Jak nowy rok – to i śmieci od nowa
Ekologia Informacja prasowa Redakcja poleca Warto wiedzieć Z Gdyni

Jak nowy rok – to i śmieci od nowa

 1 stycznia 2020 roku, będzie ustawowy obowiązek segregowania śmieci. W praktyce oznacza to, że segregowanie będzie obowiązkiem, a nie wyborem. Od 1 stycznia będzie obowiązywała już tylko jedna stawka – za odbiór odpadów segregowanych.

Każdy, kto nie będzie segregował, będzie płacił od dwóch do czterech razy więcej niż ci, którzy segregują. Na mniejsze stawki mogą liczyć osoby, które w przydomowych kompostowniach będą zagospodarowywały odpady zielone oraz bioodpady z kuchni, ale dotyczy to tylko mieszkańców domów jednorodzinnych.

Zmiany te wynikają z nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która obowiązuje od 6 września tego roku.

Nowością – narzuconą przez władze centralne – wchodzącą w życie od 1 stycznia 2020 roku, będzie obowiązek selektywnego zbierania bioodpadów z naszych kuchni, które trzeba będzie wrzucać do nowych pojemników koloru brązowego.

https://eurohigiena.pl/kosze-na-smieci-czyli-jak-poprawnie-segregowac-odpady

Na mniejsze stawki mogą liczyć osoby, które w przydomowych kompostowniach będą zagospodarowywały odpady zielone oraz bioodpady z kuchni, ale dotyczy to tylko mieszkańców domów jednorodzinnych. Zmiany te wynikają z nowej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, która obowiązuje od 6 września tego roku.

Jaki odpad do którego pojemnika?

Do koloru, do wyboru. Pojemniki są oznaczone kolorami, które odpowiadają określonemu rodzajowi odpadu:

  • niebieski – w tym pojemniku powinien wylądować papier, wszelkiego rodzaju gazety, książki, kartony i tektura. Tu nie powinny się jednak znaleźć opakowania wielomateriałowe, tapety, kalki, papier woskowany bądź samokopiujący;
  • żółty – tworzywa sztuczne, a wśród nich m.in. puste butelki po napojach, chemii, plastikowe nakrętki, kartoniki po mleku, napojach, worki i reklamówki. Należy pamiętać o zgnieceniu butelek przed ich wyrzuceniem, gdyż pozwoli to zaoszczędzić miejsce w koszu. Do tego pojemnika wyrzucać należy także metale i aluminiowe puszki;
  • zielony – szkło kolorowe w postaci barwionych butelek, słoików, wazonów, ale bez gumowych uszczelek i plastikowych nakrętek;
  • biały – szkło bezbarwne, a więc butelki, słoiki, szklanki. Do tego pojemnika nie powinno się wyrzucać luster czy szkła okiennego.
  • brązowy – jest przeznaczony do odpadów zielonych w postaci kwiatów, liści i trawy. Obierki pochodzące od warzyw lub owoców powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.

Ceny za odbiór  naszych śmieci


gdynia.pl /eurohigiena.pl

C.M

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie