CZŁONKOWIE KLASTRA MORSKIEGO W HYDROMEGA
CZŁONKOWIE KLASTRA MORSKIEGO W HYDROMEGA
Biznes Morskie sprawy Nauka Redakcja poleca Wywiady

HYDROMEGA – wysokie ciśnienie na jakość i innowacje

Ponad 30 lat na rynku w branży hydraulicznej na morzu i na lądzie. Wiele nagród za innowacyjność i wysoką jakość. Partnerstwo w biznesie i współpraca z ośrodkami naukowymi. Projektowanie, produkcja oraz serwisowanie urządzeń i systemów hydrauliki siłowej – to najkrótsza recenzja aktywności Hydromegi, firmy korzeniami silnie tkwiącej w polskiej gospodarce morskiej i związanej z polskim przemysłem stoczniowym.

O jej korzeniach i aktywności ze Zbigniewem Zienowiczem, założycielem i prezesem Zarządu Hydromega rozmawia Marek Grzybowski

Hydromega działa na rynku od ponad 30 lat. Skąd pomysł na firmę u inżyniera, który miał stabilną sytuację w stoczni? Kto był głównym odbiorcą produktów w chwili jej powstania?

Po ukończeniu studiów na Politechnice Gdańskiej podjąłem pracę w biurze konstrukcyjnym Stoczni Gdynia, wówczas im. Komuny Paryskiej. Projektowanie, nadzór i uruchamianie często skomplikowanych systemów hydrauliki siłowej w krótkim czasie przełożyło się na zdobycie praktycznego doświadczenia, które coraz silniej generowało potrzeby dalszego rozwoju. Zawodowa pasja przełożyła się na pomysły, których realizacja w ramach ówczesnej stoczni była niemożliwa. Taka sytuacja bezpośrednio przyczyniła się do założenia w 1988 r. firmy Hydromega.

ZBIGNIEW ZIENOWICZ PREZES HYDROMEGA fot. Marek GRZYBOWSKI
ZBIGNIEW ZIENOWICZ PREZES HYDROMEGA fot. Marek GRZYBOWSKI

Od początku działalność firmy była odpowiedzią na potrzeby rynku. Od początku projektowano i budowano prototypy, których potrzebowała odradzająca się z socjalizmu polska gospodarka i nasi klienci. Pierwszym produktem były napędy hydrauliczne wtryskarek, a pierwszym gotowym kompletnym systemem prasa bramowa nazwana ICHP-24, zamówiona przez Instytut Chemii Przemysłowej w Warszawie.

Firma świadczy usługi, pracuje na zamówienia innych firm. Ale właściwie jest to wysoko wyspecjalizowana produkcja. Jaki jest główny profil działania?

Zajmujemy się projektowaniem, produkowaniem oraz serwisowaniem urządzeń i systemów hydrauliki siłowej. Jesteśmy w stanie kompleksowo obsłużyć każdy projekt, który działa na układach hydraulicznych: od zasilaczy hydraulicznych dla gospodarki morskiej i prasy po bezzałogowe pojazdy ratownicze i wojskowe. Dziś naszą hydraulikę łączymy z rozwiązaniami automatyki przemysłowej, czyli to, co zbudujemy wyposażamy również w przygotowane przez nas oprogramowanie. Klienci cenią sobie kompleksowe rozwiązania, z gwarancją późniejszej obsługi serwisowej.

KLASTER MORSKI SPOTKANIE B2B W HYDROMEGA
KLASTER MORSKI SPOTKANIE B2B W HYDROMEGA

Jaką kadrą dzisiaj dysponuje Hydromega?

W firmie aktualnie pracuje ponad sto osób, jej zaplecze projektowe tworzą inżynierowie z pasją, a zespół produkcyjny składa się z doświadczonych specjalistów. Mamy zróżnicowany wiekowo zespół, bo zakładamy, że wiedzę i doświadczenie najlepiej pozyskiwać w praktycznym działaniu. W takim układzie zyskują również ci bardziej doświadczeni zawodowo pracownicy, bo jak wiadomo, uczenie innych rozwija i buduje pozytywne relacje. Liczy się dla nas aktywność i chęć rozwoju, doceniamy młodych ludzi, którzy przychodzą po studiach i dzięki swojej inicjatywie i woli walki są w stanie pracować często w stresie i pod presją czasu, budując zgrany i kompetentny Zespół.

HYDROMEGA PARKING MODULOWY 1 fot. Marek GRZYBOWSKI
HYDROMEGA PARKING MODULOWY 1 fot. Marek GRZYBOWSKI

Produkcja urządzeń hydraulicznych wymaga wysokiej klasy wyposażenia technicznego. Jakim zapleczem technicznym dzisiaj dysponuje Hydromega?

Jeśli chodzi o zaplecze techniczne to nasza firma dysponuje zakładem produkcyjnym na terenie PSSE, w Bałtyckim Porcie Nowych Technologii w Gdyni, przy ulicy Czechosłowackiej 3 oraz w Miszewie k. Banina. W związku z planami rządu na Obwodnicę Metropolitalną, naszą miszewską produkcję będziemy wkrótce przenosić również do Gdyni z perspektywą budowy nowoczesnego zakładu. Mamy już plany tej inwestycji i wiążemy z nią duże nadzieje. Przeniesienie całej tzw. produkcji morskiej na tereny stoczniowe uważamy za dobry krok. Naszym priorytetem jest gospodarka morska, jednak szybki rozwój tzw. hydrauliki lądowej, przyczynił się do powstania trzeciego zakładu w centrum Polski w Kuraszkowie koło Opoczna.

Hydromega ma morskie korzenie. Ale dziś nie jest to jedyny obszar aktywności.  Tak wysoko kwalifikowana kadra i specjalistyczne wyposażenie sprawiają, że firma ma szeroką ofertę. Do jakich klientów kierowane są produkty Hydromegi?

Polski przemysł potrzebuje rozwiązań z zakresu hydrauliki siłowej w wielu różnych obszarach. Nasze rozwiązania są podstawą oferty dla przemysłu stoczniowego, budowlanego, mechanicznego, wydobywczego oraz rolnictwa. Gama produktów jest bardzo szeroka, a ich wspólnym mianownikiem jest hydraulika siłowa oraz automatyka przemysłowa. Dzięki wiedzy oraz doświadczeniu realizujemy również – trzeba to podkreślić, niełatwe projekty indywidualne. To praktyka dobrze odbierana przez rynek.

Czy Hydromega musiała w sposób istotny zmienić swoją aktywność produkcyjną i usługową w związku z radykalnymi zmianami w polskim przemyśle budowy i remontu statków? Na jakie działania postawiono, a z jakich zrezygnowano lub stały się marginalne?

Działania biznesowe postrzegamy jako proces, nie jesteśmy zwolennikami radykalnych zmian. Obserwujemy rynek i w zależności od trendów planujemy nasze kolejne kroki strategiczne. W tym wypadku również byliśmy o krok do przodu w stosunku do generowanego popytu. Wywodzimy się z szeroko pojętej gospodarki morskiej, tu widzimy swoją przyszłość, jednak rozwój gospodarczy kraju generuje także popyt na projekty infrastrukturalne, które dziś stanowią już 30 % obrotu firmy.

HYDROMEGA HAMER 1000
HYDROMEGA HAMER 1000

Dziś w świecie globalizacji, firma musi posiadać silne zdolności kooperacyjne i dostosowywać się do potrzeb klientów finalnych. Jak robi to Hydromega?

Główną ideą, która przyświeca nam od początku działalności, jest budowanie i rozwijanie przestrzeni szerokorozumianej współpracy w biznesie, w ramach Partnerstw. Dostosowywanie się do potrzeb klientów jest naszym naturalnym działaniem. Umiejętność współpracy stanowi duży bardzo pozytywny dorobek naszej firmy.

