Image default
Morskie sprawy

HMS Westminster w Gdyni

Fregata Typu 23 Brytyjskiej Królewskiej Marynarki Wojennej, HMS Westminster (F237), weszła dzisiaj, 30 listopada, do portu w Gdyni. Jednostka zacumowała przy Nabrzeżu Francuskim. Wizyta okrętu ma charakter roboczy.

Podczas pobytu w Gdyni dowódca okrętu wraz z delegacją złożył wizytę roboczą dowódcy 3. Flotylli Okrętów komandorowi Mirosławowi Jurkowlaniec. Po oficjalnych rozmowach goście zwiedzili Salę Tradycji. Wpis do księgi pamiątkowej i wymiana marynarskich upominków zakończyły spotkanie w gdyńskiej Flotylli. Po wizycie w Porcie Wojennym delegacja udała się na spotkanie z władzami miasta Gdynia.

W poniedziałek, 3 grudnia, marynarze z HMS Westminister rozegrają mecz piłki nożnej z reprezentacją Marynarki Wojennej. Mecz towarzyski rozpocznie się o godz. 15:30 na Narodowym Stadionie Rugby w Gdyni (ul. Kazimierza Górskiego 10).

Fregata HMS Westminster zostanie udostępniona zwiedzającym w niedzielę, 2 grudnia br. w godzinach 13.00 – 16.00 (Nabrzeże Francuskie obok Muzeum Emigracji). Wejście do portu będzie możliwe przez bramę nr 12, która znajduje się w pobliżu budynku usytuowanego pod adresem ul. Polska 1, 81-001 Gdynia.

Zwiedzanie jest bezpłatne. Można będzie wejść na okręt, zwiedzić górny pokład, porozmawiać z członkami załogi, a także zapoznać się z niektórymi urządzeniami wykorzystywanymi na okręcie Royal Navy. Podczas zwiedzania dopuszczana jest możliwość robienia zdjęć.

Warunkiem wstępu jest udzielenie zgody na przeszukanie bagażu – dlatego najlepiej unikać wnoszenia go na pokład. Prosimy o zwrócenie szczególnej uwagi na rodzaj obuwia – zalecamy obuwie nie ślizgające się, na płaskim obcasie.

 

 

HMS Westminster to jedna z trzynastu wykorzystywanych w Wielkiej Brytanii fregat typu 23 Duke. Jej budowa rozpoczęła się 18 stycznia 1991 r., a wejście do linii nastąpiło 13 maja 1994 r. Okręt o wyporności 5400 ton, 133 m długości oraz 16,1 m szerokości porusza się z maksymalną prędkością 28 w. Zasadnicze uzbrojenie okrętu stanowią dwie wyrzutnie przeciwokrętowych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu Harpoon a także dwie wyrzutnie torped Sting Ray. W celu odparcia zagrożeń z powietrza okręt jest wyposażony w system rakietowy z wyrzutniami pionowego startu Sea Wolf. Okręt charakteryzuje się zastosowaniem w konstrukcji elementów technologii stealth, dzięki czemu emituje niski poziom promieniowania podczerwonego oraz echa radiolokacyjnego. Dzięki zastosowaniu siłowni typu CODLAG jednostka może być napędzana przez silniki elektryczne, co znacznie zmniejsza poziom hałasu emitowanego przez siłownię okrętu i jest szczególnie przydatne w przypadku zwalczania okrętów podwodnych.

Zdjęcia: kmdr ppor. Radosław Pioch

http://3fo.wp.mil.pl/pl/1_923.html

Powiązane tematycznie

Obrońcy klimatu ponownie blokują import węgla do Polski

Eko Animals

Aktywiści Greenpeace blokują transport węgla do Polski

Eko Animals

Stocznie porażone „dobrą zmianą”

Redakcja Morska

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie