprawne, aby niepełnosprawność nie była problemem w dalszych wyborach, nie stała na przeszkodzie realizacji marzeń, pasji życiowych czy roli, które dana osoba będzie pełnić w życiu

 – mówi Beata Wachowiak-Zwara, pełnomocnik prezydenta ds. osób z niepełnosprawnościami.

Pierwszy etap projektu „Aktywny rodzic. Utworzenie 60 miejsc opieki nad dziećmi do lat 3  w Gminie Miasta Gdyni” obejmuje utworzenie nowych miejsc właśnie w „Koniczynce”, a także w filii żłobka „Niezapominajka” na Pogórzu przy ul. Porębskiego 21.

Realizatorem projektu działającym w imieniu Gminy Miasta Gdyni jest Gdyńskie Centrum Zdrowia. Projekt współfinansowany jest z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Jego wartość wynosi 1 739 520,00 zł, w tym wysokość dofinansowania ze środków UE wynosi 1 478 592,00 zł, a wkład własny Gminy Miasta Gdynia wynosi 260 928,00 zł.

Żłobek „Koniczynka” przyjmuje dzieci ze specjalnymi potrzebami // fot. Magdalena Czernek

Żłobek „Koniczynka” przyjmuje dzieci ze specjalnymi potrzebami // fot. Magdalena Czernek
Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x