Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni // fot. Kamil Złoch
Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni // fot. Kamil Złoch
Przepisy i zarządzenia Redakcja poleca Z Gdyni

Jak załatwić sprawy w Urzędzie Stanu Cywilnego

Instytucje administracji publicznej dostosowują się do nowych rządowych wytycznych związanych z pracą zdalną. Wśród nich jest również Urząd Stanu Cywilnego w Gdyni. Mieszkańcy będą w dalszym ciągu kompleksowo obsługiwani w pełnym zakresie spraw. Zmienia się jedynie forma ich załatwienia, ponieważ większość procedowana będzie online.

Aktualnie, z uwagi na stan epidemii, na wizytę w USC interesanci są umawiani jedynie w sprawach wymagających ich osobistego stawiennictwa.

Nie ma możliwości osobistego złożenia wniosku o wydanie odpisu aktu stanu cywilnego, zaświadczenia o stanie cywilnym, zmianę imienia i nazwiska czy sprostowanie lub uzupełnienie aktu stanu cywilnego.

Wnioski w tych sprawach można złożyć:

  • elektronicznie – przez platformę e-PUAP (dla osób posiadających profil zaufany),
  • za pośrednictwem poczty na adres: Urząd Stanu Cywilnegoal. Marszałka Piłsudskiego 52/5481-382 Gdynia,
  • poprzez umieszczenie we wrzutni znajdującej się przy wejściu do Urzędu Miasta.

Mieszkańcy mogą również korzystać z paczkomatu InPost, który zlokalizowany jest przy Urzędzie Miasta od ul. Bema. Daje on możliwość złożenia wniosku o wydanie aktu stanu cywilnego i dokonanie transkrypcji zagranicznego aktu. Potem dokumenty, o które wnioskowano, wysyłane są przy pomocy InPostu.

Urodzenie dziecka można zgłosić jedynie elektronicznie. Aby to zrobić, należy skorzystać z platformy e-PUAP.

Rejestracja zgonów bieżących odbywa się bez wcześniejszego umówienia wizyty. Zgon można zarejestrować od poniedziałku do piątku, w godz. od 8.00 do 15.00.

Telefonicznego umówienia wizyty wymaga natomiast złożenie dokumentów do ślubu kościelnego lub cywilnego oraz spraw związanych z uznaniem ojcostwa dziecka czy powrotem do nazwiska po rozwodzie. Rezerwacje wizyt prowadzi Gdyńskie Centrum Kontaktu pod numerem: 58 626 26 26.

Rejestracja (wpisy) zagranicznych dokumentów stanu cywilnego odbywa się drogą pocztową lub poprzez wrzucenie kompletu dokumentów do wrzutni.

Uroczystości zawarcia związku małżeńskiego będą odbywały się zgodnie z harmonogramem. Obecnie może w nich uczestniczyć maksymalnie 5 osób (w tym narzeczeni i świadkowie). Podczas ceremonii obowiązują wszystkie wytyczne sanitarne.

Autor: Redakcja portalu Gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Patka
Patka
15/11/2020 23:22

Cieszy mnie, że Polska idzie do przeodu chociaż w ten sposób. Inpost wychodzi naprzeciw potrzebom klientów. W dodatku dba o nasze bezpieczeństwo. Super pomysł!

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x