Kobieta w ciąży, fot. Pixabay fotografyarte
Kobieta w ciąży, fot. Pixabay fotografyarte
Na zdrowie Redakcja poleca Warto wiedzieć

Fizjoterapia uroginekologiczna

Fizjoterapeuta uroginekologiczny – czyli kim jesteśmy i czym się zajmujemy. Przeczytaj, a na koniec zapisz się na darmowy webinar!

Jesteś kobietą? Musisz to przeczytać!

Fizjoterapia jest zawodem medycznym, związanym z ratowaniem zdrowia człowieka. Leczymy m.in. ruchem, technikami manualnymi oraz promujemy zdrowie. Jedną z jej dziedzin jest fizjoterapia uroginekologiczna. W Polsce dopiero raczkująca i nabierająca tempa. Niestety wiele osób nadal nie wie czym my, fizjoterapeuci specjalizujący się w uroginekologii, się zajmujemy. Trafiają do nas zarówno młode kobiety, kobiety w ciąży, po porodzie, ale również panie w okresie menopauzalnym i pomenopauzalnym.

Czym zajmuje się fizjoterapeuta uroginekologiczny?

Fizjoterapia uroginekologiczna zajmuje się przywracaniem odpowiedniej funkcji oraz sprawności w obszarze miednicy mniejszej kobiety. Bardzo powszechnymi schorzeniami z jakim zgłaszają się pacjentki są: nietrzymanie moczu oraz obniżenia narządów miednicy mniejszej. Szacuje się, że problem nietrzymania moczu, może dotyczyć w Polsce około 4 mln ludzi. Jednakże trudnym jest określenie chociażby przybliżonej liczby chorych, ponieważ wiele osób nie ujawnia swoich problemów, uważając je za wstydliwe czy traktując je jako jeden z objawów starości. Fizjoterapia w wymienionych wyżej problemach odgrywa znaczącą rolę.

Bardzo duży odsetek kobiet cierpi również na bolesne miesiączki oraz bolesne współżycia. Fizjoterapia uroginekologiczna posiada szeroki wachlarz technik do pracy z tymi problemami. Wbrew powszechnemu założeniu, w większości przypadków, bolesne miesiączki nie „przejdą po ciąży” ani „nie muszą boleć”. Udając się do specjalisty pracować można w gabinecie oraz w domu stosując autoterapię, której nauczy Was fizjoterapeuta na wizycie.

Fizjoterapia uroginekologiczna w ciąży

W ciąży zachodzi wiele zmian obejmujących cały narząd ruchu kobiety. W tym przypadku fizjoterapia skupia się na eliminowaniu lub łagodzeniu bólów kręgosłupa, obrzęków kończyn dolnych oraz górnych. Terapia kobiet w ciąży obejmuje m.in. przygotowanie pacjentki do porodu, zadbanie o jej aktywność fizyczną, o dno miednicy, zapobieganie przykurczom mięśniowym, przygotowanie krocza do porodu, praca nad poprawnym oddechem oraz dbanie o odpowiednią ruchomość stawów krzyżowo-biodrowych i wiele, wiele innych.

Fizjoterapia uroginekologiczna po porodzie

Fizjoterapia połogowa jest niezwykle ważna dla zdrowia kobiet. W tym czasie należy zadbać nie tylko o dziecko, ale również o siebie. Jeszcze w szpitalu można wdrożyć pierwsze delikatne ćwiczenia. Po porodzie terapeuta m.in. pomoże zadbać o przywrócenie poprawnej postawy ciała, powrót kobiety do formy sprzed ciąży, pracować nad występującym rozejściem mięśni prostych brzucha oraz do jego zadań należy terapia blizn.

Fizjoterapia okołooperacyjna

Zdarza się również, taka sytuacja, kiedy zmiany są na tyle zaawansowane, że operacja jest koniecznością. Tutaj z pomocą również przychodzi fizjoterapia. Przed operacją pozwala przygotować dany obszar ciała do zabiegu, a po operacji pomoże przywrócić odpowiednie funkcjonowanie organizmu kobiety oraz zapobiec powikłaniom. W dalszym etapie pracujemy nad zmniejszaniem dolegliwości bólowych, mobilizacją blizn oraz przywracaniem równowagi mięśniowej.

Wszystko co zostało powyżej wymienione jest to nie duża część problemów w jakich pomóc Wam może fizjoterapeuta uroginekologiczny. Nie sposób jednak, w jednym artykule, ich wszystkich zawrzeć.

Wiele z Was zapewne słyszało zdanie „tak już musi być, taka twoja uroda, po porodzie tak będzie” albo „w tym wieku to normalne”. Prawda jest taka, że nie. Tak nie musi być! Można złagodzić wiele problemów lub całkowicie się ich wyzbyć. Dlatego zachęcam Was, drogie kobiety, do dbania o siebie i niebagatelizowania swoich problemów.

Na koniec zapraszam Was, drodzy czytelnicy, do zapisania się na webinar. Został on podzielony na część teoretyczną oraz praktyczną. Tematyka, która zostanie na nim poruszona, obejmuje: prawidłowe nawyki na toalecie, nawyki dnia codziennego, problem nietrzymania moczu, aktywności fizycznej oraz zdrowego kręgosłupa. W części praktycznej pokażę ćwiczenia rozluźniające dno miednicy, kręgosłup i nie tylko. Webinar jest bezpłatny i potrwa około godzinę. Termin to 4.05.2020r., godzina 16:00. Serdecznie zapraszam! Jeżeli jesteś zainteresowana/y, napisz do mnie! istotakobiecosci@gmail.com

Fizjoterapeuta – Martyna Józefczyk @istota_kobiecosci

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
Newest
Oldest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Gdynianka ci ja
Gdynianka ci ja
30/04/2020 00:54

Takie tematy są bardzo potrzebne, my kobiety tak mało wiemy o swojej fizjologii, proszę pisać, może te głupie baby zajmą się nareszcie tym co jest ważne w ich życiu, a nie tylko bzdurami z pism tzw. kobiecych. Pozdrawiam. edukatorkę.

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie