Redakcja poleca Z Gdyni

„Każdy WAT na wagę złota”

Uczestnicy i laureaci konkursu

Uczniowie z siedmiu gdyńskich szkół aktywnie uczestniczyli w konkursie „Każdy WAT na wagę złota”. W ramach konkursu uczniowie szukali rozwiązań, żeby zmniejszyć wydatki na prąd i ogrzewanie w swoich szkołach i  w sumie udało im się zaoszczędzić ponad 82 tysiące złotych.

Gala finałowa konkursu odbyła się w poniedziałek, 25 marca w gdyńskim Urzędzie Miasta. Przedstawiciele trzech szkół, które uzyskały najlepsze wyniki, odebrali czeki za udział w projekcie. Dodatkowo wszyscy uczestnicy akcji otrzymali raporty podsumowujące rezultaty swoich działań. W ciągu dwóch lat trwania akcji, dzięki aktywności uczniów, zaoszczędzono niemal 200 tysięcy złotych.

„Każdy WAT na wagę złota” to konkurs, którego celem jest promocja racjonalnego wykorzystania energii i podnoszenie świadomości dzieci i młodzieży w kwestii odpowiedzialności za klimat. Uczniowie uczą się dzięki niemu, że drobne działania mają znaczenie.

– Z ogromnym zachwytem patrzę na te młode osoby, ponieważ już dziś uczymy najmłodszych mieszkańców naszego miasta, jak oszczędzać energię. Robimy to nie tylko siebie, ale również dla kolejnych pokoleń gdynian. Projekt polega na tym, że sprawdzamy, jak szkoła jest w stanie zmniejszyć wydatki związane z energią w ciągu całego roku. Zwycięzca konkursu zaoszczędził 40 tysięcy złotych, z czego 50 procent tej sumy, wróci do budżetu szkoły. Te pieniądze zostają przeznaczone na róznego rodzaju cele. O tym, co zostanie za nie kupione, decydują sami uczniowie. Bardzo się cieszę, że wiele szkół w Gdyni przystępuje do tego projektu

 – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Najlepszy wynik uzyskała Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Wolności 25, która zaoszczędziła ponad 40 tysięcy złotych. Drugie miejsce zajęła Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Tatrzańskiej 40 z sumą ponad 15 tysięcy złotych.

– To jest bardzo ważny projekt oszczędzania. Jesteśmy pięknie położoną, na mapie Gdyni, szkołą, więc ekologia jest bliska naszemu sercu. W konkurs włączyła się cała społeczność szkoły. Kiedy przystępowaliśmy do projektu, wyliczyliśmy, że może uda nam się zaoszczędzić 2-3 tysiące złotych dla szkoły. Rezultat przerósł jednak nasze najśmielsze oczekiwania. W zeszłym roku byliśmy na trzecim miejscu. Teraz zajęliśmy pierwsze i drugie

 – mówi Alicja Bajduszewska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 26 i Gimnazjum nr 2 w Gdyni.

Trzecia lokata należy do Szkoły Podstawowej nr 13 przy ul. Halickiej 8. Jej uczniowie zaoszczędzili ponad 14 tysięcy złotych.

Wiceprezydent Marek Łucyk przekazał trzem szkołom, które uzyskały najlepsze wyniki, symboliczne czeki. Opiewały one na 50 procent zaoszczędzonej przez nich kwoty. Dodatkowo wszystkie szkoły biorące udział w konkursie dostały raporty dotyczące rezultatów działań w swoich placówkach. Część zaoszczędzonych przez nich pieniędzy wróci do szkół. A to dlatego, że według zasad konkursu, połowa zaoszczędzonej kwoty trafia do danej szkoły, a druga połowa to oszczędność miasta, które ją utrzymuje. Nagrody zostaną wypłacone wszystkim uczestniczącym w konkursie placówkom.

Szkoła Podstawowa nr 13 za trzecie miejsce otrzymała czek na 7157 złotych. Za drugą lokatę Szkoła Podstawowa na 26 przy ul. Tatrzańskiej 40 dostała 7778 złotych. Natomiast Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Wolności 25 za zajęcie pierwszego miejsca otrzymała czek na 20 827 złotych.

fot. Jan Ziarnicki

W 2017 roku Szkoła Podstawowa nr 26 przy ul. Wolności 25 zajęła drugiej miejsce i dostała 20 211 złotych.

– Zaoszczędzone pieniądze zostały przeznaczone na szkolne szafki, gdzie możemy zostawiać książki i nie musimy ich ze sobą dźwigać – dodaje Adrian Ławicki, uczeń trzeciej klasy gimnazjum w filii Szkoły Podstawowej nr 26 przy ul. Wolności 25.

O konkursie

W ramach projektu, w każdej ze szkół powołane zostały zespoły ds. energii. Dokonywały one wstępnych pomiarów temperatury w budynkach, zarówno w salach lekcyjnych jak i w pozostałych pomieszczeniach. Zorganizowano również wyprawy badawcze, podczas których dzieci zbierały informacje o systemie grzewczym, rozprowadzaniu wody, gospodarce odpadami i oświetleniu w budynkach swoich szkół. Po ustaleniu zbyt niskiej lub wysokiej temperatury w pomieszczeniach, dzieci proponowały konkretne rozwiązania, np. odpowietrzenie grzejników lub zainstalowanie regulatorów temperatury. To jednak nie wszystko. Podczas lekcji dzieci oglądały filmy edukacyjne, a także zapoznawały się z nowoczesnymi materiałami energooszczędnymi, odnawialnymi źródłami energii, sposobami oszczędzania energii poprzez stosowanie urządzeń o wysokiej klasie energetycznej. Uczniowie dowiedzieli się również, co oznaczają symbole na sprzęcie AGD. Konserwatorzy szkolni wpuścili ich do szkolnych kotłowni, dzięki czemu dzieci dowiedziały się, jak szkoła jest ogrzewana. Do jednych z najciekawszych pomysłów, w ubiegłym roku, należało powołanie „strażnika energii” w każdej klasie. Pomysł powstał w Szkole Podstawowej nr 29. W niektórych szkołach (np. Szkole Podstawowej nr 44) dla każdego z pomieszczeń uczniowie przygotowali „Paszport energetyczny”.

Kampania „Każdy WAT na wagę złota – czyli pomorskie dzieci i młodzież uczą się jak efektywnie oszczędzać energię w szkole” jest współfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.

Podczas gali wiceprezydent Marek Łucyk wręczył dyrektorom zwycięskich szkół czeki // fot. Jan Ziarnicki

Podczas gali wiceprezydent Marek Łucyk wręczył dyrektorom zwycięskich szkół czeki // fot. Jan Ziarnicki

Powiązane tematycznie

Nowe trasy rowerowe w mieście

Redakcja

Nieudana podróż samolotem. Na jakich zasadach można dochodzić odszkodowania po wakacjach?

Redakcja

Nie ma zgody na ksenofobię

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie