Morskie sprawy Redakcja poleca Ze Świata

Chińczycy i Amerykanie inwestują w norweskie statki do stawiania farm wiatrowych

Na początku br. China Merchants Heavy Industry (CMHI) podpisało kontrakt z norweską firmą NOV na zaprojektowanie i dostawę urządzeń dla statku do instalacji morskich turbin wiatrowych GustoMSC ™ NG-14000XL-G.

Operatorem statku będzie OHT ASA, norweski wykonawca instalacji. Jednostka została specjalnie zaprojektowana do budowy instalacji morskich farm wiatrowych nowej generacji. Koncepcja statku tworzona był we współpracy z VIND Offshore Installation, spółką zależną OHT.

NOV ogłosiło w grudniu ubr. podpisanie kontraktu z Keppel AmFELS na zaprojektowanie i dostawę wyposażenia dla identycznej jednostki instalacyjnej. Jej odbiorcą jest Dominion Energy. Keppel AmFELS zbuduje pierwszy statek GustoMSC ™ NG-14000XL-G, który będzie odpowiadał wymaganiom Jones Act. Jednostka typu Seajacks będzie wykorzystywana przez Dominion Energy podczas budowy i eksploatacji amerykańskich farm wiatrowych. Keppel AmFELS to grupa stocznia działająca w Singapurze. W jej ramach wykorzystuje się potencjał trzech stoczni działających w Tuas, Benoi i Gul.

Chińska stocznia CMHI ma już doświadczenie w budowie tego jednostek offshore. Przed dwoma laty pod nadzorem DNV GL stocznia budowała wielofunkcyjne jednostki typu jack-up. Statki były wykonane na zamówienie OOS Energy B.V., działającej wraz z holenderską firmą Overdulve Offshore Services (OOS) International. zamówione wówczas 96-metrowe jednostki przeznczone zostały do demontażu instalacji offshore wycofywanych z eksploatacji.

Budowany przez CMHI statek zostanie wyposażony w dźwig GustoMSC do podnoszenia konstrukcji. Jego ramię pozwala na podnoszenie elementów instalacji do wysokości 165 m nad pokładem. Zaprojektowany przez Norwegów statek typu jack-up jest przeznaczony wykonywania zadań instalacyjnych i konserwacyjnych turbin wiatrowych nowej generacji.

Budowany w Chinach statek dla OHT ASA będzie miał około 142 m długości i 50 m szerokości oraz zanurzenie 11 m. Pokład instalacyjny będzie miał powierzchnię 4 600 m2. Jednostka zostanie wyposażona w dźwig 2 500 t, który będzie mógł podnosić konstrukcje na wysokość 124 m nad poziom pokładu. Statek w czasie instalacji farm wiatrowych będzie stał na 4 nogach o długości 109 m. Jednak instalacja będzie mogła się odbywać do głębokości 65 m. Na statku będą kabiny dla 130 osób.

Statek dla Amerykanów będzie miał wymiary 144 m na 56 m. Biorąc pod uwagę zanurzenie do 11,5 m, będzie to jedna z największych jednostek typu jack-up na świecie – twierdzi biuro projektowe. Na statku będzie mogło pracować do 119 osób. Dominion Energy zażyczyło sobie, by dźwig główny zapewniał udźwig 11500 ton. Opracowany przez NOV system podnoszenia waży łącznie ponad 37 000 t.

Dzięki temu kontraktowi OHT mocno ugruntowuje swoją pozycję jako wiodąca, w pełni zintegrowana firma transportowo-instalacyjna (T&I) dla morskiej energetyki wiatrowej” – podkreślił Torgeir E. Ramstad, dyrektor generalny OHT w czasie podpisywania kontraktu i zaznaczył, że wprowadzając tego typu jednostkę na rynek „odpowiadamy na potrzeby klientów dotyczące odpowiedniej zdolności przewozowej na dynamicznie rozwijającym się rynku morskiej energetyki wiatrowej”.

Należy dodać, że stocznia Crist ma na swoim koncie kilka podobnych jednostek i szkoda, że te zamówienia nie są lokowane w Polsce. Jest nadzieja, że inwestycje w morskie farmy wiatrowe w polskiej strefie gospodarczej zaowocują również zamówieniami na statki instalacyjne zbudowane w polskiej stoczni.

Tekst: Marek Grzybowski

Projekt: Statek dla OHT https://www.oht.no/fleet/jack-ups/

fot. GustoMSC

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x