Z Gdyni

Gdynia wyróżniona platynowym ISO

Gdynia wyróżniona platynowym ISO // fot. Marek Sałatowski

Gdynia jako pierwsze miasto w Polsce, otrzymała drugi certyfikat zgodności z normą ISO 37120 – tym razem na poziomie platynowym, czyli najwyższym z możliwych.

Przypominamy, że w 2017 roku Gdynia, również pioniersko, poddała się weryfikacji wskaźników miejskich dotyczących wszystkich obszarów funkcjonowania miasta, na postawie międzynarodowego standardu ISO 37120 „Zrównoważony rozwój społeczny. Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”. W efekcie tych działań Gdynia otrzymała certyfikat na poziomie aspirującym. W tym roku udało się zweryfikować 95 wskaźników, co pozwoliło na uzyskanie certyfikatu na najwyższym poziomie – platynowym.

Procedura certyfikacji przebiegała podobnie jak w poprzedniej edycji, tym razem jednak samodzielnie – bez wsparcia zewnętrznego, co potwierdza, że miasto potrafi właściwie zidentyfikować wskaźniki miejskie oraz posiada wiedzę na temat obszarów opisywanych przez normę. Świadomość ta została potwierdzona przez niezależnego audytora reprezentującego kanadyjską organizację World Council on City Data (WCCD).

Analizie poddano ponownie m.in. gdyńską edukację, transport, środowisko czy bezpieczeństwo. Wszystkie wskaźniki opublikowane zostały na międzynarodowym portalu danych www.dataforcities.org, który prezentuje zarówno gdyńskie wskaźniki, jak i ponad 50 miast na całym świecie m.in Londynu, Barcelony, Los Angeles, Buenos Aires, Melbourne, Taipei czy Dubaju.

– Zmierzenie efektów własnych działań jest dla wszystkich samorządów bardzo ważne, a dodatkowo robienie tego w sposób możliwy do zweryfikowania oraz porównywalny niezależnie od wielkości czy lokalizacji daje jeszcze większą korzyść. Dzięki ponownej certyfikacji możemy jednoznacznie stwierdzić, w którym miejscu znajduje się miasto, jaki jest poziom jakości życia w porównaniu z najbardziej rozwiniętymi ośrodkami miejskimi na świecie oraz potwierdzić, że Gdynia rozwija się w sposób zrównoważony – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent ds. jakości życia.

Gdynia jest prekursorem nowych trendów w podejściu do zarządzania miastem. Dziś oprócz Gdyni cztery polskie miasta mogą pochwalić się certyfikatem zgodności z normą ISO 37120. Zaraz po Gdyni certyfikaty uzyskały Gdańsk, Kielce, Lublin oraz Warszawa. Świadczy to o tym, że miasta te przy podejmowaniu kluczowych dla ich rozwoju decyzji kierują się twardymi, zweryfikowanymi przez niezależnych audytorów danymi na temat ich silnych i słabszych stron. Jednocześnie dzielą się tymi informacjami w sposób powszechny ze swoimi mieszkańcami.

Autor: Marta Jaszczerska-Zawadzka / UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Gdynia podejmuje walkę z cukrzycą

dr. Zdrówko

Świąteczne miasteczko na placu Grunwaldzkim

Redakcja

Skandal podczas obrad gdyńskiej rady: mimo awarii systemu nie powtórzono głosowania

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie