Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl
Pomoc i wsparcie Redakcja poleca Za miedzą

Gdański szpital czeka na ozdrowieńców

Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku zamierza przebadać trzy tysiące ozdrowieńców, którzy przeszli COVID-19. Osocze ozdrowieńców wykorzystywane jest do leczenia pacjentów chorych na koronawirusa, ale aby było skuteczne, powinno mieć odpowiednią ilość przeciwciał. Dlatego, aby ułatwić i przyspieszyć procedury, spółka Copernicus przeprowadza kwalifikacje dawców.

Kto może być dawcą osocza?

Osocze może oddać każda osoba, która miała COVID-19 i została uznana za ozdrowieńca. Ważne, aby minęło co najmniej 28 dni od ustania objawów lub zakończenia izolacji (bez wykonywania badań kontrolnych metodą PCR). Dawcą może być również człowiek, u którego stwierdzono przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w klasie IgG i u którego minął okres co najmniej 14 dni od dodatniego wyniku na obecność przeciwciał (bez konieczności wykonywania badań wymazu z nosogardzieli metodą PCR).

Osocze pobierane jest od osób w wieku od 18 do 60 lat, które czują się dobrze i ważą minimum 50 kg. Preferowanymi dawcami są mężczyźni, którzy nigdy nie byli leczeni krwią i jej składnikami, nie cierpią z powodu przewlekłych chorób, jak np. cukrzyca, a także kobiety, które nigdy nie były w ciąży i nie miały przetaczanej krwi. W przypadku pań, które były w ciąży, wykonywane jest dodatkowe badanie na obecność przeciwciał anty-HLA. Badanie to przeprowadza Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie.

Osocze łagodzi objawy i zmniejsza śmiertelność pacjentów

Cały proces oddawana osocza trwa ok. 30-40 minut. Najkorzystniejsze jest trzykrotne pobranie osocza po 600 ml.  Zabieg wykonuje się w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osocza, można pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymuje się ok. 220-230 ml osocza.

– Kiedyś oddawałem krew, a teraz, jako ozdrowieniec, już kilkukrotnie oddałem osocze do leczenia ciężko chorych – mówi marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. –  Jak zapewniają lekarze terapia nim może zmniejszyć nie tylko same objawy, ale też śmiertelność pacjentów. Dlatego zachęcam wszystkich ozdrowieńców do oddawania osocza. To nie zajmuje wiele czasu, a może uratować komuś życie.

Z osocza przygotowywany jest specjalny preparat, który podawany jest chorym. Ma neutralizować wirusa i wspierać układ odpornościowy w walce z SARS-CoV-2.Terapia osoczem stosowana była wcześniej m.in. podczas leczenia chorych w na SARS, MERS czy Ebola

Gdzie trzeba się zgłosić

Badania są wykonywane w Szpitalu św. Wojciecha w Gdańsku. Chętni proszeni są o kontakt telefoniczny z przedstawicielem Copernicusa lub Urzędu Marszałkowskiego:

  • Małgorzata Kulpan (spółka Copernicus), nr tel. +48 572 333 124, adres e-mail: mkulpan@copernicus.gda.pl
  • Joanna Dissarz (Departament Zdrowia UMWP), nr. tel. +48 519 542 253, adres e-mail: j.dissarz@pomorskie.eu

Po wstępnych badaniach na obecność przeciwciał, pacjent zostanie przekierowany do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku, gdzie pobierane jest osocze.

Niezbędne informacje dotyczące osocza są zamieszczone na stronie RCKiK.

Fot. Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Źródło informacji: gdańsk.pl

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x