Wsparcie od firmy Pitbull Promotion // fot, materiały Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni
Wsparcie od firmy Pitbull Promotion // fot, materiały Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni
Pomoc i wsparcie Z Gdyni

Pomagamy pomagać. Gdyńskie pogotowie w czasie pandemii

Ratownik medyczny to zawód podwyższonego ryzyka. Wyjątkowo trudna praca, stanowi w ostatnim czasie jeszcze większe wyzwanie, odkąd wyjazdy do pacjentów są obarczone ryzykiem kontaktu z groźnym wirusem. Wsparcie dla służb medycznych pierwszego kontaktu jest w tej sytuacji niezbędne. Ważne jest nie tylko wyposażenie w dostateczne ilości sprzętu ochrony osobistej, ale też troska o kondycję psychiczną pracowników pogotowia, którzy codziennie ryzykują zdrowiem swoim i swoich bliskich. Jak zatem Gdynia pomaga w tym trudnym czasie Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni? Podsumowujemy.

Miejska Stacja Pogotowia Ratunkowego w Gdyni przez ostatnie tygodnie działa na najwyższych obrotach, w wysokim reżimie sanitarnym i z najwyższą troską nie tylko o zdrowie pacjentów, ale i swoich pracowników. W związku ze stanem epidemii uruchomiła m.in. dodatkową karetkę do świadczenia usług medycznych dla chorych z podejrzeniem zachorowania na Covid-19. Zwiększyło się również zapotrzebowanie na środki ochrony osobistej. Niezwykle ważne w tej sytuacji jest również wsparcie psychologiczne czy pomoc w organizacji codziennego życia ratownikom w ich drodze do i z pracy.

– Dyrektor i Pracownicy Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej pragną wyrazić słowa uznania i podziękowania za niesioną Nam pomoc na wiele różnych sposobów. Doceniamy niezwykłe zaangażowanie i starania wszystkich darczyńców zarówno tych, którzy przekazali nam środki ochrony osobistej, środki finansowe na wsparcie Zespołów Ratownictwa Medycznego, jak i tych, którzy codziennie dbają o zdrowie i komfort psychiczny ratowników medycznych, przynoszą gorące posiłki, a przede wszystkim poświęcają własne siły i cenny prywatny czas. Każda forma wsparcia w obecnej nowej i trudnej sytuacji jest dla Nas bardzo ważna. Jesteśmy bardzo wdzięczni wszystkim ludziom o wielkich, otwartych i cudownych sercach

. – możemy przeczytać na stronie internetowej Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni, gdzie pod podziękowaniami znajduje się długa lista firm, instytucji i osób prywatnych, które w różnej formie pomagają ratownikom w ich pracy podczas pandemii. Od szycia maseczek przez harcerzy oraz w ramach akcji #MaskaDlaMedyka i #ngosySZYJĄMASKI, zrzutkę kibiców Arki Gdynia na zakup środków ochrony po dostarczanie posiłków przez lokalne restauracje w ramach akcji #gastropomaga.

Z budżetu Gminy na walkę z Covid-19 przeznaczono dla Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego 100 000 zł na zakup środków ochrony osobistej i wyposażenia oraz przekazano 10 000 szt. maseczek ochronnych. Pomoc była również możliwa, dzięki koordynowanemu przez Gdyńskie Centrum Zdrowia projektowi unijnemu „Program wzmocnienia potencjału zawodowego i zdrowotnego pracowników działających na rzecz mieszkańców Gdyni”.

– W ramach programu unijnego, dla Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego, wygospodarowano środki w wysokości 103 510 zł, za które zostały zakupione m.in.: półmaski filtrujące, fartuchy medyczne, kombinezony i środki dezynfekujące

. – mówi Anna Melki, dyrektor Gdyńskiego Centrum Zdrowia.

– Podjęliśmy również współpracę i wkrótce podpiszemy umowę partnerstwa ze Szpitalami Pomorskimi, w ramach której nasze Pogotowie otrzyma 500 000 zł na zakup środków ochrony osobistej. – dodaje Beata Pająk-Michalik, dyrektor Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni.

Ponadto Wojewoda Pomorski przekazał 279 180 zł na zakup środków ochrony, środków do dezynfekcji, termometrów oraz sprzętu do transportu chorego, jak defibrylator, respirator czy ssak.

– Zdecydowane wsparcie służb medycznych na pierwszej linii frontu walki z koronawirusem przyniosło wymierne efekty. Dziś, stopniowo „odmrażając” ich pracę, możemy podsumować efekty programu #GdyniaDlaMedyka. Z całodobowej infolinii, gdzie medycy zgłaszali m.in. potrzebę zorganizowania transportu czy noclegu, skorzystano ponad 700 razy. Systematycznie przekazujemy środki finansowe i materialne, by usprawnić pracę Pogotowia w tym trudnym czasie. Medycy wciąż mogą nieodpłatnie korzystać z dwóch punktów pobrań „Drive&Go-Thru” i przebadać się na obecność koronawirusa. Chciałbym w tym miejscu podziękować wszystkim firmom, instytucjom i prywatnym osobom, a także urzędnikom pracującym zdalnie i często po godzinach, za poświęcony czas i energię, za bezinteresowną pomoc dla naszych ratowników. To niezwykle budujące

. – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju.

Wsparcie dla gdyńskiego pogotowia od osób prywatnych // fot. materiały Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni

Wsparcie dla gdyńskiego pogotowia od osób prywatnych // fot. materiały Miejskiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Gdyni
Autor: Katarzyna Mejna, Wydział Edukacji UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x