Sport

Gdynia gotowa do piłkarskiego święta

Już 23 maja ruszają Mistrzostwa Świata FIFA U20 Polska 2019. Do 15 czerwca w Gdyni oraz: Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi i Tychach rywalizować będą 24 najlepsze drużyny świata. W niespełna miesiąc rozegrane zostaną 52 spotkania, z czego aż 10 na gdyńskim Stadionie Miejskim.

Gdynia gościć będzie mecze każdego szczebla: od fazy grupowej, przez 1/8 finału, ćwierćfinał, półfinał, aż do meczu o trzecie miejsce. W pierwszej fazie turnieju nad polskim morzem wystąpią reprezentacje: Francji, Włoch, Meksyku, Japonii, Ekwadoru, Mali oraz Arabii Saudyjskiej.
– Miasto już żyje mistrzostwami – mówi Marek Łucyk, wiceprezydent Gdyni ds. rozwoju. I dodaje: – Wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Przed nami fantastyczne trzy tygodnie, pełne pozytywnych emocji i futbolu na najwyższym poziomie.

Oczywiście do turnieju przygotowany jest również gdyński stadion.

– Dzień po ostatnim, domowym meczu Arki, obiekt formalnie przejęła FIFA. Gotowy jest już turniejowy branding. Do wymagań mistrzostw dostosowane zostały również: szatnie, sala konferencyjna czy trybuna prasowa – wylicza Rafał Klajnert, dyrektor Gdyńskiego Centrum Sportu. I dodaje: – Perfekcyjnie przygotowana jest także murawa, którą wymieniliśmy na przełomie marca i kwietnia. Znów można o niej powiedzieć „jedna z najlepszych w Polsce”.

ATRAKCJE NIE TYLKO NA BOISKU

Jednak świętowanie w Gdyni wykracza daleko poza murawę.
– Mistrzostwa Świata FIFA U20 to impreza wyjątkowa, dlatego też staramy się, aby wydarzenia jej towarzyszące były niebanalne – zaznacza dyrektor Klajnert. – W Gdyni zagrają reprezentacje z pięciu kontynentów, co jest fantastyczną okazją do zasmakowania kultury naszych gości – dodaje.

Jedną z form pozaboiskowego świętowania będzie wydarzenie „Mistrzowskie Smaki Świata”. W sobotę 25 maja od godziny 12:00 do 16:00 na ulicy Świętojańskiej (przy Gdynia InfoBox) będzie można wyruszyć w kulinarną podróż do krajów, których reprezentacje zagrają w Gdyni w fazie grupowej mistrzostw.

Bezpośrednio z ulicy Świętojańskiej będzie można przenieść się na Olimpijską, gdzie o godzinie 18:00 rozpocznie się mecz Francja – Arabia Saudyjska. Przy okazji warto przejechać się „piłkarskim trajtkiem”, który kursuje na trasie linii 27 (Cisowa SKM – Kacze Buki), a w nim przejść się po sztucznej murawie i między przystankami zrobić sobie zdjęcie z „Grzywkiem” – maskotką turnieju.

Gdy już dotrzemy w okolice stadionu, zauważymy stworzony przez stowarzyszenie Traffic Design mural, na którym symbolicznie uwiecznieni zostali „gdyńscy” uczestnicy mistrzostw.
– Udowadniamy, że piłka nożna wykracza daleko poza boisko. Zależało nam na zaprezentowaniu designu i sztuki, które są tożsame z krajami, rozgrywającymi swoje mecze grupowe w Gdyni. Oczywiście wszystko to w kontekście piłkarskim – tłumaczy Maja Wagner, pełnomocnik prezydenta Gdyni ds. kultury.

BILETY OD 10 ZŁOTYCH
Wciąż można kupić bilety na wszystkie mecze turnieju. Sprzedaż wejściówek odbywa się wyłącznie poprzez oficjalną platformę internetową: FIFA.com/tickets/U20WC.
Bilety dostępne są w dwóch kategoriach cenowych: 10 i 20 złotych.
Zakupione przez Internet wejściówki można wydrukować w domu. Każdy bilet zawiera unikalny kod i będzie sprawdzany przy wejściu na stadion. Sprzedaż wejściówek nie będzie prowadzona w kasach obiektu.

Posiadacze biletów w dni meczowe będą mogli poruszać się gdyńską komunikacją miejską bezpłatnie.

WSCHODZĄCE GWIAZDY WARTE MILIONY

Najdroższym zespołem, który zagra w Polsce jest reprezentacja Francji. „Trójkolorowi” są warci ponad 120 milionów euro! Aż dwa mecze grupowe Francuzi rozegrają w Gdyni.
Mistrzostwa Świata FIFA U20 to turniej, który wykreował takie gwiazdy piłki nożnej jak: Diego Maradona, Ronaldinho, Lionel Messi, Paul Pogba, Antoine Griezmann czy Harry Kane.

Mistrzostwa świata do lat 20 rozgrywane są od 1977 roku – to jedne z najważniejszych w kalendarzu młodzieżowych rozgrywek piłkarskich.

Wszystkie szczegóły związane ze zbliżającymi się mistrzostwami można znaleźć na tronie: pl.fifa.com/u20worldcup, dostępnej również w języku polskim.

MECZE MISTRZOSTW ŚWIATA FIFA U20 2019 W GDYNI:

23 maja, 18:00: Meksyk – Włochy
25 maja, 18:00: Francja – Arabia Saudyjska
26 maja, 15:30: Meksyk – Japonia
28 maja, 20:30: Arabia Saudyjska – Mali
29 maja, 18:00: Ekwador – Meksyk
31 maja, 18:00: Mali – Francja

2 czerwca, 17:30: mecz 1/8 finału
8 czerwca, 17:30: mecz 1/4 finału
11 czerwca, 17:30: mecz 1/2 finału
14 czerwca, 20:30: mecz o 3. miejsce

Gdynia SPORT

 

Powiązane tematycznie

Globalna ofensywa e-sportowców

Redakcja Sportowa

Babski Rajd 2019

Maratonami z Zakopanego do Gdyni w szczytnym celu

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie