Ciekawostki Za miedzą

Generał Haller ma swój mural!

Generał Józef Haller, słupek zaślubinowy oraz Zatoka Pucka. To główne elementy nowego muralu, który powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Morskiej w Pucku. Dzieło zostało odsłonięte w piątek, 8 listopada 2019 r. Jego powstanie wpisuje się w obchody setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, którą będziemy uroczyście świętować w przyszłym roku.

 

W ramach projektu „Puck Niepodległą malowany” na ścianie odnowionej kamienicy przy ulicy Morskiej, prowadzącej do portu rybackiego, powstał wyjątkowy mural. Dla mieszkańców i turystów ma on być przypomnieniem wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a przede wszystkim upamiętniać zaślubiny Polski z morzem, które miały miejsce 10 lutego 1920 r.

 

Nowocześnie o historii

Mural przedstawia portret gen. Józefa Hallera oraz słupek zaślubinowy na tle Zatoki Puckiej. Jego twórcami są Martyna i Radosław Tarasiewicz z grupy artystycznej Wypiszwymaluj.

– Mamy tu nawiązanie do historii. Mamy też kolorystykę sepii, która często występuje w historycznych przedstawieniach, ale mimo wszystko sama forma, m.in. pokazanie portretu generała Hallera czy liternictwo, wykonane są w sposób trochę bardziej nowoczesny – mówi Radosław Tarasiewicz. – Chcieliśmy zrobić dzieło, które przypomina o historii, ale we współczesnej formie.

 

Nie tylko mural…

Mural jest efektem wspólnych działań Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Subsidium”, Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego oraz władz Pucka. Udało się go zrealizować dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z ogólnopolskiego programu Niepodległa.

– W ramach tego projektu, oprócz muralu, powstaną puzzle tematyczne i repliki flag z 1920 roku. Sfinansowane zostaną bilety wstępu do muzeum dla naszych uczniów, a także warsztaty uczące powstawania murali i obrazów dużego formatu – informuje burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

Marcin Szumny

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie