Na zdrowie Z kraju

Katowiccy lekarze uczą kardiologów z zagranicy naprawiać zastawki serca

Jak skutecznie leczyć chorych z wstawionymi wcześniej zastawkami serca, wokół których powstały ubytki, uczą swoich kolegów z zagranicy lekarze z Górnośląskiego Centrum Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach-Ochojcu.

Szkolą się tam właśnie lekarze ze Słowacji i Grecji; wcześniej wypracowaną w Katowicach metodę poznawali kardiolodzy z Japonii, Francji, Węgier, Czech, Szwecji, Litwy i Białorusi.

Chodzi o metodę przezskórnego zamykania przecieków okołozastawkowych. Zabiegi wykonuje się u osób, którym wcześniej z powodu uszkodzenia ich własnej zastawki wszczepiono sztuczną.

Wokół niej u części chorych tworzą się ubytki. „Czasem to uszkodzenie tkanki powoduje jakaś infekcja, a czasem u podłoża problemu leży po prostu zły stan zdrowia pacjenta – to z reguły starsi, schorowani ludzie. Przecieki są jednak dla nich bardzo groźne, bo mogą powodować ciężką niewydolność krążenia, często są też przyczyną hemolizy, czyli rozpadu krwi.

Chory wymaga wówczas reoperacji i licznych transfuzji” – wyjaśnił dr hab. Grzegorz Smolka z Kliniki Kardiologii i Strukturalnych Chorób Serca, który wraz prof. Wojciechem Wojakowskim i echokardiografistą dr Piotrem Pyszem przeprowadza zabiegi i szkoli kolegów z zagranicy.

Ubytki zamykają za pomocą specjalnych korków – okluderów – wprowadzanych do organizmu pacjenta przez żyłę lub tętnicę, posiłkując się niezwykle precyzyjnym obrazowaniem, z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu – w tym trójwymiarowego USG nakładanego na obraz rentgenowski.

„Takie zabiegi wykonuje się również w ośrodkach za granicą, nam udało się jednak wypracować technikę przeprowadzania ich skutecznie i szybko, co budzi zainteresowanie lekarzy specjalizujących się w tej metodzie. Cieszymy się, że możemy się dzielić tą wiedzą, korzystamy też z doświadczeń naszych gości” – podkreślił Grzegorz Smolka.

Zabiegi przywracają zdrowie osobom z wieloma występującymi jednocześnie chorobami, dla których kolejna operacja byłaby zbyt dużym ryzykiem.

PAP – Nauka w Polsce, Anna Gumułka

Powiązane tematycznie

Bezpłatne badanie mammografem

dr. Zdrówko

Święty Walenty patronem osób chorujących psychicznie

dr. Zdrówko

MON kupuje dywizjon artylerii rakietowej HIMARS

Czesław Mikołajew

Wpisz komentarz

* By using this form you agree with the storage and handling of your data by this website.

Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej Akceptuję Wyjaśnienie