Biznes Informacja prasowa Warto wiedzieć

Gdynia – turystyczna perełka dla inwestorów?

fot. z drona Andrzej Kuczwara
fot. z drona Andrzej Kuczwara

Gdynia to jedno z miast, które w okresie wakacyjnym cieszy się ogromnym zainteresowaniem turystów. Nie tylko ze względu na przynależność do trójmiejskiej metropolii, ale również na atrakcje, które czekają na krajowych i zagranicznych gości. Dlatego też gdyński rynek mieszkaniowy cieszy się coraz większym zainteresowaniem inwestorów, którzy decydują się na zakup lokalu pod wynajem.

2,7 miliona – tyle osób wg Wydziału Komunikacji Społecznej i Informacji Urzędu Miasta odwiedziło Gdynię w 2018 roku. Dla porównania trzy lata wcześniej było to o 700 000 osób mniej, co jasno wskazuje na wyraźne zainteresowanie nadmorskimi miejscowościami już nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale przez cały rok.

Trend ten dostrzegają osoby, które szukają nieruchomości nie tylko na własny użytek, ale i na wynajem. Trudno się temu dziwić ponieważ wg danych NBP za I kw. 2019 r. Gdynia w dalszym ciągu należała do miast, w których średnia stopa zwrotu z wynajmu wynosiła ok. 5 -6%. Średnia wysokość czynszu za mkw. mieszkania wg NBP w Gdyni wynosi ok. 45 zł. Oznacza to, że jeżeli będziemy chcieli wynająć 30 metrowy lokal w tej lokalizacji, to możemy liczyć średnio na ok. 1350 zł zarobku. Oczywiście to matematyczne uproszczenie nie uwzględnia indywidualnej wyceny uzależnionej od konkretnej lokalizacji, standardu lokalu czy bliskości punktów handlowych, usługowych i komunikacyjnych. W rzeczywistości bowiem, jeśli prześledzimy ofertę serwisów ogłoszeniowych, o wiele częściej spotkamy się z wyższymi cenami, w szczególności w segmencie mieszkań 25-40 m2.

Ceny w Gdyni pędzą jak szalone

Mimo, iż średnia cena mieszkania w Gdyni wg NBP wynosi już ok. 9200 zł/mkw. i w ciągu ostatnich 2 lat wzrosła o 25% nie zraża to zbytnio osób zainteresowanych zakupem. Wg portalu RynekPierwotny.pl tylko o gdyńskie oferty w ciągu ostatniego kwartału zapytało prawie 1700 osób. Rok wcześniej w II kwartale 2018 r. było to tylko nieco ponad 1000 zapytań. Warto zaznaczyć, że obecnie oferta deweloperów, którzy budują zawiera 25 inwestycji, posiadających prawie 1 500 nowych mieszkań w Gdyni.

O jakie inwestycje pytają klienci?

Wg rankingu przeprowadzonego wśród użytkowników portalu RynekPierwotny.pl, inwestycjami mieszkaniowymi, które wzbudziły największe zainteresowanie w II kwartale 2019 roku, były te zlokalizowane w dzielnicach: Śródmieście, Orłowo, Redłowo, Witomino i Oksywie. W znakomitej większości były to projekty mieszkaniowe o wysokim standardzie, zlokalizowane w niedalekiej odległości od morza i z dobrym dostępem do terenów zielonych, punktów usługowych, placówek handlowych i komunikacji miejskiej. Przykładem takich inwestycji są np. Plac Unii, Alvarium i Nowe Orłowo.

Czym zwycięskie inwestycje kuszą potencjalnych klientów? Jak tłumaczy Justyna Glazar, Dyrektor Marketingu Grupy Inwestycyjnej Hossa S.A. – dewelopera nagrodzonej w rankingu inwestycji Plac Unii – „(…)Powstający kompleks apartamentowy wpisuje się w siatkę centralnych ulic: Obrońców Wybrzeża, Władysława IV oraz Armii Krajowej, co pozwoli mieszkańcom w pełni cieszyć się dynamiką Śródmieścia. Tylko kilka kroków dzielić będzie apartamenty od nadmorskich parków, bulwaru, mariny czy plaży. Po drodze znajdują się obiekty kultury, takie jak Gdyńskie Centrum Filmowe i Teatr Muzyczny im. Danuty Baduszkowej. Różnorodność okolicznych lokali usługowych i handlowych, kawiarni i restauracji w pełni zaspokoi codzienne potrzeby mieszkańców i zagwarantuje komfortowy styl życia. Zróżnicowane i funkcjonalne apartamenty Placu Unii będą reprezentowały wysoki standard wykończenia. Zastosowane zostaną nowoczesne rozwiązania technologiczne, które zapewnią wyciszenie i wygodę mieszkania.(…)”.

Szukający stawiają więc na nowoczesność i dobrą lokalizację, co daje dodatkowe możliwości związane z wynajmem mieszkania. A gdy popatrzymy na zainteresowanie wynajmem wakacyjnym (wg Booking.com w lipcu i sierpniu obłożenie pokoi w Gdyni jest na poziomie ponad 95%) to trudno się dziwić, że coraz częściej osoby kupujące lokale traktują je jako inwestycję, która może w dłuższej perspektywie się zwracać.

Informacja prasowa

Powiązane tematycznie

Nowoczesna i efektywna Okulistyka – Szkolenie w Wejherowie

dr. Zdrówko

Tramwaj Zwany Pożądaniem

Redakcja

Mikołajkowy tramwaj. Zrób prezent – podziel się sobą!

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie