Image default
Biznes

Inteligentne specjalizacje – także z Gdyni

„Inteligentne Specjalizacje Pomorza” rozwijają się także dzięki gdyńskim firmom i organizacjom – w Urzędzie Marszałkowskim podpisano porozumienia, które dają zielone światło kolejnym wspólnym działaniom nad innowacjami.

Branża portowo-logistyczna, interaktywne technologie, ekoefektywność w budownictwie czy rozwój medycyny pod kątem chorób cywilizacyjnych – to część z płaszczyzn, które potrzebują innowacji i wspólnego działania.

Pomagają w tym tzw. „Inteligentne Specjalizacje Pomorza”.

W piątek w Urzędzie Marszałkowskim doszło do podpisania porozumień, które stanowią kolejny formalny krok w tej kwestii.

– Samorząd, choć sprawny w wyznaczaniu kierunków działań, nie jest w stanie sam zrealizować wszystkich strategicznych zamierzeń. Bez państwa zaangażowania, zaangażowania biznesu i środowiska naukowego, nie uda się osiągnąć zamierzonych celów. Jestem przekonany, że razem możemy pokonać wiele trudności. Siła Inteligentnych Specjalizacji Pomorza drzemie przede wszystkim w tym, że mają zdolność łączenia środowisk, firm i instytucji, aktywując wyjątkowy kapitał ludzki, jakim dysponujemy w naszym regionie 

– mówił na wstępie Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Wyznaczono cztery obszary, w których firmy i organizacje współdziałają na rzecz „Inteligentnych Specjalizacji Pomorza”. To zróżnicowane branże:

  • technologie offshore i portowo-logistyczne
  • technologie interaktywne w środowisku nasyconym informacyjnie
  • technologie ekoefektywne w produkcji, przesyle, dystrybucji i zużyciu energii i paliw oraz w budownictwie
  • technologie medyczne w zakresie chorób cywilizacyjnych i okresu starzenia

Porozumienia podpisali przedstawiciele partnerów wchodzących w składy poszczególnych Rad Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, w tym także firm oraz organizacji pochodzących z Gdyni.

Lokalne akcenty wśród ISP to między innymi medyczna spółka Biovico, związane z technologią morską Stocznia Remontowa Nauta SAHydromega Polski Klaster Morski czy Asseco Data Systems. To także Uniwersytet Morski, który dzięki współpracy może rozwijać poziom nauczania.

Porozumienia podpisała także reszta sygnatariuszy, wśród nich m.in. Wyższa Szkoła Administracji i Biznesu im. Eugeniusza Kwiatkowskiego, która – podobnie jak Uniwersytet Morski – zamierza kształcić specjalistów, którym innowacje nie są obce.

– Cieszę się, że możemy włączyć się w ten nowoczesny nurt, który zaproponowały władze województwa. Będziemy mogli uczestniczyć w nowoczesnym kształceniu na rzecz Inteligentnych Specjalizacji Pomorza, my w szczególności włączymy się w kształcenie w zakresie logistyki morskiej i mam nadzieję, że wykorzystamy potencjał, który w tej chwili posiadamy w zakresie kształcenia zarówno w języku polskim, jak i angielskim – mówi dr Tomasz Białas, rektor WSAiB im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Gdyni. – Chcemy wejść na wyższy poziom świadczenia usługi edukacyjnej poprzez to, że będziemy mieli kontakt ze znakomitymi przedsiębiorstwami, które mogą nam pomóc w zakresie logistyki

 – dodaje rektor WSAiB.

Porozumienia są przypieczętowaniem dotychczasowego procesu przedsiębiorczego odkrywania oraz stanowią podstawę do dystrybucji środków strukturalnych przeznaczonych na badania i rozwój w województwie pomorskim.

Przy okazji spotkania wystąpili też Marek Przeor z Komisji Europejskiej, który zarysował kierunki rozwoju i wsparcia przyszłej perspektywy finansowej po 2020 roku oraz Peter Ivanov, mówiący o optymalizacji działań firm w zespołach i projektach międzynarodowych.

Dzięki wcześniejszej współpracy w ramach „Inteligentnych Specjalizacji Pomorza” powstały już ciekawe projekty i inicjatywy, wymieniając chociażby Konsorcjum Producentów Wyposażenia Morskiego oraz konsorcjum utworzone wokół Projektu Stacji Transformatorowej dla farm wiatrowych. Z kolei dofinansowanie z Agencji Rozwoju Przemysłu pomorskiego projektu utworzenia Inkubatora Przedsiębiorczości Europejskiej Agencji Kosmicznej pozwoliło na rozwój technologii kosmicznych i satelitarnych.

Dotychczas w ramach RPO Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020 zainwestowano w pomorskie firmy blisko 800 mln zł, które zostały przeznaczone na wsparcie związane z komercjalizacją wiedzy oraz rozwojem przedsiębiorczości.

„Inteligentne Specjalizacje Pomorza” - podpisanie porozumień, na zdj. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, fot. Kamil Złoch

„Inteligentne Specjalizacje Pomorza” – podpisanie porozumień, na zdj. Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego, fot. Kamil Złoch

 

 Kamil Złoch/UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Rekordowa Gdynia

Marek Grzybowski

Gdyński DIAMENT na liście Forbesa

Redakcja

Port Gdynia Liderem Polskiego Biznesu

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie