Image default
Ciekawostki Ze Świata

Kolejarze odpoczywają na Peloponezie

We wschodniej części Peloponezu, nad samym brzegiem Morza Egejskiego w miejscowości Tolo – Grecja – w dniach 24.06-02.07.2019 wypoczywała spora grupa dzieci i młodzieży oraz dorosłych zorganizowana przez Międzyzakładowy Związek Zawodowy Pracowników Kolejowych RP w Gdyni CARGO.

Położony w centrum Zatoki Argolidzkiej letniskowy kurort Tolo stał się bazą wypoczynkową oraz wypadową dla uczestników wyprawy. Prócz typowo letniego wypoczynku plażowania i kąpieli morskich w krystalicznie czystej wodzie, spacerów wśród malowniczych uliczek miasteczka, „przeglądania” kramów i sklepików, zwiedzania knajpek, barów i restauracyjek związek wspólnie z Biurem turystycznym Iwant travel przygotował też kilka wypraw.

Grupa zwiedziła Mykeny – ruiny starożytnego greckiego miasta. Jak głosi legenda założone przez Perseusza (syna Zeusa i Danae). Najlepszy okres miasta przypadła na lata 1600-1100 przed naszą erą, kiedy to na tronie zasiadała dynastia Perseidów, a następnie Atrydów. Mityczny król Myken – Agamemnon wg Iliady Homera był wodzem wyprawy trojańskiej.

Ok. roku 1100 p.n.e pożar całkowicie strawił miasto i od tego czasu zostało opuszczone i popadło na znaczeniu. Godne zwiedzenia było starożytne, portowe miasto Nauplion, docenione przez potomnych obok Argos jako strategiczne – usytuowane w Zatoce Argolidzkiej.

Prócz przepięknych uliczek i zabudowań starego miasta i rynku, na wzniesieniu (216 m npm) znajdują się ruiny Twierdzi Palamidi. Twierdza wzniesiona w czasach bizancjum, modernizowana i fortyfikowana przez wenecjan oraz Turków osmańskich.

Z dużym zaciekawieniem uczestnicy oglądali z bliska Kanał Koryncki, oddzielający Półwysep Peloponez od Grecji, a łączący Morze Egejskie z Morzem Jońskim. Na pomysł przekopania Kanału już w VI wieku p.n.e. „wpadł” jeden z siedmiu starożytnych mędrców Greckich – Periander. Przez wieku próbowało wielu, jednak Kanał ostatecznie oddano do użytku dopiero w 1894 roku. Kanał ma 6 343 m długości, 24,6 m szerokości, głębokość od lustra wody do dna 8 m, wysokość ścian kanału (do lustra wody) to 79 m.

Kolejna wyprawa, tym razem morska obejmowała rejs statkiem na wyspy Hydra i Spetses, należące do archipelagu Wysp Sarońskich. Wyspa Hydra z zabudową, z XIX wieku. Wielopoziomowa zabudowa, wąskie uliczki, a przede wszystkim górskie widoki jawią się jako typowo greckie krajobrazy. Niezwykłość na wyspie to zakaz używania pojazdów mechanicznych i rowerów.

Do transportu towarów i ludzi mieszkańcy używają jucznych zwierząt – koni, mułów i osłów. Wyspa Spetses, urzeka pięknem zieleni lasu piniowego i ogrodów, architekturą uliczek, wilii i domostw oraz niespotykanych zatoczek z piaszczystymi plażami. Na tej wyspie można poruszać się dorożkami czy rowerem.

Ostatnia zaplanowana wycieczka to zwiedzanie z przewodnikiem Aten i wejście na Akropol. O stolicy Grecji, kolebce cywilizacji i demokracji wiele byłoby opowiadać. Lepiej tam pojechać, zobaczyć i dotknąć. To inny świat, gdzie czuje się Historię i to przez duże H.

Na zakończenie eskapady, przy powrocie do domu grupę zaskoczyła niespodzianka – międzylądowanie i zwiedzanie oraz czas wolny w Bergamo – Włochy.

Jedynym mankamentem wycieczki była nadzwyczajna aura- upały oraz ostatni odcinek podróży z Bergamo do Gdańska, gdyż samolot był sporo opóźniony. Poza tym i ten wyjazd należy zaliczyć do udanych.

zdjęcia Magda Dorniak, Damian Pianowski

Tadeusz Tuma

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie