Kamienica przy al. Grunwaldzkiej 597 fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Kamienica przy al. Grunwaldzkiej 597 fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl
Za miedzą

Gdańska wysoka urzędniczka samorządowa z zarzutami

Delegatura CBA w Gdańsku pod nadzorem Prokuratury Okręgowej w Gdańsku prowadzi wielowątkowe śledztwo  w sprawie nieprawidłowości przy sprzedaży przez Robotniczą Spółdzielnię Mieszkaniową „Budowlani” w Gdańsku w 2015 roku prawa użytkowania wieczystego działki położonej przy Alei Grunwaldzkiej 597 w Gdańsku wraz z prawem własności do stojącej tam kamienicy (odrębna nieruchomość).

Kamienica w momencie sprzedaży była zamieszkana przez lokatorów komunalnych. Ustalenia agentów CBA wskazują, że sam budynek nie powinien być sprzedany przez spółdzielnię – nie należał do „Budowlanych”, a do Skarbu Państwa – Gminy Miasta Gdańsk i znajdował się w jej  posiadaniu.

Śledztwo gdańskiej Delegatury CBA i prokuratury dotyczy wątku wyprowadzenia z zasobów komunalnych Miasta Gdańska tych lokali mieszkalnych.

Wg ustaleń śledczych przekroczono uprawnienia i nie dopełniono obowiązków, działając na szkodę interesu prywatnego osób tam zamieszkałych, jak i interesu publicznego.

Zarzuty usłyszała w Prokuraturze Okręgowej w Gdańsku ówcześnie pełniąca funkcję Zastępcy Dyrektora Wydziału Skarbu Urzędu Miejskiego w Gdańsku, Kierowniczka Referatu Obrotu Nieruchomości. Ustalenia CBA i prokuratury wskazują, że gdańska wysoka urzędniczka samorządowa, mając wiedzę o sprzedaży kamienicy, nie podjęła odpowiednich działań zmierzających do ochrony gminnych zasobów nieruchomości komunalnych (m.in. uzgodnienie księgi wieczystej, wpisanie ostrzeżenia o toczącym się postępowaniu, ustanowienie zakazu zbywania), a nawet  wskazała pisemnie, iż kamienica stanowi własność Spółdzielni „Budowlani”, co było sprzeczne z jej własnym, wcześniejszym stanowiskiem i rzeczywistym stanem prawnym budynku.

W efekcie kamienica została wydana w marcu 2016 roku  nowemu nabywcy, a zasoby mieszkaniowe Miasta Gdańska zmniejszyły się o lokale o wartości nie mniejszej niż 1 mln zł.

Warto dodać, że ta sama urzędniczka usłyszała z początkiem września br.  zarzuty w innej sprawie prowadzonej przez CBA i Prokuraturę Okręgową, mającej  związek z zaniechaniem dochodzenia w terminie roszczenia należnego Gminie Miasta Gdańsk.

Piotr KaczorekCBA

Powiązane tematycznie

Gdańsk zdobywcą Pucharu Recyklingu

Redakcja

Karol Rabenda apeluje o specjalistyczną opiekę medyczną w Pruszczu Gdański

Homo Politicus

Prezydent Gdańska na Święcie Światła w Lipsku

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie