Za miedzą

Gdańsk zdobywcą Pucharu Recyklingu

Aż dwie nagrody zdobył Gdańsk w prestiżowym ogólnopolskim Konkursie „Puchar Recyklingu”, który docenia najlepsze samorządy i przedsiębiorstwa w zakresie efektywności gospodarki odpadami oraz edukacji ekologicznej. Kapituła Konkursu przyznała nagrodę główną Puchar Recyklingu Związku Miast Polskich – Gminie Miasta Gdańsk. 

Gdańsk zdobył również  „Szklaną Statuetkę” za osiągnięcia w odzysku frakcji szklanej.

– Jestem niezwykle dumny z otrzymanej nagrody. Wprowadzenie pełnego systemu segregacji było dla nas nie lada wyzwaniem, dziś możemy powiedzieć, że zdaliśmy ten egzamin. Bez żadnej kurtuazji chciałbym podkreślić, że to nagrody, na które zapracowaliśmy wszyscy wspólnie – zarówno urzędnicy zajmujący się na co dzień gospodarką odpadami, pracownicy spółek miejskich oraz mieszkańcy Gdańska. Szczególnie dla nas ważne, gdy eksperci przyznający nagrody i wyrażają tym samym uznanie dla efektywności naszego systemu oraz działań które realizujemy. – zapewnia Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Oprócz konkretnych inwestycji infrastrukturalnych, zmian w organizacji systemu coraz większą rolę odgrywa też edukacja ekologiczna, która stale poszerza swoją skalę. – zbudowaliśmy już mocne „edukacyjne” fundamenty i wchodzimy w kolejną fazę m.in. będziemy programowo szkolić dzieci w przedszkolach i szkołach, wdrażamy też aplikację pozwalającą na bieżący dostęp mieszkańców do informacji związanych z odbiorem odpadów.  – Jesteśmy świadomi, że podnoszenie kompetencji mieszkańców w aspekcie ograniczenie wytwarzania odpadów i ich segregowania to długofalowy proces, który pozwala na osiągnięcie celu jakim jest społeczeństwo recyklingu – wyjaśnia Olga Goitowska, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Konkurs „Puchar Recyklingu” jest organizowany już od 20 lat i jest jedynym w Polsce przedsięwzięciem, które w sposób kompleksowy ocenia selektywną zbiórkę odpadów i działania edukacyjne w tym zakresie. Każdego roku finał konkursu odbywa się podczas Międzynarodowego Kongresu Ochrony Środowiska ENVICON Environment w Poznaniu.

Więcej informacji o konkursie na www.pucharrecyklingu.pl

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie