Ciekawostki Za miedzą

Generał Haller ma swój mural!

Fot. Marcin Szumny
Generał Józef Haller, słupek zaślubinowy oraz Zatoka Pucka. To główne elementy nowego muralu, który powstał na ścianie kamienicy przy ulicy Morskiej w Pucku. Dzieło zostało odsłonięte w piątek, 8 listopada 2019 r. Jego powstanie wpisuje się w obchody setnej rocznicy zaślubin Polski z morzem, którą będziemy uroczyście świętować w przyszłym roku.

 

W ramach projektu „Puck Niepodległą malowany” na ścianie odnowionej kamienicy przy ulicy Morskiej, prowadzącej do portu rybackiego, powstał wyjątkowy mural. Dla mieszkańców i turystów ma on być przypomnieniem wydarzeń związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości, a przede wszystkim upamiętniać zaślubiny Polski z morzem, które miały miejsce 10 lutego 1920 r.

 

Nowocześnie o historii

Mural przedstawia portret gen. Józefa Hallera oraz słupek zaślubinowy na tle Zatoki Puckiej. Jego twórcami są Martyna i Radosław Tarasiewicz z grupy artystycznej Wypiszwymaluj.

– Mamy tu nawiązanie do historii. Mamy też kolorystykę sepii, która często występuje w historycznych przedstawieniach, ale mimo wszystko sama forma, m.in. pokazanie portretu generała Hallera czy liternictwo, wykonane są w sposób trochę bardziej nowoczesny – mówi Radosław Tarasiewicz. – Chcieliśmy zrobić dzieło, które przypomina o historii, ale we współczesnej formie.

 

Nie tylko mural…

Mural jest efektem wspólnych działań Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Dzieci i Młodzieży „Subsidium”, Szkoły Podstawowej im. Mariusza Zaruskiego oraz władz Pucka. Udało się go zrealizować dzięki dotacji z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z ogólnopolskiego programu Niepodległa.

– W ramach tego projektu, oprócz muralu, powstaną puzzle tematyczne i repliki flag z 1920 roku. Sfinansowane zostaną bilety wstępu do muzeum dla naszych uczniów, a także warsztaty uczące powstawania murali i obrazów dużego formatu – informuje burmistrz Pucka Hanna Pruchniewska.

Marcin Szumny

Powiązane tematycznie

Podyplomowe studia „Morska Energetyka Wiatrowa” na PG

Redakcja

Budżet Gdańska na 2020 rok

Redakcja

Gdańsk: „Weź bilet i skasuj długi”

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie