Polityka Redakcja poleca Ze Świata

Koleją po Europie bezpłatnie: masz 18 lat, możesz otrzymać bezpłatny bilet

2 maja startuje kolejna edycja programu DiscoverEU, w którym 18-letni Europejczycy mogą otrzymać bezpłatne bilety kolejowe na podróż po UE. Aby wziąć udział w konkursie trzeba m.in. odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących PE i unijnych inicjatyw.

Ze zwycięskim biletem można będzie podróżować koleją po UE przez maksymalnie 30 dni między 1 sierpnia, a 31 stycznia 2020 r.

DiscoverEU to program, którego pomysłodawcą był Parlament Europejski. Celem jest umożliwienie osiemnastolatkom z Europy odbycia zaplanowanej przez siebie podróży, podczas której odkryją zalety swobodnego przemieszczania się po Unii Europejskiej oraz poznają różnorodność regionalną Europy, jak również jej bogactwo kulturowe.

W 2018 r. bilety w konkursie otrzymało prawie 30 tys. młodych ludzi.

Najbliższy moment kiedy ponownie można będzie aplikować o darmowe przejazdy koleją po UE to 2 maja (godz. 12 czasu środkowoeuropejskiego). Aplikacja potrwa do 16 maja 2019 r. (godz. 12). Po rozpoczęciu przyjmowania zgłoszeń na stronie Europejskiego Programu Młodzieżowego pojawi się przycisk „Apply now”.

Do udziału w konkursie kwalifikują się osoby urodzone między 2 lipca 2000 r. (włącznie), a 1 lipca 2001 r. (włącznie), które w momencie wydania decyzji o przyznaniu biletów są obywatelami jednego z państw członkowskich Unii Europejskiej i które podadzą w internetowym formularzu zgłoszeniowym prawidłowy numer dowodu tożsamości lub paszportu.

Aby wziąć udział w konkursie,

wystarczy rozwiązać quiz z wiedzy o UE. W ubiegłym roku pytania dotyczyły np. Europejskiego Roku Dziedzictwa Kulturowego 2018 oraz wyborów do Parlamentu Europejskiego.

Na specjalnych warunkach uczestniczą w programie m.in. osoby z niepełnosprawnościami.

DoscoverEU umożliwia podróżowanie w pojedynkę lub ze znajomymi. Grupa może liczyć maksymalnie cztery osoby. „Możesz również skontaktować się z innymi uczestnikami DiscoverEU i zaplanować podróż razem z nimi! Możesz to zrobić na forum grupy DiscoverEU na Facebooku. Wystarczy dołączyć do grupy, aby skontaktować się z innymi uczestnikami” – instruują organizatorzy konkursu.

Laureaci otrzymają wyłącznie bilety na przejazd do wskazanego celu podróży.

Koszty zakwaterowania, wyżywienia, ubezpieczenia, dopłat do przejazdu i inne wydatki związane z podróżą ponoszą we własnym zakresie. Każdemu z laureatów przysługuje sfinansowanie biletów do maksymalnej wartości 260 euro. Poza wyszczególnionymi wyjątkami, bilety będą upoważniały wyłącznie do przejazdu 2. klasą lub klasą ekonomiczną.

Uczestnicy projektu traktowani są jednocześnie jako jego ambasadorzy

dlatego oczekuje się, że będą oni relacjonować swoją podróż w mediach społecznościowych jak: Instagram, Facebook lub Twitter, z hasztagiem #DiscoverEU.

„Możesz też zrobić prezentację o tej podróży w swojej szkole lub miejscowości” – zachęcają organizatorzy projektu.

EUROPAP

Powiązane tematycznie

Psycholog: pomaganie innym może działać jak prozac

dr. Zdrówko

Prawo.pl: do przyszłego roku aż 44 proc. pielęgniarek w Polsce nabędzie uprawnienia emerytalne

dr. Zdrówko

Maluch z logo mercedesa?

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie