Sport

Jubileuszowy Maraton „Solidarności” na ulicach Trójmiasta

Jubileuszowy Maraton „Solidarności” na ulicach Trójmiasta

Chociaż opowieść o posłańcu Filippidesie, który po przebiegnięciu trasy z Maratonu do Aten padł martwy, to tylko romantyczna historia, sam maraton stał się synonimem wysiłku dla szlachetnej idei. Od ponad dwóch dekad Maraton „Solidarności” jest wyrazem hołdu dla poległych stoczniowców, uczniów i strajkujących w Sierpniu ’80, a także dla odważnych kurierów, którzy w sierpniowych strajkach 1980 roku utrzymywali łączność pomiędzy największymi strajku­jącymi zakładami Trójmiasta, przenosili pocztę oraz strajkową bibułę.

XXV ORLEN Maraton „Solidarności” rozpocznie się 15 sierpnia w Gdyni. Start honorowy wyznaczono pod pomnikiem Pamięci Ofiar Grudnia ’70 już o godz. 9.00. Tradycyjnie pod pomnikiem Ofiar Grudnia ’70 złożone zostaną kwiaty. Start ostry nastąpi o godz. 9.30 obok Urzędu Miasta przy al. Marsz. Piłsudskiego.

Maraton „Solidarności” to nie tylko impreza sportowa. To także okazja do oddania hołdu poległym Stoczniowcom w Grudniu 1970 roku oraz strajkującym w Sierpniu 1980 roku. Właśnie w nawiązaniu do dziesiątków kurierów, którzy przenosili meldunki między stoczniami Gdańska i Gdyni, bieg prowadzi przez całe Trójmiasto. Mimo że impreza ma już ponad dwie dekady tradycji, to cały czas się zmienia, by odpowiadać na trendy panujące wśród coraz liczniejszej rzeszy amatorów biegania.

Podobnie jak przed rokiem dokonane zostały korekty trasy, by była ona jeszcze bardziej atrakcyjna dla uczestników oraz prowadziła w pobliżu jak największej liczby miejsc związanych z wydarzeniami, które upamiętnia. W tym roku będzie również możliwość przebiegnięcia obok historycznej Sali BHP oraz przez II Bramę Stoczni Gdańsk.

Bez zmian pozostaje pierwszy odcinek biegu. Tym razem także uczestnicy wbiegną m.in. na skwer Kościuszki. Ponadto przemierzą ul. Świętojańską i Jana Pawła II oraz al. Marsz. Piłsudskiego i Zwycięstwa. Granice miasta Gdyni maratończycy opuszczą o godz. 10.30 i wbiegną do Sopotu.

Po raz pierwszy zostaną rozegrane Mistrzostwa Polski w maratonie dla członków NSZZ „Solidarność” w kategorii Kobiet i Mężczyzn.

W maratonie mogą wystartować osoby, które w dniu startu mają ukończone 18 lat. Czas na pokonanie trasy wynosi 5,5 godziny. Zapisy przyjmowane będą do dnia startu. Z opłat zwolnieni są członkowie „Solidarności” oraz ci, którzy ukończyli wszystkie poprzednie maratony.
Zgłoszenia na stronie Stowarzyszenia Maratonu „Solidarność”: www.maratongdansk.pl.

W dniu biegu nastąpi zmiana organizacji ruchu na ulicach po których pobiegną maratończycy. Szczegóły tutaj.

Powiązane tematycznie

Stowarzyszenie „FLAUTA” Gdynia ogłasza!

Redakcja

Jacek Noetzel zwycięzcą 68. Błękitnej Wstęgi Zatoki Gdańskiej

Redakcja Sportowa

Dzieciaki do Rakiet: kolejna edycja konkursu dla szkół

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie