Samorządowcy na rynku w Pucku podsumowali akcję profrekwencyjną Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, fot. Kamil Złoch
Samorządowcy na rynku w Pucku podsumowali akcję profrekwencyjną Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, fot. Kamil Złoch
Polityka Redakcja poleca Z Gdyni Za miedzą

Idź na wybory! Dziś apel popłynął z Pucka

To już jedna z ostatnich okazji, by jeszcze raz zaapelować: oddajmy swój głos! Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot w Pucku podsumował samorządową akcję profrekwencyjną przed drugą turą wyborów prezydenckich. Przed nami także kolejna faza „Bitwy o głosy”, czyli metropolitalnej rywalizacji na najwyższą frekwencję, która najlepszym gminom i miastom przyniesie 30 tysięcy złotych dla mieszkańców.

72,13% procent – to bardzo wysoka frekwencja, którą Gdynia uzyskała w pierwszej turze wyborów prezydenckich. Lepszy w regionie był tylko Sopot z 74,3%, a frekwencja całego obszaru metropolii wyniosła 64,8%. Teraz przed nami druga tura, a razem z nią swoista dogrywka w „Bitwie o głosy”, czyli akcji profrekwencyjnej prowadzonej przez Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Włodarze miast Trójmiasta, ale i innych miast oraz gmin należących do obszaru spotkali się w piątek w Pucku, gdzie wspólnie podsumowali dotychczasowe efekty akcji i zaapelowali o jeszcze większą mobilizację przy wyborczych urnach w najbliższą niedzielę.

– To symbol, żeby mówiąc o wysokiej frekwencji myśleć nie tylko o dużych miastach, ale też o mniejszych ośrodkach i tam mieszkańców również zachęcać do tego, żeby brali udział w wyborach, a tu, w Pucku także dlatego, że jest sporo turystów. Oni też mają prawa wyborcze i mogą w najbliższych wyborach wziąć udział – mówił prezydent Gdyni, Wojciech Szczurek. – Jeszcze raz warto przypomnieć znakomity wynik frekwencyjny Gdyni, ponad 72%, bez precedensu. Myślę, że to wspaniała, obywatelska postawa, ale też patrzę na to, co dzieje się na Pomorzu i co się dzieje w Polsce. W wielu samorządach, także w Gdyni toczy się batalia o to, by zachęcać naszych mieszkańców do tego, by chętnie wzięli udział w wyborach. W naszych rękach jest przyszłość naszego kraju, więc skorzystajmy z naszego prawa – dodał prezydent Szczurek.

 

Pieniądze dla najlepszych

Przypomnijmy, że w ramach prowadzonej przez OMGGS akcji samorządy, które zanotują najwyższą frekwencję mogą liczyć na nagrody finansowe. Po 30 tysięcy złotych na drobne inwestycje na rzecz mieszkańców otrzyma najlepsza gmina do 10 tys. mieszkańców, gmina od 10 do 30 tys. mieszkańców i miasto mające powyżej 30 tys. mieszkańców.

Po pierwszej turze Gdynia zapowiada ostrą rywalizację z Sopotem i Gdańskiem, ale blisko są też RumiaŻukowo czy miasto i gmina Pruszcz Gdański. Wśród gmin na czele stawki na razie znalazły się Władysławowo i Jastarnia, ale różnice procentowe w czołówce podczas pierwszej tury wyborów były niewielkie. Zadecyduje średnia frekwencja z obu tur.

Frekwencja gmin z Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot w pierwszej turze

Na dobry wynik składa się też konsekwentna promocja obywatelskich postaw. Przypomnijmy, że przed pierwszą turą do oddania swojego głosu mieszkańców obszaru metropolitalnego zachęcali prezydenci Trójmiasta: Wojciech Szczurek, Aleksandra Dulkiewicz i Jacek Karnowski.

Samorządowcy z całego regionu apelowali o udział w wyborach w Pucku, który w pierwszej turze zanotował frekwencję na poziomie 64,17% i teraz zapowiada poprawienie wyniku. Podobnie jak inne samorządy.

– Robimy wszystko, żeby aktywizować obywatelsko i przypominać o tych obowiązkach. 35% mieszkańców naszego miasta nie wzięło udziału w wyborach, jest pytanie: dlaczego. Chcemy cały czas mobilizować, chcemy udowadniać i przypominać, że to jest coś, co wywalczyliśmy – demokrację i to prawo, często przez nas nazywane obowiązkiem – mówiła Hanna Pruchniewska, burmistrz Pucka.

– Chcemy państwa gorąco zachęcić do tego, żebyście nie pozostawali bierni. Jeśli ktokolwiek z nas nie pójdzie do urny wyborczej i nie odda głosu, to inni oddadzą go za niego. A przecież chcemy mieć wpływ na to, co się dzieje w naszych wspólnotach lokalnych, wspólnocie regionalnej i w naszej ojczyźnie. Stawką tych wyborów jest wiele niezwykle ważnych rzeczy dotyczących każdego z nas – apelował podczas swojego wystąpienia Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

Przypomnijmy, że druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w najbliższą niedzielę, 12 lipca. Głosować będzie można od godziny 7:00 do 21:00. Przydatne informacje dla wyborców z Gdyni lub tych, którzy w Gdyni oddadzą swój głos można znaleźć na Gdynia.pl.

Samorządowcy na rynku w Pucku podsumowali akcję profrekwencyjną Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, fot. Kamil Złoch

Samorządowcy na rynku w Pucku podsumowali akcję profrekwencyjną Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot, fot. Kamil Złoch
Autor: Kamil Złoch // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x