Za miedzą

Gdańsk: “Wy uczycie nas, my wspieramy was”

Gdańsk, Plac Solidarności. Protest z Wykrzyknikiem - wiec poparcia nauczycieli.

“Gdański wykrzyknik poparcia dla nauczycieli” – tak młodzi organizatorzy nazwali wydarzenie, które odbyło się we wtorek, 16 kwietnia, na Placu Solidarności przy Europejskim Centrum Solidarności. W proteście licealistów wzięło udział ponad 200 osób.

Na pomysł „gdańskiego wykrzyknika poparcia” wpadła Weronika Choińska wraz z przyjaciółkami. Uczennica drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku postanowiła zorganizować wydarzenie, dzięki któremu głos gdańskich uczniów zabrzmi głośno, wyraźnie i przede wszystkim solidarnie z głosem nauczycieli.

– Jesteśmy uczniami i edukacja jest dla nas bardzo ważna, bez edukacji nic nie osiągniemy – powiedziała Weronika Choińska, współorganizatorka wydarzenia. – Uważamy, że nauczyciele muszą dobrze zarabiać, bo ich praca jest bardzo odpowiedzialna. Moim zdaniem to powinna być naprawdę prestiżowa praca, a wynagrodzenie powinno być równe np. zarobkom informatyka czy inżyniera. Wiem, że u nas w kraju, jest to bardzo trudne do osiągnięcia, ale uważam, że należą im się podwyżki w wysokości tysiąca złotych.

Weronika Choińska (po lewej) powiedziała, że hasło przewodnie protestu brzmi: Wy uczycie nas, my wspieramy was”

Weronika Choińska (po lewej) powiedziała, że hasło przewodnie protestu brzmi: „Wy uczycie nas, my wspieramy was”
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Wydarzenie dedykowane było uczniom i to ich obecność była kluczowa. To oni w większości utworzyli z własnych ciał symboliczny wykrzyknik na Placu Solidarności. Jednak wsparcie tej inicjatywie okazali też rodzice, przechodnie, a nawet pojawił się prezydent Sopotu – Jacek Karnowski.

– Sprowadza mnie tu oczywiście potrzeba wsparcia nauczycieli, ale także moja osobista inicjatywa, czyli chęć rozpowszechnienia listu, który wysłałem do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i pani minister edukacji Anna Zalewskiej, z prośbą o spełnienie postulatów nauczycieli i apelem, by zapobiec temu strajkowi. Do tej pory nie dostałem odpowiedzi – wyjaśniał Konrad Wola, przewodniczący zgromadzenia.

Konrad Rola (z mikrofonem) jest uczniem VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

Konrad Wola (z mikrofonem) jest uczniem VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

– Myślę, że nawet szczątkowe zaangażowanie i takie inicjatywy są bardzo ważne, ponieważ to jest istotny element aktywności społecznej – dodał Konrad Wola. – To ważne, żeby pokazać, że to co się dzieje nie jest nam obojętne. Bo nam, młodym ludziom, naprawdę na nauczycielach zależy.

Powiązane tematycznie

Ponad 14 tysięcy pstrągów potokowych wpłynęło do Zagórskiej Strugi

Eko Animals

Pomorska Rada Oświatowa murem za nauczycielami

Redakcja

Rumia: Poszukiwani wokaliści!

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie