Z kraju

Inwestycja w naukowe diamenty. 16 milionów dla wybitnie uzdolnionych studentów

16 milionów, 80 naukowych diamentów

W tegorocznej edycji 16 milionowe wsparcie otrzymało 80 projektów, których autorami są studenci bądź absolwenci prowadzący badania naukowe na wysokim poziomie i posiadający wyróżniający się dorobek naukowy.

Otrzymali oni do 220 tys. zł na realizację swoich pierwszych samodzielnych projektów badawczych trwających od 12 do 48 miesięcy. W trakcie realizacji projektu będą mogli pobierać wynagrodzenie w wysokości do 2500 zł miesięcznie.

‒ Dziś nagradzamy wybitne talenty badawcze i tym samym jesteśmy świadkami narodzin elity naukowej. Cieszę się, że dołączyli dziś Państwo do licznej już grupy prawdziwych naukowych diamentów. Jestem z Was dumny i serdecznie gratuluję tego prestiżowego wyróżnienia ‒

mówił minister Jarosław Gowin, wręczając statuetki tegorocznym laureatom.

Podobnie jak w poprzedniej edycji także i w tym roku najwięcej laureatów reprezentowało nauki ścisłe. Ich badania poświęcone będą np. nowej generacji powierzchni bakteriostatycznych, poliestrom glicerolu do zastosowań medycznych, nowym półprzewodnikom nieorganicznym czy metodom otrzymywania nowego typu nanostrukturalnych elektrod tlenkowych.

15 laureatów Diamentowego Grantu reprezentowało nauki medyczne, 14 ‒ humanistyczne, 13 ‒ przyrodnicze , 11 ‒ społeczne, techniczne, a 10 nauki techniczne. Wśród zwycięskich projektów znalazły się m.in. badania poświęcone myśli filozoficzno-teologicznej ks. Augustyna Jakubisiaka, statusowi administracyjnoprawnemu cudzoziemca czy nowoczesnym nanomateriałom dla potrzeb hybrydowych ogniw słonecznych.

113 milionów, 600 naukowych diamentów

Diamentowy Grant to program, w którym dotychczas nagrodziliśmy 604 utalentowanych studentów-naukowców. Od 2012 r. MNiSW przekazało na realizację innowacyjnych projektów naukowych z różnych dziedzin kwotę ok. 113 mln zł. Diamentowy Grant jest nie tylko dużym wsparciem finansowym, ale otwiera też drogę do wcześniejszego przygotowywania rozprawy doktorskiej i rozpoczęcia pracy w pełni samodzielnego badacza.

Zwiększenie roli młodego pokolenia badaczy

‒ Dziś nagradzamy wybitne talenty badawcze i tym samym jesteśmy świadkami narodzin elity naukowej. Cieszę się, że dołączyli dziś Państwo do licznej już grupy prawdziwych naukowych diamentów. Jestem z Was dumny i serdecznie gratuluję tego prestiżowego wyróżnienia ‒

podkreślał minister Gowin.

Konstytucja dla Nauki całkowicie przebudowuje model kształcenia doktorantów w Polsce. Przede wszystkim wprowadza szkoły doktorskie, które mają zastąpić studia doktoranckie.

Kluczowe jest jednak zapewnienie znaczącego wsparcia finansowego przyszłych doktorantów. Każdy z nich otrzyma stypendium – na początku stypendium doktoranckie w wysokości 2 350 zł, a po ocenie śródokresowej – 3 632 złotych.

Ustawa wprowadza także urlopy rodzicielskie (macierzyńskie i ojcowskie) dla doktorantów udzielane na zasadach podobnych do osób zatrudnionych na umowę o pracę.

Info prasowe MNiSW

Powiązane tematycznie

Jak skuteczniej chronić przyrodę na terenach wiejskich

Eko Animals

Kolejne osoby zatrzymane do sprawy GetBack

Redakcja

Zrealizuj marzenia wcielając się do wojska w ramach projektu „Ferie z WOT”

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie