Image default
Biznes Redakcja poleca

Idzie nowe na Waszyngtona

Znika obiekt rozrywkowy, który przez lata zapisał się w świadomości gdynian – rozpoczęła się rozbiórka centrum Gdynia Waterfront, dawniej znanego też jako Gemini i kojarzonego z pierwszym kinowym multipleksem w mieście.

Już za kilka lat teren zmieni się nie do poznania, na miejscu powstanie nowoczesny kompleks z funkcjami biurowymi, mieszkaniowymi i usługowymi.

Przez ostatnich kilkanaście lat gdynianie kojarzyli to miejsce przede wszystkim z rozrywką i kinem – to właśnie tam pojawił się pierwszy multipleks w Gdyni (jeszcze pod szyldem SilverScreen), działały także kawiarnie, restauracje i inne lokale o funkcjach usługowych, a nazwę Gemini kojarzy wielu mieszkańców.

Dziś budynek znika.

Rozpoczęła się planowana rozbiórka, a tuż po jej zakończeniu inwestor, firma Vastint, zamierza ruszyć z budową nowego kompleksu, który zmieni oblicze tej części miasta.

Oficjalna nazwa nowego projektu to Gdynia Waterfront.

– Rozbiórka budynku dawnego centrum Gemini rozpoczęła się w październiku i potrwa do stycznia przyszłego roku – zapowiada Ewa Łydkowska, marketing manager firmy Vastint Poland. – Docelowo w tym miejscu powstanie zupełnie nowy kwartał miasta. W ramach planowanej zabudowy wybudowane zostaną biura, budynki mieszkalne, liczne lokale usługowe, hotel, powierzchnia konferencyjna i spa oraz obiekty użyteczności publicznej, w tym kino. Istotnym elementem koncepcji są ogólnodostępne pasaże oraz duży plac centralny, które będą atrakcyjnym miejscem spotkań i odpoczynku dla mieszkańców Gdyni

 – opisuje Ewa Łydkowska.

Powstaną trzy biurowce wzdłuż ulicy Waszyngtona, które wyróżni nowoczesna architektura. Miejsca parkingowe zostaną umieszczone w podziemnych halach garażowych. Partery będą przeznaczone na lokale usługowe, restauracje i punkty spotkań. Część mieszkalną będzie stanowić z kolei zespół dwóch sześciokondygnacyjnych budynków ulokowanych w drugiej linii zabudowy od strony nadbrzeża.

Wizualizacje Gdynia Waterfront, źródło: Vastint Poland

Wizualizacje Gdynia Waterfront, źródło: Vastint Poland

Rośnie gdyński waterfront

Nowy kompleks wpisze się w wizję tej części miasta, która jest określana mianem waterfrontu. Przypomnijmy, że złoży się na nią szereg inwestycji, które uzupełnią przestrzeń wokół już istniejących obiektów – wieżowców Sea Towers, hotelu Courtyard by Marriot, biurowca PKO czy dopiero powstającego Yacht Parku. Szczególnie uważnie kwestiom związanym z nadmorskimi terenami przyglądają się władze miasta.

– Konsekwentnie prezentujemy na arenie międzynarodowej walory i najciekawsze tereny inwestycyjne w tej części Gdyni, które na przestrzeni najbliższych lat przejdą metamorfozę od pozostałości po działalności portowej do żywej tkanki miejskiej. Powstanie przy tym nowa dzielnica Gdyni, Śródmieście Morskie, zwane też Sea City. W nadmorskich terenach drzemie olbrzymi potencjał, który może przynieść wiele korzyści dla całego miasta. Inwestycja prowadzona przez Vastint będzie kolejnym krokiem w tę stronę po już zrealizowanych inwestycjach

– mówi Katarzyna Gruszecka-Spychała, wiceprezydent Gdyni ds. gospodarki.

Za kilka lat nowe obiekty

Inwestycja prowadzona przez Vastint Poland w miejscu byłego centrum Gemini to projekt o szacowanej powierzchni 75 000 m2. Całość będzie realizowana w dwóch etapach.

– Złożyliśmy dokumentację z wnioskiem o wydanie pozwolenia na budowę pierwszego z nich. Wybór generalnego wykonawcy, a w dalszej kolejności rozpoczęcie inwestycji nastąpi po otrzymaniu stosownego pozwolenia. Realizacja projektu potrwa trzy lata – wyjaśnia Ewa Łydkowska.

Znika Gemini, zmieni się Festiwal

fot. Mateusz Ochocki

fot. Mateusz Ochocki

W związku ze zmianami toczącymi się w miejscu, w którym jeszcze przed kilkoma miesiącami funkcjonował kinowy multipleks, w przyszłym roku musimy przygotować się też m.in. na nowe rozwiązania podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych – jednej z największych imprez goszczących corocznie w Gdyni.

Jak informują organizatorzy, w tej chwili trwają negocjacje z podmiotami, które podczas przyszłorocznej edycji FPFF mogą udostępnić sale pod projekcje filmów.

– Tak jak ostatnio festiwalowe dzieła będą wyświetlane we wszystkich salach Gdyńskiego Centrum Filmowego i na scenach Teatru Muzycznego, pozostaje też wprowadzona w tym roku sala Konsulatu Kultury. Dodatkowo wiemy, że w przyszłym roku Festiwal zawita także na scenę Teatru Miejskiego im. Witolda Gombrowicza. Cały czas trwają negocjacje dotyczące innych lokalizacji, rozmawiamy z gospodarzami sal znajdujących się w pobliżu Teatru Muzycznego, gdzie będzie można skierować część widzów. Pod uwagę bierzemy także duże kino w centrum handlowym, które będzie wymagało dodatkowych rozwiązań transportowych

 – mówi Anna Wróblewska, rzecznik prasowy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych.

Rozpoczęła się rozbiórka budynku po dawnym Centrum Gemini, fot. Marcin Mielewski

Kamil Złoch / UM Gdyni

Powiązane tematycznie

44. FPFF: Złote Lwy dla „Obywatela Jonesa”

Kocioł gazowy alternatywą dla „kopciucha”

Eko Animals

Bezpłatne warsztaty dla uzdolnionej młodzieży na Politechnice Warszawskiej

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie