Kinowe Lato w Gdyńskim Centrum Filmowym
Kultura Z Gdyni

Kinowe Lato w Gdyńskim Centrum Filmowym

Bezpiecznie i kameralnie, przez siedem dni w tygodniu, można oglądać filmy na dużym ekranie w Gdyńskim Centrum Filmowym. Po blisko trzymiesięcznej przerwie spowodowanej pandemią Kino Studyjne GCF sprawnie powróciło do regularnej działalności.

 

W repertuarze nie brakuje premier, są też powroty do głośnych tytułów. Powstało kino plenerowe, w którym tego lata za darmo można zobaczyć między innymi filmy z Gdyńskiej Szkoły Filmowej oraz amerykańską filmową klasykę.

Kino Studyjne GCF jest ponownie otwarte od 6 czerwca, czyli od pierwszego terminu, w jakim kina i teatry mogły wznowić działalność w ramach kolejnego etapu rozmrażania gospodarki i życia społecznego. Do tego, by zapewnić widzom bezpieczne i komfortowe warunki oglądania filmów, dobrze się tu przygotowano. Zgodnie z wymogami sanitarnymi znacznie zmniejszono liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać na sali kinowej. Widzów, a także pracowników Gdyńskiego Centrum Filmowego, obowiązuje konieczność dezynfekcji rąk oraz noszenia maseczki osłaniającej nos i usta. Trzeba także pamiętać o bezpiecznym dystansie społecznym, o czym przypominają informacje rozmieszczone w wielu punktach budynku. Przerwy pomiędzy seansami są dłuższe niż kiedyś, dzięki czemu w tym samym czasie i miejscu nie gromadzi się zbyt dużo osób. Obsługa ma z kolei czas na wietrzenie sal kinowych oraz dezynfekcję klamek, poręczy schodów czy przycisków w windach.

Wyjdź z domu! #chodźdokina

Kino Studyjne GCF zaprasza widzów codziennie, już od przedpołudnia. Kasa jest czynna na pół godziny przed pierwszym seansem. Każdego dnia w repertuarze jest około dziesięciu, dwunastu tytułów. Już od pierwszych dni wznowionej działalności nie zabrakło pokazów przedpremierowych filmów, które długo czekały na możliwość pokazania ich w kinach, takich jak „Zdrajca”„Nasz czas”„Pojedynek na głosy”. Wróciły też filmy, prezentowane wcześniej, tuż przed zamknięciem, między innymi „Prawda” czy „Sala samobójców. Hejter”. Powodzeniem cieszą się hity sezonu, takie jak „Parasite” i „Dżentelmeni”. Kalendarz nadchodzących premier przewiduje co tydzień kilka nowych tytułów. Aktualny repertuar dostępny jest na stronie www.gcf.org.pl.

Do repertuaru powrócił również popularny wśród stałych widzów cykl dokumentalny „Sztuka w Centrum”, prezentujący filmy poświęcone wybitnym malarzom i ich twórczości. Są one poświęcone wybranych artystom, prezentując ich prace zgromadzone na głośnych wystawach zorganizowanych przez najważniejsze muzea sztuki na świecie. Tego lata Kino Studyjne GCF pokaże filmy: „Renoir poważany i znieważany. Z The Barnes Foundation w Filadelfii” (21 czerwca), „Michał Anioł. Miłość i śmierć” (19 lipca), „Portrety ówczesnych ogrodów. Od Moneta do Matisse’a z The Royal of Arts w Londynie” (16 sierpnia). W planach są także dwa wyjątkowe dokumenty muzyczne: „W Poszukiwaniu Chopina” (5 lipca) i „W poszukiwaniu Haydna” (2 sierpnia).

Pod koniec lipca Gdyńskie Centrum Filmowe zaprasza na Tournée Nowych Horyzontów. Tegoroczny Festiwal Nowe Horyzonty, jedno z największych wydarzeń filmowych w Polsce, został przeniesiony na listopad 2020 roku, tym samym tworząc „festiwalową lukę” na przełomie lipca i sierpnia, w pierwotnym terminie imprezy. Nowohoryzontowe Tournée ma tę lukę wypełnić, zapraszając Nowe Horyzonty również do Gdyni. W programie Tournée są trzy wyjątkowe filmy, które nie miały jeszcze swoich premier kinowych w Polsce: „Przynęta” – zwycięzca ubiegłorocznej edycji Nowych Horyzontów (seans 24 lipca), „Ema” – przebój nadchodzącej edycji Festiwalu (25 lipca), „Liberté” – jeden z najbardziej ekscentrycznych filmów ostatniej edycji Nowych Horyzontów (26 lipca).

Autor: Paweł Jałoszewski / UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x