Na zdrowie Redakcja poleca Z Gdyni

Gdynianki zorganizowały kampanię przeciwko depresji

Pola Wróbel, Wiktoria Kraszewska i Kornelia Białek – uczennice II Liceum Ogólnokształcącego w Gdyni zwróciły uwagę na problem depresji wśród swoich rówieśników. Jak same mówią, poruszone eskalacją problemu i brakiem adekwatnej pomocy, postanowiły wziąć sprawy w swoje ręce. A jest się z czym mierzyć. Według Światowej Organizacji Zdrowia do 2030 r. depresja stanie się najbardziej śmiercionośną chorobą.

Nastolatki dokładnie sprawdziły, jakie formy pomocy są oferowane osobom cierpiącym na depresję, i na jakim poziomie jest ogólna wiedza społeczeństwa, szczególnie dotycząca depresji u młodzieży. – Mając zaledwie 17 lat spotykamy się codziennie z wieloma osobami cierpiącymi na depresję. Poruszone eskalacją problemu w stosunku do mało wyrazistej pomocy, postanowiłyśmy zagłębić się w ten temat i przy pomocy specjalistów podjąć konkretne kroki do pomocy – mówią gdynianki.

Kampania d)presja

W ramach kampanii społecznej d)presja – Akademia Choroby Prawdziwej uczennice zorganizowały, we współpracy z Pomorską Koalicją Na Rzecz Zdrowia Psychicznego, warsztaty edukacyjne o depresji. Zaprosiły na nie specjalistów oraz osoby cierpiące na depresję w przeszłości, które postanowiły podzielić się swoimi doświadczeniem z uczestnikami. Inną formą głośnego mówienia o depresji jest konkurs artystyczny „depresja wyARTykułowana”, na który wciąż można wysłać prace.

– Prace powinny opierać się na szeroko pojętej tematyce depresji oraz wszystkich zjawisk obecnych przy występowaniu tej choroby. Udział więc wziąć może każdy, kto na nią choruje, ale też spotyka się z nią w codziennym życiu i czuje potrzebę wyrażenia swoich emocji – piszą na fanpejdżu kampanii organizatorki.

Wystawa prac będzie miał swój wernisaż 2 września w Gdyni. Później będzie ją można także oglądać w Gdańsku i Sopocie. Prace należy przynieść do 12 sierpnia do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Gdyni przy ul. Władysława IV 43, lokal 402, zgłosić je drogą mailową na adres: kampania.de.presja@gmail.com lub za pośrednictwem strony na Facebooku.

fot. materiały prasowe

Głównym celem kampanii d)presja – Akademia Choroby Prawdziwej jest uwrażliwienie otoczenia na problem depresji u młodych ludzi. A samym nastolatkom pomoc w przełamaniu bariery w korzystaniu z profesjonalnej opieki. – W najbliższym otoczeniu widzimy, jak bardzo problem depresji jest bagatelizowany i porównywany do typowych zachowań rozwojowych w okresie dojrzewania. Dodatkowo, temat wydaje nam się traktowany jako tabu. W wyniku tego, obawiamy się, że większość ludzi, z którymi spotykamy się my i nasi rówieśnicy, nie zdają sobie sprawy z wagi problemu i liczby osób, których on dotyka – tłumaczą autorki pomysłu. – Mamy dość patrzenia na cierpienie naszych przyjaciół, znajomych, rówieśników. Statystycznie w każdej klasie szkolnej choruje na depresję od 1 do 2 osób, więc przestaje to być odległy problem, którego nie ma – dodają.

Gdzie szukać pomocy?

Depresji nie należy bagatelizować. Niesie ona za sobą szereg negatywnych konsekwencji, poczynając od obniżenia jakości życia po samookaleczenia i samobójstwa. Dlatego każdy, kto zmaga się z kryzysem emocjonalnym może skontaktować się z Centrum Zdrowia Psychicznego, gdzie otrzyma fachową pomoc. W Gdyni placówka znajduje się przy ul. Traugutta 9.

Ponadto, warto skorzystać z bezpłatnych numerów telefonów, pod którymi dyżurują specjaliści udzielający wszelkich niezbędnych informacji.

  • 116 111 – ogólnopolski telefon zaufania dla młodych ludzi.
  • 22 594 91 00 – antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
  • 192 88 – Młodzieżowy Telefon Zaufania

fot. materiały prasowe

fot. materiały prasowe
Autor: Jan Ziarnicki // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Zdolni gdyńscy uczniowie wyróżnieni

Redakcja

MINĄŁ STYCZEŃ 2020. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca

Janusz Beński

Pomorski NFZ zamknął rok 2019

dr. Zdrówko

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie