Kadry z filmów „Lato 43” (u góry) oraz „Prawdziwe uczucia” (na dole) // fot. materiały prasowe
Kultura Młoda Gdynia

Gdyńskie produkcje na festiwalu „Młodzi i film”

Swoje filmy pokazywały na nim kolejne pokolenia młodych twórców. Debiutowali tam m.in. Krzysztof Zanussi, Agnieszka Holland czy Łukasz Palkowski. Mowa o koszalińskim festiwalu „Młodzi i film”. W jego ramach organizowane są konkursy pełnometrażowych oraz krótkometrażowych debiutów filmowych. Nie brakuje też pokazów dodatkowych. 39. edycja wydarzenia odbędzie się już we wrześniu. Tym razem na festiwalowej liście znalazły się również krótkie metraże z Gdyni. To dwie produkcje Gdyńskiej Szkoły Filmowej – „Lato 43” oraz „Prawdziwe uczucia”. Obie powalczą w konkursie debiutów. O nagrodę rywalizować będzie także krótki metraż Urszuli Morgi – absolwentki gdyńskiej filmówki.

„Młodzi i film” to festiwal, podczas którego można zobaczyć tylko debiuty. Przyciąga twórców, którzy stawiają pierwsze kroki w świecie profesjonalnego kina. Mogą oni zaprezentować tu swoje produkcje szerszej publiczności. Festiwal odbywa się w Koszalinie. Tegoroczna 39. edycja rozpocznie się 1 września i potrwa pięć dni.

Na festiwal składają się dwa konkursy: pełnometrażowych debiutów fabularnych oraz krótkometrażowych debiutów filmowych. W programie znajdują się też pokazy pozakonkursowe. Podzielono je na kilka sekcji tematycznych: debiut zagraniczny, na dłuższą metę, debiut dokumentalny czy retrospektywy. To jednak nie wszystko. W ramach wydarzenia odbywają się również spotkania z ekipami filmowymi, branżowe meetingi, koncerty oraz pokazy filmów jurorów.

W tym roku w konkursie krótkometrażowych debiutów filmowych zostanie zaprezentowanych łącznie 71 filmów– 37 fabuł, 19 filmów dokumentalnych oraz 15 animacji. Wśród nich znalazły się dwie produkcje Gdyńskiej Szkoły Filmowej.

Kadr z filmu "Lato 43" // fot. materiały prasowe

Widzowie festiwalu będą mogli zobaczyć etiudę fabularną „Lato 43” w reżyserii Anety Bussold. To historia oparta na prawdziwych wydarzeniach. Akcja rozgrywa się w lecie 1943 roku. Trwa II wojna światowa. Ciężarna Zosia i jej matka ukrywają Żydówkę. To przyjaciółka Zofii. Wszystko się układa, dopóki na świat nie przychodzi dziecko. Wtedy sytuacja się komplikuje, a widzowie dowiadują się, czy przyjaźń i człowieczeństwo uda się ocalić w sytuacji zagrożenia życia.

Kadr z filmu "Prawdziwe uczucia" // fot. materiały prasowe

Druga zakwalifikowana do konkursu gdyńska propozycja to film „Prawdziwe uczucia” w reżyserii Jana Kuźnika. Opowiada o dwójce młodych, zakochanych w sobie ludzi. Pewnego dnia para jedzie w odwiedziny do rodziców dziewczyny. Proszą ich o drobną przysługę, a wtedy na jaw wychodzą ich skrywane od lat tajemnice oraz tytułowe prawdziwe uczucia.

Oba powyższe tytuły powalczą o nagrodę dla najlepszego krótkometrażowego debiutu. Podobnie jak Urszula Morga – absolwentka Gdyńskiej Szkoły Filmowej i jej „Hern”. To film aktorsko-animowany współfinansowany przez Gdyński Fundusz Filmowy. Współczesna opowieść o relacji człowieka z naturą. Porzucony na skraju lasu pies dostaje szansę zemsty, a jego właściciele muszą skonfrontować się z duchem lasu.

Do sekcji pełnometrażowych debiutów fabularnych wybrano 10 polskich produkcji.

Szczegółowe informacje o festiwalu oraz pełna lista filmów zakwalifikowanych do obu konkursów znajduje się na stronie www.mlodziifilm.pl.

Autor: Magdalena Czernek // UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie