Festiwalowe Złote Lwy, czyli nagrody dla najlepszego filmu, fot. Anna Bobrowska
Festiwalowe Złote Lwy, czyli nagrody dla najlepszego filmu, fot. Anna Bobrowska
Kultura Z Gdyni

Festiwal Filmowy w tym roku online

Ze względu na nowo wprowadzone obostrzenia święto polskiego kina tym razem odbędzie się w wersji online. Wszystkie wydarzenia festiwalowe najprawdopodobniej zagoszczą na internetowej platformie.

Organizatorzy Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych poinformowali o najnowszych ustaleniach dotyczących tegorocznej edycji, które wynikają z aktualnych obostrzeń i sytuacji związanej z pandemią. 45. edycja najważniejszego wydarzenia dla polskiej branży filmowej odbędzie się w całości online. Na specjalnej platformie online dostępne będą wybrane filmy konkursowe oraz dodatkowe materiały multimedialne.

– W związku z ograniczeniami licencyjnymi nie możemy, niestety, pokazać online szerokiej publiczności wszystkich filmów z Konkursu Głównego. Niektórzy dystrybutorzy są już związani umowami z innymi platformami VOD. Z kolei dystrybutorom tych filmów, które jeszcze nie miały premiery kinowej zależy, by zachować tradycyjną kolejność, zgodnie z którą najpierw są pokazy na wielkim ekranie, a dopiero później inne formy dystrybucji. My, jako organizatorzy festiwalu nie dysponujemy prawami do filmów konkursowych – mówi Leszek Kopeć, dyrektor FPFF.

Pokazy filmowe online na platformie festiwalowej mają odbywać się w wirtualnych salach kinowych zgodnie z ustalonym harmonogramem projekcji. Platforma festiwalowa umożliwi ponadto oglądanie konferencji prasowych z udziałem twórców, da także dostęp do wydarzeń towarzyszących: debat, spotkań, webinariów i innych. Wkrótce ogłoszony zostanie pełny program wyjątkowej, internetowej edycji festiwalu.

Decyzją organizatorów liczba akredytacji dających dostęp do platformy online będzie ograniczona, a ich sprzedaż rozpocznie się 15 listopada. Uroczystość wręczenia nagród w tym roku będzie mieć formę programu telewizyjnego wyemitowanego na antenie ogólnopolskiej TVP oraz na platformie festiwalowej.

– Zarówno organizatorom, jak i branży filmowej bardzo zależy, by pomimo trudności przeprowadzić w tym roku festiwalowe konkursy, przyznać Złote Lwy i inne nagrody, tak ważne dla polskich twórców i ich filmów. Pamiętajmy, że w historii gdyńskiego festiwalu odwołano go wyłącznie w czasie stanu wojennego. Nikt jednak nie ma wątpliwości, że w tym roku będzie to zupełnie inny festiwal od tych, które znamy z ostatnich lat. Pandemia zmieniła świat, w wielu dziedzinach codziennego życia musieliśmy przejść na nowy, awaryjny tryb. To samo dzieje się z festiwalem – mówi Tomasz Kolankiewicz, dyrektor artystyczny FPFF.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się od 8 do 12 grudnia tego roku. Przypomnijmy, że pierwotnie miał odbył się w Gdyni w połowie września.

Autor: Kamil Złoch // UM GDYNI

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie