Mirosław Tomaszewski z Gdyni fot. gdansk.pl
Mirosław Tomaszewski z Gdyni fot. gdansk.pl
konkurs Kultura Redakcja poleca Z Gdyni Za miedzą

Gdański Konkurs Literacki rozstrzygnięty

Rozstrzygnięto Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca. Zwyciężyła powieść gdynianina Mirosława Tomaszewskiego pt. „Zajazd”.  Nagrodą w konkursie jest wydanie drukiem nagrodzonego utworu.

Konkurs skierowany był zarówno do członków literackich stowarzyszeń twórczych i autorów niezrzeszonych zamieszkałych w Gdańsku, bądź poruszających w zgłoszonych do Konkursu utworach tematykę związaną z Gdańskiem.

Na tegoroczny konkurs nadesłano 26 prac, z czego 3 nie spełniały wymagań formalnych (posiadały błędy typu: brak kopii tekstu, wersji elektronicznej, hasła, oświadczeń, niepotrzebne podpisanie prac imieniem i nazwiskiem). Były wśród nich powieści, opowiadania, reportaże, wiersze, a nawet sztuka teatralna. Ich autorzy pochodzą z całej Polski m.in. Białej Podlaskiej, Warszawy Sosnowca czy Szczecina. Najwięcej zgłoszeń nadesłali autorzy z Gdańska.
Do Konkursu można było zgłaszać utwory dowolnego gatunku. Mogły to być zbiory wierszy, opowiadań, esejów, tekstów, a także powieści, utwory dramatyczne czy reportaż. Zgłaszany do konkursu utwór nie może być wcześniej publikowany.

Konkurs wygrała powieść „Zjazd” autorstwa Mirosława Tomaszewskiego, mieszkańca Gdyni. Laureat posiada dorobek literacki. Jest m.in. autorem powieści „Marynarka” i „UGI”, dramatu „Jak bracia”, który zrealizowany został jako słuchowisko Polskiego Radia, czy dramatu „Stroiciel”, który swoją prapremierę miał w Teatrze TV w 1995 roku. Mirosław Tomaszewski jest także inżynierem, autorem trzech wynalazków (patentów) z dziedziny budowy maszyn. Więcej informacje o autorze można znaleźć na jego stronie internetowej.

Laureata tegorocznego Konkurs Literacki im. Bolesława Faca wytypowała komisja konkursowa w składzie:

  • prof. Ewa Nawrocka (przewodnicząca) – literaturoznawczyni i krytyk artystyczna, wieloletnia wykładowczyni na Uniwersytecie Gdańskim;
  • Tadeusz Dąbrowski – poeta, eseista, krytyk literacki, redaktor dwumiesięcznika literackiego „Topos” i dyrektor artystyczny festiwalu Europejski Poeta Wolności, zdobywca wielu nagród, m.in. „Małego Berła” Fundacji Kultury Polskiej, które otrzymał z rąk Tadeusza Różewicza
  • Salcia Hałas – pisarka i artystka, laureatka 12. Nagrody Literackiej Gdynia w kategorii „Proza” za „Pieczeń dla Amfy” (2017), nominowana do Nagrody Literackiej Nike za „Potop. Pieśń o końcu świata” (2020); 4)
  • Jarosław Zalesiński – poeta, laureat m.in. nagrody Fundacji im. ks. Janusza St. Pasierba, krytyk, dyrektor WiMBP w Gdańsku.

Piąty członek komisji – Aleksander Jurewicz, poeta, prozaik i eseista – z powodów zdrowotnych nie uczestniczył w ocenie prac.

Gdański Konkurs Literacki organizowany jest od 1991 roku. Jego inicjatorem był Bolesław Fac, i to właśnie jego nazwiskiem nazwano konkurs w 2002 roku. W 2020 roku podczas kwietniowej sesji Rady Miasta, radni przyjęli uchwałę o zmianie nazwy z Konkursu Literackiego Miasta Gdańska im. Bolesława Faca – taka nazwa funkcjonowała do wiosny – na Gdański Konkurs Literacki im. Bolesława Faca.

Organizatorem Konkursu jest Miasto Gdańsk, a jego operatorem Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego w Gdańsku.

Patron nagrody, Bolesław Fac (1929–2000) był prozaikiem, poetą i tłumaczem. Debiutował w 1956 r. wierszami na łamach studenckiego dwutygodnika „Kontrasty”. W 1959 r. wydał pierwszą książkę poetycką „Gotyk dźwięku”. Animator życia literackiego i kulturalnego. Współtwórca teatru studenckiego Kontrapunkt przy Akademii Medycznej w Gdańsku, Grupy Literackiej „Seledyn” (1956–1957), literacko-artystycznej grupy studenckiej Szkoła Grafomanów (1957–1960). Autor kilkunastu tomików wierszy, siedmiu powieści (m.in. „Misja specjalna”, „Damroka”, „Aureola, czyli powrót do Wrzeszcza”, „Wspólne zmartwienia”), sztuk teatralnych, przekładów z literatury niemieckiej. Od roku 1960 członek Gdańskiego Oddziału Związku Literatów Polskich, w latach 1981–1983 jego prezes. W 1966 r. wiceprzewodniczący Gdańskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuki

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x