Muszla na placu Grunwaldzkim w Gdyni, podczas jednego ze spotkań z pisarzami w ramach festiwalu
Kultura Redakcja poleca Z Gdyni

Gdynia Miastem Słowa

Ostatni tydzień wakacji upłynie w Gdyni pod znakiem literatury. W poniedziałek, 24 sierpnia rozpoczął się festiwal „Miasto Słowa”, który towarzyszy finałowi Nagrody Literackiej GDYNIA. Odbyły się pierwsze spotkania z pisarzami i pisarkami, a wieczorem nie zabrakło też sporej dawki sztuki w aktorskim wydaniu. Dzisiaj kolejna porcja rozmów o literaturze i kulturalnych wrażeń. Festiwal „Miasto Słowa” potrwa do 30 sierpnia.

Literackie święto w Gdyni wystartowało. Pierwszy dzień festiwalu „Miasto Słowa” był wypełniony spotkaniami z autorami oraz kulturą i teatralnymi występami na żywo. Plac Grunwaldzki i Muszla stały się centrum wydarzeń. To właśnie tam odbywa się większość festiwalowych rozmów. Na początek Aleksandra Radomska opowiedziała o książce „Mam wątpliwość”, a przepytywała ją Iwona Demska. Następnie na pytania o „Saturianina” odpowiedział Jakub Małecki. Spotkanie z nim poprowadzili Barbara Klicka oraz Maciej Jakubowiak. Cykl rozmów z autorami zakończył tego dnia Mikołaj Łoziński, który przybliżył publiczności swoją książkę pt. „Stramer”. O pracę nad nią i inspiracje pytał go Szymon Kloska.

Wieczorem na fanów sztuki i kultury czekała prawdziwa uczta. W Muszli aktorka Roma Gąsiorowska zaprezentowała swoją interpretację fragmentów dzieł laureatek Nagrody Literackiej GDYNIA – Magdaleny Tulli oraz Zyty Oryszyn. W tym samym czasie na patio Gdyńskiego Centrum Filmowego aktorzy Teatru Gdynia Główna zagrali spektakl „Potop. Pieśń o końcu świata” na motywach „Potopu” Salci Hałas.

Jeden z widzów podczas festiwalu "Miasto Słowa" w Gdyni w czerwonych spodniach i niebieskiej, jeansowej kurtce. Trzyma na kolanie książkę Jakuba Małeckiego pt. "Saturnin" // fot. Anna Rezulak

Wtorek, 25 sierpnia, czyli drugi dzień festiwalu był równie ciekawy. Spotkania z pisarzami oraz wydarzenia towarzyszące rozpoczęły się po południu. Na patio Gdyńskiego Centrum Kultury zorganizowano warsztaty, które przygotowano z myślą o najmłodszych widzach. Joanna Guszta zabrała ich na „Misję Miasto Potwór”. Były to zajęcia z książką o przyjaznej przestrzeni miejskiej. Później, o godz. 18.00, odbyły się warsztaty pop-up books. Poprowadziła je Anita Graboś.

Spotkania z autorami i literaturą otworzył tego dnia Krzysztof Varga. Do Gdyni przyjechał on ze swoją nową książką „Dzienniki”. Rozmowę z nim poprowadziła Monika Ochędowska. Tematem spotkań były też niepokoje, lęki czy strachy naszych czasów. O nich z Katarzyną Szalewską porozmawiał Stefan Chwin. W takim samym klimacie upłynęło również spotkanie z Izabelą Morską i Mirą Marcinów, które poprowadziła Monika Żółkoś. Wszystkie rozmowy tradycyjnie odbyły się w Muszli na placu Grunwaldzkim.

Festiwal „Miasto Słowa” to nie tylko książki. Coś dla siebie znajdą również fani kinematografii. We wtorkowy wieczór mogli oni zobaczyć pierwszy pokaz z cyklu „Literatura i film”. Wyświetlony został „Film o Pilchu” w reżyserii Adama Lewandowskiego.

NLG 2020

„Miasto Słowa” towarzyszy finałowi Nagrody Literackiej GDYNIA. To jedno z najważniejszych wyróżnień przyznawanych polskim autorom i tłumaczom. Uroczysta gala jej wręczenia odbędzie się 28 sierpnia Muzeum Emigracji. Wtedy poznamy tegorocznych laureatów Kostki Literackiej. Zanim to nastąpi, uczestnicy będą mogli lepiej poznać tegorocznych nominowanych. To właśnie im, w dużej mierze, będą poświęcone dwa kolejne dni.

Tradycyjnie odbędą się spotkania z autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w poszczególnych kategoriach. 26 sierpnia miłośnicy literatury będą mogli posłuchać rozmowy z Barbarą KlickąDorotą KotasKatarzyną MichalczakWojciechem Nowickim oraz Radkiem Rakiem. To autorzy nominowani w kategorii proza. Spotkanie z nimi, w sali Warszawa Gdyńskiego Centrum Filmowego, poprowadzi Maciej Jakubowiak. Tego samego dnia w centrum uwagi będą też finaliści kategorii przekład na język polski. Spotkanie z Wawrzyńcem BrzozowskimLeszkiem EngelkingiemGrzegorzem FranczakiemBeatą Kubiak Ho-Chi oraz Piotrem Sommerem poprowadzi Marcin Sendecki. Odbędzie się ono w sali Goplana Gdyńskiego Centrum Filmowego. Na kolejną serię spotkań nie trzeba będzie długo czekać. Już dzień później, 27 sierpnia w sali WarszawaPiotr Kieżun porozmawia z Michałem MilczarkiemPawłem Piotrem ReszkąAgatą SikorąPawłem Sitkiewiczem oraz Urszulą Zajączkowską, czyli autorami nominowanymi do Nagrody Literackiej GDYNIA w kategorii esej. Kilka godzin później przepytania zostaną finaliści kategorii poezja: Tomasz BąkKonrad GóraMonika LubińskaMarcin Mokry i Joanna Oparek. Spotkanie, w sali Warszawa, poprowadzi Paulina Małochleb.

Wszystkie rozmowy z nominowanymi do nagrody oraz wybrane spotkania są transmitowane na żywo na facebookowym profilu Nagrody Literackiej GDYNIA oraz na kanale YouTube Gdyni Kulturalnej.

To jednak nie jedyne atrakcje. Środa na festiwalu „Miasto Słowa” upłynie też pod znakiem muzyki i filmu. O godz. 20.30 koncert zagrają Marcin Mokry i Bartek Horyza. dźwięki popyną z Muszli na placu Grunwaldzkim. Dzień zakończy, o godz. 21.00, natomiast pokaz filmu „My Generation” w reżyserii Davida Batty.

Szczegółowy program na kolejne dni jest dostępny na stronie Nagrody Literackiej GDYNIA.

Festiwalowa księgarnia

Jak święto literatury, to nie mogło zabraknąć również stoiska księgarskiego. W „Mieście Słowa” zapewnia je gdyńska księgarnia Vademecum. Na jej stoisku na placu Grunwaldzkim, przez cały czas trwania festiwalu, kupić będzie można książki autorów nominowanych do Nagrody Literackiej GDYNIA oraz gości.

Aleksandra Radomska - autorka książki "Mam wątpliwość" - w kolorowej sukience, ze związanymi włosami, siedzi lekko odwrócona tyłem. W ręku trzyma mikrofon. Obok niej Iwona Demska - prowadząca spotkanie w ramach festiwalu "Miasto Słowa". Ma jasne spodnie i żakiet oraz czerwoną bluzkę. W ręku trzyma mikrofon // fot. Anna Rezulak

Aleksandra Radomska i Iwona Demska podczas spotkania w ramach festiwalu „Miasto Słowa” // fot. Anna Rezulak
Autor: Magdalena Czernek / UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie