Gdańsk, Plac Solidarności. Protest z Wykrzyknikiem - wiec poparcia nauczycieli.
Za miedzą

Gdańsk: “Wy uczycie nas, my wspieramy was”

“Gdański wykrzyknik poparcia dla nauczycieli” – tak młodzi organizatorzy nazwali wydarzenie, które odbyło się we wtorek, 16 kwietnia, na Placu Solidarności przy Europejskim Centrum Solidarności. W proteście licealistów wzięło udział ponad 200 osób.

Na pomysł „gdańskiego wykrzyknika poparcia” wpadła Weronika Choińska wraz z przyjaciółkami. Uczennica drugiej klasy I Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku postanowiła zorganizować wydarzenie, dzięki któremu głos gdańskich uczniów zabrzmi głośno, wyraźnie i przede wszystkim solidarnie z głosem nauczycieli.

– Jesteśmy uczniami i edukacja jest dla nas bardzo ważna, bez edukacji nic nie osiągniemy – powiedziała Weronika Choińska, współorganizatorka wydarzenia. – Uważamy, że nauczyciele muszą dobrze zarabiać, bo ich praca jest bardzo odpowiedzialna. Moim zdaniem to powinna być naprawdę prestiżowa praca, a wynagrodzenie powinno być równe np. zarobkom informatyka czy inżyniera. Wiem, że u nas w kraju, jest to bardzo trudne do osiągnięcia, ale uważam, że należą im się podwyżki w wysokości tysiąca złotych.

Weronika Choińska (po lewej) powiedziała, że hasło przewodnie protestu brzmi: Wy uczycie nas, my wspieramy was”

Weronika Choińska (po lewej) powiedziała, że hasło przewodnie protestu brzmi: „Wy uczycie nas, my wspieramy was”
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

Wydarzenie dedykowane było uczniom i to ich obecność była kluczowa. To oni w większości utworzyli z własnych ciał symboliczny wykrzyknik na Placu Solidarności. Jednak wsparcie tej inicjatywie okazali też rodzice, przechodnie, a nawet pojawił się prezydent Sopotu – Jacek Karnowski.

– Sprowadza mnie tu oczywiście potrzeba wsparcia nauczycieli, ale także moja osobista inicjatywa, czyli chęć rozpowszechnienia listu, który wysłałem do prezydenta Andrzeja Dudy, premiera Mateusza Morawieckiego i pani minister edukacji Anna Zalewskiej, z prośbą o spełnienie postulatów nauczycieli i apelem, by zapobiec temu strajkowi. Do tej pory nie dostałem odpowiedzi – wyjaśniał Konrad Rola, przewodniczący zgromadzenia.

Konrad Rola (z mikrofonem) jest uczniem VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku

Konrad Rola (z mikrofonem) jest uczniem VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

– Myślę, że nawet szczątkowe zaangażowanie i takie inicjatywy są bardzo ważne, ponieważ to jest istotny element aktywności społecznej – dodał Konrad Rola. – To ważne, żeby pokazać, że to co się dzieje nie jest nam obojętne. Bo nam, młodym ludziom, naprawdę na nauczycielach zależy.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie