Plan działań w Gdyni w latach 2020-2022 // mat. WPR
Młoda Gdynia

Gdynia – miasto przyjazne dzieciom i rodzinie

Gdynia ubiega się o tytuł „Miasta Przyjaznego Dzieciom” nadawany przez UNICEF Polska. Jako miasto kandydujące zobowiązane jest do przyjęcia określonego planu działań. Podczas XXIV sesji Rada Miasta – 25 listopada – przyjęto dokument o nazwie „Plan Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie”.

Nasze miasto spełniło już niemal wszystkie warunki niezbędne do uzyskania tytułu „Miasta Przyjaznego Dzieciom„. Dokument powstawał przez ostatnie dwa lata. Został wypracowany po wielu konsultacjach z dziećmi, rodzicami, przedstawicielami instytucji i organizacji pozarządowych. Wyznacza cele główne i szczegółowe oraz ma charakter otwarty na nowe działania wynikające ze zmieniającej się rzeczywistości i sytuacji prawnej.

– Proces budowy „Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie” wymaga bardzo dużego zaangażowania, w szczególności społecznego i lokalnego. Wymaga także zmiany perspektywy i postrzegania praw dzieci. Gdynia chce, jest gotowa i realizuje odważne działania budujące „Miasto Przyjazne Dzieciom”, a ten dokument stanowi gwarancję ich realizacji – mówi Wojciech Szczurek, prezydent Gdyni.

Wprowadzenie „Planu Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie” to ważny krok w myśleniu o przyszłości Gdyni. To istotny obszar polityki miejskiej, a budowanie wizji miasta z perspektywy dziecka, nastolatka i rodziny to przejaw innowacyjnego podejścia oraz długoterminowego planowania rozwoju. To także odejście od powszechnie rozumianej polityki opierającej się na pomocy, opiece, wsparciu i przesunięciu jej w obszar budowania relacji, więzi, przyjaznej przestrzeni sprzyjającej rozwojowi rodziny oraz tożsamości dzieci i młodzieży. To ta grupa gdynian stanowi znaczącą część mieszkańców i jest przyszłością miasta.

– Jesteśmy przekonani, że z perspektywy funkcjonowania miasta kluczowe jest angażowanie całej społeczności, a w szczególności dzieci. Bezpośredni wpływ na nasze miasto, dzielnicę, społeczność szkolną czy podwórko jest wtedy najbardziej odczuwalny i satysfakcjonujący. A to poczucie buduje pewność siebie, odpowiedzialność i zaangażowanie w budowanie społeczeństwa obywatelskiego – informuje Beata Szadziul, naczelnik Wydziału Polityki Rodzinnej.

Gdynia pragnie wspierać podmiotowość i samodzielność gdyńskich rodzin, tworzyć miasto aktywnych i kreatywnych mieszkańców, otwarte na ich indywidualne potrzeby, pomysły i inicjatywy. Miasto rozwijające przedsięwzięcia międzypokoleniowe i aktywizujące wszystkie generacje swoich mieszkańców.

Te priorytety i cele wpisują się w Strategię Rozwoju Gdyni 2030 i znajdują się w głównym nurcie działań podejmowanych przez samorząd. To także cele spójne z Konwencją o Prawach Dziecka ONZ przyjętą 20 listopada 1990, a przez Polskę – w 1991.

W najbliższych latach przed polityką rodzinną w Gdyni pojawia się pięć głównych wyzwań :

  • Podejmowanie inicjatyw budujących silniejsze relacje w rodzinie oraz propagowanie różnych form spędzania czasu wolnego razem z bliskimi.
  • Rozwijanie i budowanie kompetencji rodzicielskich.
  • Radzenie sobie z wyzwaniami różnorodnych form życia rodzinnego.
  • Otwarcie się na pomoc psychologiczną dzieci, dorastającej młodzieży i rodziców.
  • Budowanie poczucia bezpieczeństwa w aspekcie wielowymiarowym.

Zadbanie o dzieci, młodzież, rodziny oraz społeczność skoncentrowaną wokół nich, zapewnia miastu rozwój zgodny z aspiracjami i potrzebami mieszkańców.

Do „Planu Działań Miasta Przyjaznego Dzieciom, Młodzieży i Rodzinie” zostaną opracowane wskaźniki, które pomogą ocenić stan i zakres działań polityki miasta kierowanej do dzieci, młodzieży i rodzin. Realizacją i stałym nadzorem nad ich przebiegiem zajmie się zespół roboczy w skład którego wejdą członkowie Społecznej Rady ds. Rodziny i Dziecka.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć w Biuletynie Informacji Publicznej.

Autor: Magdalena Śliżewska, UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x