Na zdrowie Redakcja poleca Sport

Gdynia biega dla zdrowych piersi

Tak wyglądała 3. edycja w 2017 r., fot. Dawid Linkowski

1 500 biegaczek, 5 kilometrów do pokonania i jeden, wspólny cel – profilaktyka raka piersi. Bieg kobiet „Anita zawsze pier(w)si 2019” to impreza skupiająca uwagę nie tylko na samym bieganiu, ale przede wszystkim na zdrowiu. W niedziele, 19 maja w miasteczku biegowym przy Skwerze Arki Gdynia będzie można wykonać bezpłatne badania oraz skonsultować się ze specjalistami onkologii i pulmonologii. Amatorów sportowych emocji na pewno ucieszy wiadomość, że na bieg wciąż można się zapisać.

Rak piersi jest drugim najczęściej diagnozowanym nowotworem na świecie i najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet, także w Polsce. Wykryty jednak we wczesnym stadium jest praktycznie całkowicie wyleczalny. Wiedzą o tym uczestniczki biegu kobiet, które za niecałe dwa tygodnie opanują Bulwar Nadmorski w Gdyni, żeby poprzez sport zamanifestować, jak istotna jest profilaktyka raka piersi.

– Projekt ma za zadanie zachęcić do dbania o siebie, stawia na profilaktykę antynowotworową, ale także jest motywacją do tego, aby aktywnie spędzać czas. Samo hasło odwołuje się do tego, abyśmy byli zawsze pierwsi przed rakiem piersi – zarówno panie, jak i panowie, którzy także w tym przesłaniu nas wspierają. Pomorska odsłona to trzecia z ośmiu imprez, jakie odbywają się na przestrzeni roku od kwietnia do października – mówi inicjatorka wydarzenia Marzena Michalec z fundacji „W biegu”.

Tak wyglądała 3. edycja w 2017 r., fot. Dawid Linkowski

Co roku zmaganiom sportowym biegu „Anita zawsze pier(w)si 2019” towarzyszą wydarzenia skupione wokół zdrowia. Na terenie miasteczka biegowego zlokalizowanego na wysokości Skweru Arki Gdynia uczestniczki będą mogły skorzystać z darmowych konsultacji lekarskich i stoisk diagnostycznych zorganizowanych przez Szpitale Pomorskie, Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego oraz Gdyńskie Amazonki.

Będzie można wykonać badania, m.in. ciśnienia, glukozy, cholesterolu oraz testy w kierunku wirusowego zapalenia wątroby typu B (WZW typu B). To również możliwość wykonania spirometrii oraz konsultacji z onkologiem czy pulmonologiem. Na miejscu będzie działać także stoisko z przymiarkami i poradami brafitterskimi od partnera tytularnego imprezy „Anita”.

Na bieg wciąż można się zapisać pod adresem: https://kobietawbiegu.pl/pl. W sobotę, 18 maja, w godzinach: 11.00 – 17.00, na terenie Szpitala Morskiego im. PCK w Gdyni, ul. Powstania Styczniowego 1 (budynek nr 5, SALA KONFERENCYJNA) będzie działało biuro zawodów, gdzie będzie można odbierać pakiety startowe. Do szpitala można dojechać swobodnie autobusami komunikacji miejskiej: W, 105, 125, 180, 252, 700 (przystanek Redłowo Szpital). Na terenie szpitala jest również parking dla samochodów (płatny). Z kolei w niedzielę biuro będzie czynne od godz. 8.30, ale już przy Skwerze Arki Gdynia.

Start biegu zaplanowany jest na godz. 12.00. Jeszcze przed startem zawodniczki rozgrzeje trener zumby, Nikodem Kotewicz. Całość wydarzenia uświetnią konkursy z nagrodami. Trasa biegu to Bulwar Nadmorski z dystansem ok. 5 km (2 pętle).

– W imprezie nagradzanych jest 18 pań w 5 kategoriach wiekowych. Dekorację zawsze poprzedza zaproszenie na scenę wszystkich pań 60+ nazwanych „Królowymi Biegu”, które otrzymują upominki za piękną inspirację dla młodszych biegaczek – podkreśla Marzena Michalec. – Z kolei zwyciężczynie biegu otrzymają medale z hasłem „Rośniemy w siłę” i motywem kwiatu. Odzwierciedla on coraz większe zainteresowanie biegową ideą i frekwencje. Medale są ręcznie malowane i już wzbudziły ogromny zachwyt!– dodaje.

Harmonogram imprezy

08:30 – otwarcie biura zawodów
10:00 – otwarcie miasteczka biegowego
11:15 – zamknięcie biura zawodów
11:20 – KONKURS
11:35 – wspólna rozgrzewka
11:50 – wspólne zdjęcie
11:53 – zawodniczki ustawiają się na start
12:00 – START
13:10 – dekoracja zawodniczek
14:00 – ZAKOŃCZENIE

Bieg kobiet „Anita zawsze pier(w)si 2019” odbywa się od 5 lat. W tym roku w 8 miastach w Polsce udział w wydarzeniu weźmie razem ponad 10 tysięcy pań.

Więcej o wydarzeniu na stronie organizatora oraz na Facebooku.

Autor: Jan Ziarnicki/gdynia.pl

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie