Gdańsk: Program wsparcia prokreacji przedłużony do 2025 roku
Za miedzą

Gdańsk: Program wsparcia prokreacji przedłużony do 2025 roku

Na XXIX sesji Rady Miasta Gdańska zatwierdzono przedłużenie realizacji Programu Wsparcia prokreacji dla mieszkańców Gdańska do roku 2025. Poszczególne moduły programu będą kontynuowane przez kolejne 5 lat, a ich łączny koszt szacowany jest na 8,6 mln zł.

Przypomnijmy, że Program wsparcia prokreacji mieszkańców Gdańska składa się z trzech części. Moduł edukacyjny – skierowany głównie do młodzieży szkół ponadpodstawowych. Skorzystanie z tego modułu jest nieobowiązkowe, nie jest w żaden sposób powiązane z korzystaniem z pozostałych modułów, a udział w zajęciach dla osób niepełnoletnich wymaga pisemnej zgody rodziców/ opiekunów prawnych. Drugi moduł –  wsparcia psychologicznego adresowany jest do par borykających się z problemem bezpłodności oraz ich najbliższych. Trzeci z modułów – medyczny, obejmuje dofinansowanie leczenia niepłodności z wykorzystaniem procedury in vitro.

Dla kogo jest program
Z modułu medycznego skorzystać będą mogli gdańszczanki i gdańszczanie, małżeństwa oraz pary nieformalne, którzy mieszkają w naszym mieście od minimum roku oraz opłacając tu podatki (weryfikacja przez wgląd w pierwsze strony deklaracji podatkowej PIT za ostatni rok podatkowy). Warunkiem medycznym kwalifikacji do tego modułu jest wiek kobiety określony w przedziale 20 – 40 lat (warunkowo do 42 lat). W ramach modułu możliwe jest również zabezpieczenie materiału genetycznego dla osób od 18 roku życia w związku z chorobą, której leczenie może wymagać zastosowania procedur gonadotoksycznych.

Kto będzie realizował program
Podmioty realizujące każdy z modułów wyłonione zostaną w  drodze konkursowej. W odniesieniu do modułu medycznego możliwe jest prowadzenie działalności leczniczej nie tylko na terenie Gdańska, ale również na terenie województwa pomorskiego.

Koszty programu
Łącznie, na realizację wszystkich modułów planuje się przeznaczyć środki finansowe w wysokości 1 720 000 zł rocznie, co daje kwotę 8 600 000 zł w okresie 5 lat.

Program realizowany jest na podstawie pozytywnej opinii Nr 104/2017 z dnia 30 maja 2018 r. wydanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. Zgodnie z art. 48a ust. 5 pkt. 1 lit a ) ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Kontynuacja Programu nie wymaga ponownego wystąpienia o opinię do Agencji.

Efektem dotychczas podjętych działań, realizowanych w ramach programu od 2017 roku jest objęcie wsparciem psychologicznym ponad 180 par. W ramach przeprowadzonych procedur in vitro narodziło się ponad 270 dzieci. Przeprowadzono również zajęcia edukacyjne dla ponad 500 osób.

Olimpia Schneider

Olimpia Schneider
Urząd Miejski w Gdańsku

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x