fot. Marek Grzybowski
Biznes Redakcja poleca Z Gdyni

GDYNIA mniej energetyczna

Gdynia od końca ubiegłego roku posiada system pozwalający na monitorowanie i optymalizację zużycia energii. W praktyce oznacza to, że mamy do dyspozycji system pozwalający na zmniejszenie strat ciepła przez budynki będące w dyspozycji miasta – wyjaśnia Marek Stępa, wiceprezydent Gdyni podkreślając, że już dzisiaj można przewidzieć, iż w pierwszym okresie pełnego wykorzystywania systemu będzie można zmniejszyć zużycie energii o około 20%.

Dostawcą systemu jest polski oddział francuskiej firmy Dalkia, która udostępni miastu nową wersję systemu invisoLite® do zarządzania efektywnością energetyczną w budynkach miejskich. System pozwoli na zmniejszenie wydatków energetycznych gminy oraz redukcja emisji gazów cieplarnianych.

Firmy grupy Dalkia, mają wieloletnie doświadczenie w wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań dla energetyki, przedsiębiorstw i miast – mówił Thierry Deschaux, dyrektor generalny Grupy Dalkia w Polsce. Nasze systemy działają między innymi w Lille i Béthune. Podkreślił, że współpraca z Gdynią jest o tyle cenna, ponieważ Gdynia jest z liderem innowacyjności wśród polskich i europejskich miast.

System oferowany przez francuskiego dostawcę pozwala na oszczędne zużycie energii ciepła i klimatyzacji, energii elektrycznej i mediów przemysłowych. Obok poprawy efektywności energetycznej budynków komunalnych możliwe będzie również obniżenie emisji CO2 w Gdyni. Projekt zakłada również prowadzenie działalności edukacyjnej i proekologicznej w społecznościach lokalnych w celu poprawy komfortu życia w Gdyni. Dalkia nieodpłatnie przekaże Gdyni nową wersję sytemu invisoLite®, a gmina zaktualizuje w systemie dane energetyczne, które będą podstawą wypracowania innowacyjnych rozwiązań na rzecz optymalizacji energetycznej i obniżenia emisji CO2 wybranych obiektów gminnych.

Aktualnie w Gdyni kompleksowym monitorowaniem zużycia energii i mediów objętych jest już ponad 800 budynków i 1500 punktów poboru energii w Gdyni. Moduł raportowania i analizy porównawczej obiektów, w zależności m.in. od stanu technicznego i funkcjonalności budynków umożliwi miastu w planowaniu kolejnych inwestycji. Obecnie miasto wraz z Dalkią poddadzą analizie obiekty gminne pod kątem zwiększenia ich efektywności energetycznej. Obiekty tracące najwięcej ciepła zostaną wytypowane do modernizacji wraz z określeniem zakresu modernizacji. Zajmie się tym zarządy Budynków i Lokali Komunalnych, obiektów sportowych i rekreacji wodnej.

Tekst i zdjęcie Marek Grzybowski 

(od redakcji – więcej na ten temat:  DK Energy Polska i Miasto Gdynia uruchamiają InvisoLite)

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie