Image default
Morskie sprawy Redakcja poleca Z Gdyni

Konferencja Smart Port w Gdyni

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny oraz Komisja Nauk Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku organizują konferencję praktyków i naukowców pod przewodnim tytułem Smart Port, The merged sea & space network.

Czwartek12 marca, godz. 9:30 – 16:00, PPNT Gdynia Gdynia, al. Zwycięstwa 96/98

Przewodnim tematem jest zastosowanie innowacyjnych rozwiązań w portach. Członkowie klastra mają tu duże doświadczenie. Zarządy portów Gdynia i Gdańsk od kilku lat wprowadzają innowacje związane z zarządzaniem, bezpieczeństwem i obsługą statków. W Gdynia i Gdańsku działa innowacyjny system monitoringu zanieczyszczeń powietrza wykonany przez młodą firmę SEADATA, członka Klastra. Zarządy Portów z Gdańska i Gdyni uczestniczyły aktywnie w promowaniu projektów związanych z zastosowaniem technologii kosmicznych w logistyce morskiej.

Akcelerator Space3ac działał pod patronatem Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W czasie jego funkcjonowania powstało około 40 pomysłów zastosowania rozwiązań ze świata kosmosu w gospodarce morskiej. Projekt SEADATA został szybko skomercjalizowany. Inne projekty są dalej rozwijane. Innym projektem, który znalazł miejsce w porcie to usytuowane w Porcie Gdańskim Centrum Nowych Kompetencji, którego celem jest kształcenie operatorów suwnic i dźwigów przy użyciu sztucznej inteligencji i technologii wirtualnych.

Smart Port, to kolejna konferencja w czasie której uczestnicy dyskutować będą o zastosowaniu innowacji, w tym technologii kosmicznych w gospodarce morskiej. Wcześniej odbyły się konferencje na temat wykorzystania tych technologii w badaniach naukowych, statkach autonomicznych i dronach, bezpieczeństwie morskim.

Klaster jest aktywnym członkiem European Network of Maritime Clusters i United Nations Global Compact oraz działa na platformie European Cluster Collaboration Platform. To kluczowy klaster morski w Europie Środkowej i Wschodniej, znaczący w Regionie Morza Bałtyckiego i Unii Europejskiej, rozpoznawalny na światowym rynku gospodarki morskiej, o czym świadczy partnerska współpraca z klastrami działającymi w Stanach Zjednoczonych, Azji i Afryce Południowej. Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny specjalizuje się w transferze wiedzy w przemysłach morskich, sektorze kosmiczny oraz wykorzystaniem systemów informatycznych i sztucznej inteligencji w transporcie morskim i innych obszarach gospodarki morskiej. Istotnym celem jest również propagowanie idei „Polski morskiej” i wykorzystywania szans wynikających z nadmorskiego położenia Polski nad Bałtykiem. Konferencja wpisuje się więc w 100-lecie zaślubin Polski z Morzem.

Galatea i Ecoprodigi. Uczestnicy konferencji będą mogli dowiedzieć się o najnowszych rozwiązaniach związanych z zastosowaniem informatyki i technologii kosmicznych w Porcie Hamburg, wiodącym w Europie w stosowaniu innowacji w portach. Po raz pierwszy w Polsce przedstawione zostaną cele i założenia projektu GALATEA. W ramach programu Horyzont 2020, klastry morskie, informatyczne i aeronautyczne z Francji, Polski, Hiszpanii, Rumunii i Grecji skupią się na rozwija innowacyjnych technologii w przemysłach morskich. Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny jest jedynym partnerem tego projektu z regionu Morza Bałtyckiego.

Po raz pierwszy w Polsce zostaną zaprezentowane efekty projektu Ecoporodigi, realizowanego przez instytuty badawcze i firmy z regionu Morza Bałtyckiego. Projekt ma zapewnić zwiększenie efektywności ekologicznej w sektorze morskim regionu Morza Bałtyckiego poprzez tworzenie i zastosowanie rozwiązań informatycznych w ścisłej współpracy między uczelniami a firmami działającymi transporcie morskim.

Konferencja składać się będzie z trzech paneli: naukowców, praktyków i studentów. Prezentacje gości zagranicznych będą w języku angielskim.

Rejestracja na konferencję odbywa się poprzez internetowy formularz dostępny pod linkiem: https://evenea.pl/pl/wydarzenie/smartportconference
Program konferencji Smart Port dostępny jest na stronie internetowej:
https://www.bssc.pl/.

fot. Marek Grzybowski

Z cyklu Klastrem po Bałtyku – Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x