Kooperacje są nam bardzo bliskie. Wśród polskich firm trudno mówić o takich, które miałyby z nami rywalizować o produkty czy klientów. Prawdę mówiąc branża, w której działamy, musi ściśle współdziałać ze sobą, aby móc odpowiedzieć na wyzwania polskiej i światowej gospodarki. Często tworzymy Partnerstwa i konsorcja, by wspólnie realizować strategiczne projekty dla klientów finalnych. To się sprawdza i opłaca.

PROTOTYPY WYKONANE WE WSPOLPRACY Z NAUKĄ

Wiele dziś mówi się o innowacjach i współpracy przedsiębiorstw z nauką. Czy firma ma też takie doświadczenia i jakie wynikają z tej współpracy wnioski?

Oczywiście, mamy takie doświadczenia i co najważniejsze, sukcesy. Implementacja polskiej myśli technicznej na konkretne rozwiązania wspierające rozwój gospodarki to jeden z naszych priorytetów. Od samego początku Hydromega współpracuje z naukowcami, którzy mogą wspólnie z nami realizować swoje pomysły. Stworzyliśmy ku temu przestrzeń dla prac B+R, które przechodzą w fazę komercjalizacji. Ściśle od lat współpracujemy z Politechniką Gdańską, Wojskową Akademią Techniczną, NOT, ITE, IO w Krakowie, Polskim Instytutem Maszyn Rolniczych i wieloma innymi podmiotami. Realizacji niełatwych projektów towarzyszy głębokie przekonanie o konieczności budowania polskiego przemysłu poprzez wdrażanie technologii innowacyjnych, wytwarzanych przez polskie firmy. Niepokoi nas fakt, że wciąż brakuje nam w Polsce czytelnego pomysłu na komercjalizację i wdrożenia efektów prac B+R. Analiza popytowa rynku w połączeniu z dorobkiem NCBiR powinna w najbliższych latach przynieść pozytywne efekty, czego miarą będzie rosnąca innowacyjność polskiej gospodarki – osobiście nie widzę innej drogi ku bezpiecznej i silnej gospodarczo Polsce.

PROM HERJOLFUR Z URZADZENIAMI HYDROMEGA fot. Marek. GRZYBOWSKI
PROM HERJOLFUR Z URZADZENIAMI HYDROMEGA fot. Marek. GRZYBOWSKI

Hydromega odważnie realizuje unikalne projekty na lądzie. Proszę wymienić najbardziej oryginalne rozwiązania.

Nasze rozwiązania często są prototypowe, każde z nich jest w pewnym sensie oryginalne. Jeśli miałbym jednak wskazać nasze wyroby przyszłości to byłyby to systemy Ro-Ro, systemy hydrauliczne dla offshoru, pojazdy specjalistyczne oraz wielopoziomowy system parkingowy. Jego działanie jest w pełni automatyczne, a modułowość daje możliwość zastosowania w wielu miejscach i nawet najbardziej niesprzyjającej infrastrukturze. Warto też wspomnieć o pojazdach specjalistycznych, np. Florianie bezzałogowym robocie przeznaczonym do wspierania akcji ratowniczo-pożarniczych, które wiążą się z dużym zagrożeniem życia i zdrowia prowadzących je osób czy o uniwersalnym dwuczłonowy pojeździe specjalistycznym Biebrza przeznaczonym do prowadzenia zabiegów ochronnych na terenach wodno-bagiennych.

Tymi rozwiązaniami wychodzimy w przyszłość wspólnie z naszymi Partnerami: stoczniami Crist i RSB, Nautą, Stocznią Wojenną, z firmami: Erko, Apator, Hydrotor Tuchola, WPH, Agromet Lubań, Ponar Wadowice, Rotor, Stalkone, Vistal, DRMG, Granaria, RHS. Ta lista jest naprawdę długa, w tych przypadkach silne Partnerstwa, jakie zbudowaliśmy są gwarancją dobrze wykonanej pracy w ramach wspomnianej już gospodarki innowacyjnej.

Dziękujemy za rozmowę.

Zdjęcia: Marek Grzybowski, Hydromega

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x