Ze Świata

Już nie dwa bratanki?

Rosja z zadowoleniem przyjmie udział Węgier w projekcie gazociągu Turecki Potok – powiedział w środę prezydent Władimir Putin w Budapeszcie na konferencji prasowej z premierem Wiktorem Orbanem. Wyraził też zadowolenie z decyzji Danii ws. Nord Stream 2.

Lukoil, Transnieft i węgierska MOL przedłużyły kontrakt na dostawy ropy do Węgier i Słowacji.

75 proc. konsumowanej przez Węgry ropy naftowej i 60 proc. gazu pochodzi z Rosji. W marcu br. Węgry otrzymały od Gazpromu gwarancję zaopatrzenia w gaz po 2019 roku niezależnie od losów porozumienia między Rosją i Ukrainą o tranzycie rosyjskiego surowca. Węgry, które obecnie sprowadzają gaz z Rosji m.in. przez Ukrainę, mogą otrzymać część surowca inną drogą – przez Austrię. W czerwcu br. Moskwa i Budapeszt porozumiały się w sprawie dodatkowych dostaw 2 mld metrów sześc. w 2019 roku i dalszych 2 mld metrów sześc. w 2020 roku poprzez terytorium Austrii.

Jednym z tematów była rozbudowa elektrowni jądrowej Paks, biznesu wartego 10 mld euro z rosyjskiej pożyczki, który Węgry wolały przekazać rosyjskim firmom niż zachodnim, skoro elektrownia jądrowa Paks została zbudowana przez Rosjan, to dlaczego nie ma być przez nich modernizowana i rozbudowana? Miały powstać dwa nowe reaktory atomowe.

Szef węgierskiego MSZ zapewnił, że Węgry nie zablokują przedłużenia sankcji nałożonych na Rosję po zajęciu Krymu przez UE, jeśli Bruksela pod koniec 2019 roku podejmie taką decyzję.

Czy Grupa Wyszechradzka jeszcze istnieje?

C.M

 

 

Powiązane tematycznie

MINĄŁ STYCZEŃ 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

Janusz Beński

Szef KR: powiązanie funduszy unijnych z praworządnością uderzy w samorządy

Redakcja

Wolność, równość… burzliwość

Homo Politicus

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie