Pracownicy Fundacji DKMS podczas pakowania i wysyłki środków ochrony
Pracownicy Fundacji DKMS podczas pakowania i wysyłki środków ochrony
Informacja prasowa Na zdrowie Pomoc i wsparcie Redakcja poleca

Fundacja DKMS w walce z koronawirusem

Płyny do dezynfekcji, rękawiczki nitrylowe i certyfikowane maseczki FFP2 oraz FFP3 o łącznej kwocie ponad 220 tysięcy złotych trafiły do 16 klinik Transplantacji Szpiku w całej Polsce, w tym do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed w Gdańsku. Przekazane przez Fundację DKMS środki ochrony osobistej w ramach Programu Rozwoju Polskiej Transplantologii i Wsparcia Pacjentów po raz kolejny wspomogą personel medyczny i Pacjentów z oddziałów transplantacji szpiku.

W Polsce co 40 minut ktoś dowiaduje się, że ma nowotwór krwi. Niejednokrotnie dla Pacjentów jedynym ratunkiem staje się przeszczepienie szpik. To zabieg ratujący ludzkie życie, a pandemia nie może wstrzymywać transplantacji. Fundacja DKMS wiedząc, jak ogromne są wciąż potrzeby personelu medycznego, przekazała do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed z województwa pomorskiego niezbędne materiały ochrony osobistej. Wszystko po to, by zapewnić personelowi oraz Pacjentom bezpieczne warunki leczenia.

„Pandemia COVID-19 jest stanem nienormalności w naszym życiu, a dla środowiska medycznego szczególnym, nadzwyczajnym i niezwykle trudnym wyzwaniem. W czasach gigantycznego wzrostu zapotrzebowania na środki ochrony osobistej i środki dezynfekcyjne, zasoby posiadane przez szpital są niewystarczające. Pomoc jaką otrzymaliśmy od Fundacji DKMS jest bezcenna, tym bardziej że otrzymane środki są najwyższej jakości.”

 – mówi prof. dr hab. med. Jan Styczyński, Konsultant Krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej, Kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii w Szpitalu Uniwersyteckim nr 1 im. dr Antoniego Jurasza w Bydgoszczy.

Środki trafiły do Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUMed, w ilościach: 333 maski FFP3; 306 masek FFP2; 5 100 par rękawiczek oraz 160 litrów płynu do dezynfekcji.

Praca w Oddziale Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych jest bardzo specyficzna – mówi Dorota Zygadło, Pielęgniarka Oddziałowa na Oddziale Przeszczepiania Komórek Krwiotwórczych Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Krakowie –

Pracujemy z pacjentami poddawanymi intensywnemu, bardzo obciążającemu leczeniu ze wszystkimi tego konsekwencjami, ale nie jesteśmy Oddziałem Intensywnej Terapii. Złożoność chorób, które kwalifikują do przeszczepienia i intensywnego leczenia może wiązać się z wieloma powikłaniami. Na szczęście nie zawsze tak jest. Jedno co dzieje się na 100% zawsze i u każdego pacjenta, to brak odporności wynikający z samej choroby lub będący efektem przejściowym ciężkiego leczenia. To co dla nas jest codziennym wyzwaniem, to najlepsza z możliwych ochrona przed bakteriami, wirusami, grzybami, które mogą być zabójcze dla chorych. Mycie i dezynfekcja rąk, maseczki, fartuchy, rękawice, czepki, izolacja, mycie i dezynfekcja sal – dzień po dniu, konsekwentnie. Dziękujemy za każdą pomoc. Dla nas to bardzo cenne nie tylko w czasie epidemii”.

W pomoc klinikom transplantacyjnym i Pacjentom z oddziałów przeszczepowych włączyli się również internauci, wpłacając datek na zbiórkę internetową, prowadzoną w mediach społecznościowych Fundacji DKMS.

To już trzecia partia pomocy przekazana przez Fundację DKMS do walki z koronawirusem. W marcu br. Fundacja DKMS przekazała ponad 110 000 pałeczek-wymazówek służących do przeprowadzania testów na obecność wirusa SARS-CoV-2 (do dyspozycji Ministerstwa Zdrowia). W kwietniu br. do klinik transplantacji szpiku trafiły gogle, przyłbice, okulary ochronne, jednorazowe rękawiczki nitrylowe, mydła oraz kremy do rąk o łącznej wartości ponad 118 tysięcy złotych.

informacja prasowa DKMS

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie