Za miedzą

Karol Rabenda apeluje o specjalistyczną opiekę medyczną w Pruszczu Gdański

Na konferencji prasowej, 10 października przed budynkiem pogotowia w Pruszczu Gdańskim Karol Rabenda, kandydat na Posła na Sejm z miejsca 7 z listy Prawa i Sprawiedliwości mówił:

–  Od jakiegoś czasu obserwuje sytuacje związaną z tutejszą placówką pogotowia w związku z tym, że wiele osób informuje mnie o braku możliwości skorzystania z fachowej, specjalistycznej opieki tutaj na miejscu, bez konieczności udawania się na bardzo zatłoczony SOR w Gdańsku.

Sprawa ta jest mi również bliska z tego powodu, że moja rodzina, która pochodzi z powiatu gdańskiego również spotkała się w tym miejscu z sytuacja, że bez udzielenia pomocy musieli w nocy udawać się do Szpitala Wojewódzkiego.

Dlatego poprosiłem o analizę sytuacji zespół w skład którego wchodzi m.in. ratownik medyczny pan Łukasz Michalewski. Chciałbym z tego miejsca powiedzieć wszystkim mieszkańcom powiatu oraz władzom Starostwa, iż deklaruje swoją pomoc w uzyskaniu większych środków budżetowych na zatrudnienie specjalistów i zrobię co w mojej mocy, aby placówka, jeśli zechcą tego jej zarządcy – czyli Zarząd Powiatu, zaczęła funkcjonować prawidłowo, a mieszkańcom została udzielona fachowa, specjalistyczna opieka na miejscu – w Pruszczu Gdańskim.

Ratownik medyczny pan Łukasz Michalewski dodał:

– Pruszcz Gdański nie ma szpitala ani Izby Przyjęć, jest Pogotowie Ratunkowe (Zespół Ratownictwa Medycznego z przychodnią nocną i przychodnią chirurgiczną).

Duża część przypadków trafia jednak do dawnego Szpitala Wojewódzkiego (Copernicus) – III poziom w sieci szpitali tj lokalny. Ze względu na dużą liczbę przyjęć SOR w szpitalu wojewódzkim jest przeciążony – powoduje to oczekiwanie po kilkanaście godzin.

W Pogotowiu Ratunkowym w Pruszczu znajduje się okazały budynek oraz niezbędny sprzęt obrazowy (RTG i USG) jednakże nie jest on wykorzystywany 24h na dobę. Wystarczyłoby zatrudnić odpowiedni personel, większość zagrożeń zdrowotnych można by zaopatrzyć w Pruszczu.

Znacznie ułatwiłoby to dostęp do pomocy mieszkańcom Pruszcza oraz odciążyło SOR w Gdańsku gdzie teraz trafia większość pacjentów nocnych z Pruszcza.

Proponujemy aby do poradni opieki nocnej i świątecznej w SPPR w PG utworzyć całodobową poradnię chirurgiczną oraz pediatryczną.

Chirurgia wraz z zapleczem otwarta jest przez 10 godzin dziennie w tygodniu, w sobotę przez 6 godzin. W niedzielę nieczynna. Proponujemy by wydłużyć te godziny do całej doby.

Dodatkowo należałoby zatrudnić lekarza specjalistę pediatrę. Pozwoli to zabezpieczyć medycznie obszar Pruszcza Gdańskiego i okolic, a tylko najcięższe przypadki będą przewożone na SOR w Gdańsku.

Powiązane tematycznie

Aleksandra Dulkiewicz prezydentem wykonawczym Rady Gmin i Regionów Europy (CERM)

Redakcja

Nielegalny poker we Wrzeszczu

Redakcja

Prezydent Gdańska zwraca się do RPO w sprawie stanowiska KRRiT

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie