Granty na gdyńską kulturę
Kultura

Granty na gdyńską kulturę

Grant otrzymało w sumie 10 fundacji i stowarzyszeń. Za ich sprawą w Gdyni odbędzie się kilkanaście różnego rodzaju przedsięwzięć. Do wybranych organizacji trafi w sumie blisko pół miliona złotych.

W tym roku nadesłano 47 projektów wydarzeń, z których komisja konkursowa wybrała najciekawsze. Preferowane były zadania realizowane poza ścisłym centrum miasta – w różnych dzielnicach Gdyni tak, aby można było włączyć mieszkańców w proces ich tworzenia.

465 tysięcy złotych z gdyńskiego budżetu pomoże przy organizacji 12 imprez kulturalnych. Przyznane kwoty grantów, w zależności od potrzeb i rozmiarów wydarzeń, sięgają od 5 do 125 tysięcy złotych.

Plenerowe seanse filmowe w ramach Kina na skwerze. Kino pod chmurką jak zawsze zorganizuje Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa. Organizacja zadba też o to filmową edukację podczas trzeciej edycji Dni Krytyki Filmowej. To przegląd połączony z warsztatami. Ponownie odbędzie się również wydarzenie organizowane przez Fundację Inicjatyw Twórczych Fordewind. Mowa o projekcie „Pokaż dokument! na bis. Cykl warsztatów i pokazów filmów dokumentalnych”. W jego ramach młodzi gdynianie zostają reżyserami, operatorami czy dźwiękowcami i tworzą własne produkcje. Podczas ostatniej edycji młodzież opowiedziała w swoich filmach o ich zainteresowaniach, marzeniach oraz trudnościach. Z kolei dzięki Pomorskiej Fundacji Filmowej w Gdyni będzie też można zapoznać się z Mistrzami kina w Gdyńskim Centrum Filmowym. Wydarzenie to okazja do zdobycia informacji o najwybitniejszych twórcach filmowych ostatnich dziesięcioleci.

Po raz kolejny można liczyć na Akcję/Edukację 2020, gdzie Teatr Gdynia Główna z Fundacją Klinika Kultury zadbają o rozwinięcie aktorskich talentów i wychowanie kolejnego pokolenia widzów. Ta sama organizacja zaprezentuje w tym roku również swój nowy projekt pod hasłem Ballady osiedlowe. Natomiast Towarzystwo Miłośników Gdyni będzie chciało zintegrować mieszkańców Gdyni w różnym wieku. A wszystko w ramach przedsięwzięcia „Teatr łączy pokolenia. Seniorzy i dzieci – spotkania teatralne”.

Spotkania z melodiami z całego świata to już gdyńska tradycja. Zapewnią je Wieczory z muzyką organową, które zawsze odbywają się w kościele pw. św. Andrzeja Boboli. Wydarzenie organizuje Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra. Inna propozycja to na razie tajemniczy projekt Fundacji Śpiewaj! pod hasłem Open Choir Project.

Miłośnicy lokalnej architektury mogą liczyć na kolejną edycję festiwalu Open House Gdynia, który ponownie otworzy przed gdynianami miejsca na co dzień niedostępne, dając szansę na przyjrzenie się niepowtarzalnym i inspirującym wnętrzom. Spotkania z architekturą zapewni Fundacja PuraStowarzyszenie Halo Kultura przygotuje z kolei nowy projekt „Halo wobec widma przyszłości – „less waste” czyli pełna gotowość w mitologicznej odsłonie”. Przed nami również wydarzenie Fundacji Vademecum pod hasłem Wszystko jest filozofią 2.0.

Szczegółowa lista przyznanych grantów:

1) Fundacja Klinika Kultury – Ballady osiedlowe – 92 000,00 zł,
2) Fundacja Klinika Kultury – Akcja/Edukacja 2020 – 26 000,00 zł,
3) Stowarzyszenie Halo Kultura – Halo wobec widma przyszłości – „less waste” czyli pełna gotowość w mitologicznej odsłonie – 125 000,00 zł,
4) Fundacja Vademecum – Wszystko jest filozofią 2.0 – 28 000,00 zł,
5) Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa – Dni Krytyki Filmowej – III edycja – 36 000,00 zł,
6) Fundacja Inicjatyw Twórczych Fordewind – Pokaż dokument! na bis. Cykl warsztatów i pokazów filmów dokumentalnych –35 000,00 zł,
7) Stowarzyszenie Hamulec Bezpieczeństwa – Kino na skwerze – 33 000,00 zł,
8) Pomorska Fundacja Filmowa w Gdyni – Mistrzowie kina w Gdyńskim Centrum Filmowym – 17 000,00 zł,
9) Fundacja Pura – Festiwal Open House Gdynia – VI edycja – 50 000,00 zł,
10) Fundacja Śpiewaj! – Open Choir Project – 5 000,00 zł,
11) Pomorskie Stowarzyszenie Musica Sacra – Wieczory z muzyką organową 2020 – kontynuacja zadania – 9 000,00 zł,
12) Towarzystwo Miłośników Gdyni – Teatr łączy pokolenia. Seniorzy i dzieci – spotkania teatralne – 9 000,00 zł.

C.M

Źródło: Gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie