STOCZNIA CRIST fot. BSSC Marek GRZYBOWSKI
Morskie sprawy Pomoc i wsparcie Redakcja poleca Warto wiedzieć

Klaster na pandemię. ANTY-COVID-19 – Klastrowa tarcza antykryzysowa

Bałtycki Klaster Morski i Kosmiczny uruchomił tarczę antykryzysową BSSC ANTI-COVID-19. To specjalna zakładka na stronie Klastra www.bssc.pl, na której członkowie Klastra informują o swojej aktywności w czasach pandemii i ofercie dla innych uczestników morskiego biznesu. Portal udostępniony jest również dla innych firm i instytucji związanych z gospodarką morską, edukacją i badaniami morza.

Mimo pandemii, wiele instytucji i przedsiębiorstw działających w gospodarce morskiej nie zwolniło swojej aktywności. Zmieniło formy działania, wdrożyło procedury bezpieczeństwa, przeszło na pracę zdalną albo działania w mniejszych zespołach. Porty i stocznie wciąż aktywnie funkcjonują na rynku międzynarodowym, co stwarza dodatkowe wymagania, jako że klientami tych przedsiębiorstw są często osoby spoza Polski. Inicjatywa działa pod hasłem:

KONFERENCJA NT. BEZPIECZENSTWA fot. BSSC Marek GRZYBOWSKI
KONFERENCJA NT. BEZPIECZENSTWA fot. BSSC Marek GRZYBOWSKI

BSSC  Tarcza Antykryzowa. Spełniając główną misję Klastra BSSC polegającą na integracji morskiego biznesu, nauki, administracji i społeczności promujemy współpracę, komercjalizację i pozycjonowanie naszych członków na rynkach międzynarodowych. Dlatego informacje są zarówno w języku polskim i angielskim. Członkowie działają pod hasłem: Pomagamy Ludziom I Biznesowi Gospodarki Morskiej.

Gdynia STATEK ZAMKNIĘTY DO ODWOŁANIA fot. BSSC Marek Grzybowski
Gdynia STATEK ZAMKNIĘTY DO ODWOŁANIA fot. BSSC Marek Grzybowski

Trzeba przyznać, członkowie klastra szybko przystosowali się do działalności w warunkach zagrożenia. Uniwersytet Gdański i Morski oraz Politechnika Gdańska szybko uruchomiły zajęcia e-learning. Usługi świadczą laboratoria Centrum Techniki Morskiej i Centrum Techniki Okrętowej. Praktycznie bez żadnej przerwy działają porty morskie, które faktycznie wykazały, że wypełniają misję podmiotów o strategicznym znaczeniu dla gospodarki narodowej. Statki i klienci lądowi obsługiwani są na bieżąco. W portach bez przerwy prowadzony jest monitoring jakości powietrza i natężenia hałasu dla przemysłu.

Monitoring BALTYKU IO PAN SOpot, fot. BSSC Marek Grzybowski

Na bieżąco aktualizowane są dynamiczne mapy akustyczne. Działają systemy analityczne oparte o inteligentne urządzenia pomiarowe (IoT) – informuje Marta Wenta, Data Scientist & Product Manager z SeaData (wyniki można śledzić na: http://yetimap.com/#PortGdynia). Nieprzerwanie działa eBaltic-Grid (http://ebaltic.plgrid.pl/)system monitorujący Bałtyk obsługiwany przez pracowników naukowych Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie. Jest to numeryczna prognoza oraz dostęp do danych archiwalnych dla całego obszaru Bałtyku. System określa bieżące warunki w Bałtyku oraz meteorologiczne i prognozuje na 72 godziny.

Monitoring zanieczyszczen SeaData, BSSC

Również stocznie sprawnie wprowadziły procedury zarządzone przez administrację morską i Straż Graniczną, co pozwoliło zachować ciągłość produkcji, jak w przypadku Crista oraz remontów w Stoczni Remontowej Nauta.

W portach i stoczniach produkcyjnych oraz remontowych kierownictwo wdrożyło zarządzenia dotyczące walki z pandemią koronawirusa. Wprowadzono  kontrolę graniczną i sanitarną. Sprawdzani są wszyscy członkowie załóg statków wchodzących do portów i stoczni. Są oni poddawani obowiązkowej kontroli temperatury ciała.

W połowie marca statek badawczy RV Skagerak dla Uniwersytetu w Goteborgu opuścił stocznię Nauta i został wpisany do szwedzkiego rejestru statków. Prace remontowe trwają nieprzerwanie na statkach i w halach produkcyjnych. Aktywnie działa również Crist, w którym trwa realizacja zleceń głównie dla odbiorców zagranicznych. W każdej ze stoczni pracuje około 2 tys. osób. W Crist powołano sztab antykryzysowy.

 MV SKAGERAK W STOCZNI NAUTA fot BSSC Marek GRZYBOWSKI
MV SKAGERAK W STOCZNI NAUTA fot BSSC Marek GRZYBOWSKI

– Stocznię podzieliliśmy na strefy i przemieszczenie się pomiędzy strefami jest ograniczone. Dostęp do stoczni podzieliliśmy na 2 bramy i wprowadziliśmy różne godziny rozpoczęcia pracy, żeby zminimalizować ilość osób przy wyjściach i w biurach przepustek. Mierzymy temperatury wszystkim pracownikom

 – Krzysztof Kulczycki z Crist informował portal gospodarkamorska.pl.

Przemysł stoczniowy i terminale portowe wspiera inny członek Klastra BSSC – szczecińska firma P.S. METALWORKING, która zajmuje się obróbką metali, a dokładniej produkcją nowych elementów lub regeneracją części zużytych. W portfolio firmy jest m.in. zamknięcia luków ładowni, kabestany, bębny linowe, trapy, windy kotwiczne, kotwiczno-cumownicze, przekładnie zębate, przekładnie ślimakowe, siłowniki dla przemysłu okrętowego. A dla terminali portowych firm wykonuje kosze transportowe, rolltrailery, przenośniki, chwytaki do bel, chwytaki do ładunków sypkich, chwytaki do złomu i wiele innych urządzeń.

POGORIA NA CUMACH GDYNIA fot. BSSC Marek GRZYBOWSKI
POGORIA NA CUMACH GDYNIA fot. BSSC Marek GRZYBOWSKI

Aktywni w Strefie. Aktywne są firmy działające w Pomorskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Obok Stoczni Remontowej Nauta i Crista, działają tu klastrowe firmy HYDROMEGA i CADOR.

– Już w pierwszych dniach po pojawieniu się zagrożenia epidemii w Polsce, nasza Strefa przyłączyła się do działań wspierających przedsiębiorców oraz pojawiające się w naszym regionie potrzeby i wyzwania. Zainicjowaliśmy akcję społeczno-biznesową „Razem w walce z koronawirusem”, skierowaną do przedsiębiorców, którzy mogą zaoferować różnego rodzaju #WolneZasoby

 mówił Paweł Lulewicz, wiceprezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na łamach Express Biznesu.

Hydromega produkuje zasilacze hydrauliczne wykorzystywane m.in. w napędach portowych urządzeń przeładunkowych i sterowaniu linii technologicznych hut, urządzeń technologicznych elektrowni wodnych i śluz, linii technologicznych przetwórstwa żywności, urządzeń przetwórstwa i zagospodarowania odpadów, stanowisk szkoleniowych i trenażerów dla przemysłu obronnego. Dotąd odbiory tych urządzeń wykonywane były w miejscu instalacji.

CZŁONKOIWE BSSC w firmie HYDROMEGA fot. Marek Grzybowsk

– Na początku kwietnia z sukcesem zorganizowaliśmy – po raz pierwszy zdalnie – próby i odbiory zasilacza hydraulicznego. Było to możliwe dzięki wykorzystaniu dostępnych technik pomiarowo-informatycznych w systemie on-line

 – mówi Zbigniew Zienowicz, prezes Hydromega.

Inżynier w sieci. Działający w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii CADOR nie przerywa aktywności. Około 120 inżynierów pracuje na takich samych obrotach jak biurze, tyle że zdalnie. Dziś rola komputerowych programów projektowych i praca w chmurze informatycznej stała się normą. Na wirtualnym statku – zaprojektowanym w komputerze – można spacerować, a w wirtualnym porcie planować drogi, trasy kolejowe, magazyny, miejsca cumowania statków oraz całą infrastrukturę energetyczną i wodno-kanalizacyjną. W czasie projektowania system „podpowiada” jakie elementy najlepiej spełniać będą oczekiwane funkcje statku, terminalu portowego, czy fabryki. Kolejny etap działania to opracowanie procesu wykonywania produktu, elementów statku czy samochodu, suwnicy czy mostu.

Projekt #projektujwdomu to istotne ułatwienie dla osób projektujących poza biurem konstrukcyjnym. CADOR uruchomił panel wsparcia technicznego dla inżynierów projektantów wykorzystujących oprogramowanie CAD/CAM/CAE/PLM. Możliwy jest też udział w bezpłatnych webinariach. W czasie pandemii CADOR wspiera również studentów. Na FB Koła Naukowego Piksel z Politechniki Gdańskiej dowiadujemy się, że we współpracy z CADOR możliwe jest szkolenie online. Szerzej piszemy na ten temat na łamach www.głosgdyni.eu w artykule: Inżynierowie nie zwalniają. Projektują w sieci i wspierają studentów (https://glosgdyni.eu/inzynierowie-nie-zwalniaja-projektuja-w-sieci-i-wspieraja-studentow/).

Bezpieczeństwo w czasach pandemii COVID-19 stało się zadaniem priorytetowym. Firmy produkcyjne, jak rafinerie, zakłady chemiczne, czy spożywcze, magazyn pracują na dużych obrotach przy znacznych obostrzeniach dotyczących przemieszczania się ludzi i ograniczeniu pracy zespołowej. Nadzoru wymagają magazyny paliw i gazu, terminale paliwowe i gazowe.

Nalepki ochronne ANTI-COVID-19 fot. CBBS Marek Grzybowski

– Dużym powodzeniem cieszą się webinaria dotyczące bezpieczeństwa przemysłowego i technologicznego – mówi Dariusz Jachowicz, prezes zarządu Grupy ASE. Dlatego na czasie są szkolenia takie jak obsługa systemu do zdalnego zarządzania serwisem czy systemy detekcji gazów palnych i toksycznych, zabezpieczenia instalacji pyłowych przed wybuchem oraz inne szkolenia nt. bezpiecznego funkcjonowania instalacji przemysłowych. Udział w webinarium jest bezpłatny

 – informuje Grzegorz Czesnowski, dyrektor zarządzający ASE w specjalnym przesłaniu do inżynierów odpowiadających za bezpieczeństwo technologiczne.

SZKOLA MORSKA SYMULATOR MOSTKA NAWIGACYJNEGO fot. BSSC Marek GRZYBOWSKI
SZKOLA MORSKA SYMULATOR MOSTKA NAWIGACYJNEGO fot. BSSC Marek GRZYBOWSKI

Marynarz on-line. Jeśli jesteśmy przy szkoleniach, to trzeba podkreślić że jednym z pierwszych członków Klastra BSSC, który zareagował na zmiany na rynku transportu morskiego była zawodowa Szkoła Morska w Gdyni. Instruktorzy szybko przestawili się na e-learning oficerów i marynarzy, którzy muszą zdobywać nowe uprawnienia lub odnawiać certyfikaty.

– Już wcześniej podejmowaliśmy przygotowania do zdalnego szkolenia marynarzy i rozmawialiśmy na ten temat z dostawcą symulatorów – mówi kpt ż.w. Alfred Naskręt, dyrektor Szkoły Morskiej, wyjaśniając, że: teraz słuchacze zamiast w sali wykładowej rozwiązują zadania w domu pod kontrolą instruktora.

Ze szkoleniami oficerów marynarki handlowej, marynarzy i mechaników nie ma więc większych problemów. Szkoła oferuje aż ponad 80 kursów on-line. Umożliwia zdobycie kilkunastu certyfikatów niezbędnych do pracy na statku, a wśród nich: Medical Care, Starszy Ratownik, a także Ship Security Officer oraz Port Facilities Security Officer. Przygotowano się również do prowadzenia szkoleń, które wymagają ćwiczeń w warunkach specjalnych, jak np. szkolenie przeciwpożarowe.

Istnieje możliwość zorganizowania części praktycznej w Szkole przy zachowaniu wszelkich środków bezpieczeństwa wyjaśnia kpt. Naskręt.

Nie przerywa pracy Centrum Nowych Kompetencji (CNK), gdzie działa symulator, unikalny w regionie Morza Bałtyckiego. Prowadzone są na nim szkolenia operatorów suwnic działających w terminalach kontenerowych.

– Ponieważ na symulatorze szkolimy pojedyncze osoby, a grupy liczą niewiele osób – po każdym cyklu szkolenia możemy pomieszczenie i symulator zdezynfekować i przyjąć następną grupę kandydatów na operatorów suwnic

 – wyjaśnia Tomasz Lisiecki z CNK i dodaje, że na symulatorze można by przeprowadzić część egzaminów poprzedzających zdobycie odpowiedniego certyfikatu (o szkoleniach marynarzy i portowców szerzej pisaliśmy na www.glosgdyni.eu w: https://glosgdyni.eu/szkolenia-marynarzy-i-portowcow-w-czasach-pandemii/).

Również szybko na zaistniałą sytuację zareagowali inni członkowie Klastra. A-SPE z Elbląga już w marcu uruchomiło produkcję specjalnych naklejek pozwalających na oznakowanie stref zagrożonych dla ludzi. Powodzeniem cieszą się profesjonalnie wykonane lekkie osłony na twarz (tzw. przyłbice) dla osób, które muszą pracować w zespołach lub narażone są na zetknięcie z klientami przychodzącymi z zewnątrz. Ich konstrukcja pozwala także na pracę w okularach korekcyjnych i ochronnych.

Pomoc prawna. Pandemia wywołała problemy związane z realizacją kontraktów zarówno w stoczniach jak i w portach oraz w żegludze. Wielu kontrahentów działających w biznesie morskim odwołuje się do „siły wyższej”, formuły która stosowana jest w prawie angielskim W tym obszarze członków Klastra oraz firmy i osoby działające w gospodarce morskiej zobowiązali się wesprzeć mecenas Zbigniew Jaś, prezes Międzynarodowego Sąd Arbitrażowego oraz Barbara Matysiak, mediator sądowy Sadu Okręgowego w Gdańsku i Warszawie, która przekonuje, że: nie tylko w czasach pandemii nie ma warunków, czasu i konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów na dochodzenie praw w sądzie. W wielu przypadkach znacznie lepsze rozwiązanie dla obu stron zapewnia mediacja.

Pandemia wytrąciła z równowagi wiele dziedzin życia, wykluczyła z rynku całe branże, jak np. turystykę morską czy promowy ruch pasażerski, zmniejszyła podaż ładunków w transporcie. Zadyszki dostały stocznie produkujące statki pasażerskie i jednostki działające w branży offshore. Tania ropa zagroziła przemysłowi offshore. Żeglarstwo stanęło na cumach, zamarły morskie kurorty. Ale życie wymusiło rozwój wielu innych działań i przyspieszyło nowe formy aktywności.

WYCIECZKOWCE NA CUMACH FOT. BSSC Marek GRZYBOWSKI
WYCIECZKOWCE NA CUMACH FOT. BSSC Marek GRZYBOWSKI

Wydaje się, że dzisiaj jesteśmy bliżej – niż wydawało się jeszcze rok temu – takich rozwiązań jak inteligentny port, statek autonomiczny, czy smart shipyard. Informatyzacja i sztuczna inteligencja wkroczą do naszego życia szybciej niż nam się wydawało.

Dlatego jednym z istotnych zadań na którym koncentrują się członkowie klastra jest transfer wiedzy i ścisły mariaż biznesu z nauką. Dziś integracja w klastrach, współdziałanie naukowców i menedżerów, utrzymanie łańcuchów logistycznych oraz zastosowanie sztucznej inteligencji są tak samo potrzebne jak szczepionka na COVID-19.

Tekst i zdjęcia: Marek Grzybowski

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Mixer21
Mixer21
30/04/2020 00:33

Szanowny Panie Profesorze. W swoim programie imacie również działalność na polu kosmosu. Jak to wygląda w sytuacji pandemii, wiem doskonale, że wirus w kosmosie jest niegroźny, ale może ma inne negatywne oddziaływania na działalność Klastra?

Hubert
Hubert
23/04/2020 20:27

Dobrze się to czyta. Chciałoby się, aby język fachowców w każdej rzeczy był równie klarowny. Cieszy wiara autora w pozytywne zakończenie obecnej prawie katastrofy gospodarczej i społecznej!

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x