Experyment fot. mat. prasowe
Kultura Młoda Gdynia Redakcja poleca

Ferie #wGdyni – od czego zacząć?

Tegoroczne ferie zimowe odbywają się w tym samym terminie w całym kraju. Rozpoczęły się dzisiaj i potrwają do 17 stycznia. Dzieci i młodzież spędzą je w domach, ponieważ z powodu pandemii nie ma wyjazdów na zimowiska. W naszym mieście nie będzie jednak czasu na nudę! Zobaczcie, jak można spędzić ten wolny czas #wGdyni.


W czasie tegorocznych ferii w naszym mieście na dzieci i młodzież czeka wiele wirtualnych aktywności. Tydzień warto rozpocząć z Centrum Nauki EXPERYMENT. To w nim – od 4 do 15 stycznia – dla dzieci w wieku 9-12 lat przygotowano cykl warsztatów online poświęconych filmowi, ekologii, zwierzętom, Antarktyce i chemicznym doświadczeniom.

Ferie z EXPERYMENTEM to 5 dni i 5 tematów. Spotkania będą prowadzone na platformie MS Teams w dniach: 4-8 stycznia lub 11-15 stycznia w godz. 10:00-14:00 (z krótkimi przerwami).
Plan działania z EXPERYMENTEM


PONIEDZIAŁEK: Kamera akcja – kręcimy film poklatkowy

Pod czujnym okiem edukatora Borysa uczestnicy stworzą prawdziwy film poklatkowy z maskotką EXPERYMENTU – Panem Kulką – w roli głównej. Wcześniej trochę majsterkowania – uczestnicy zmierzą się ze złudzeniem optycznym, zbudują najprawdziwszą camerę obscurę i sprawdzą, czym jest fotografia albuminowa.

WTOREK: Zielone DYI – robimy domowe kosmetyki

W jaki sposób można uratować świat przed katastrofą? Odpowiedź na to pytanie zna edukatorka EXPERYMENTU Paulina. Wspólnie z uczestnikami wykona bezpieczne, ekologiczne kosmetyki: myjącą ciastolinę, musującą kulę do kąpieli, peeling do skóry i pastę do czyszczenia kuchni i łazienki. Wykonując różne eksperymenty, każdy będzie mógł też sprawdzić, jak powstają m.in. chmury i deszcz.

ŚRODA: Sekretne życie zwierząt – lepimy z masy solnej

Edukator EXPERYMENTU Robert opowie o tym, czego jeszcze nie wiecie o swoich zwierzakach! Przydadzą się też jajka – uczestnicy przeprowadzą z nimi kilka ciekawych doświadczeń, może nawet dowiedzą się, co było pierwsze: jajko czy kura? Masa solna posłuży z kolei do ulepienia skamielin. Może uda się oszukać paleontologów i odtworzyć odciski dinozaurów?

CZWARTEK: Wyprawa w Antarktykę – oglądamy filmy z bieguna południowego

Tego dnia uczestnicy spotkają się z edukatorem EXPERYMENTU Bartkiem, który spędził na stacji polarnej kilka długich, mroźnych tygodni! Bartek opowie i zaprezentuje antarktyczne zwierzęta: plankton, urocze foki i sprytne pingwiny. Dzieci sprawdzą, jak walenie radzą sobie z nurkowaniem i żeby to zrozumieć przeprowadzą doświadczenie zwane nurkiem Kartezjusza. Dzieci wykonają też błękitne jak ocean slajmy.

PIĄTEK: Pod lupą – wykonujemy doświadczenia chemiczne

Razem z edukatorem EXPERYMENTU Zbyszkiem uczestnicy warsztatów wezmą pod lupę produkty spożywcze w naszych kuchniach. Spróbują dowiedzieć się, jak pracuje laboratorium (detektywistyczne), ale też sami zamienią się w… kuchennych detektywów, by wykonać bezpieczne doświadczenia naukowe z wykorzystaniem choćby mleka, octu czy sody. Zbudują także najprawdziwszą balonową rakietę, a wszystko to dzięki nauce!

Informacje oraz bilety są dostępne na stronie: www.experyment.gdynia.pl

Kontakt mailowy: bilety@experyment.gdynia.pl lub tel. pod nr: 58 500 49 94.

Ferie z Gdynią Rodzinną


Gdynia Rodzinna również zaprasza dzieci do wspólnej zabawy pod tytułem „Podróż po niezwykłych zakątkach świata”. Wesołe i zaskakujące animacje online poprowadzą animatorki – Zosia i Zuzia. Spotkania będą transmitowane na żywo z Centrum Aktywności Rodziny – Gdynia Rodzinna – od 5 stycznia codziennie (z wyjątkiem weekendu) o godz. 13.00.

Filmy będzie można obejrzeć na stronach:

Autor: Magdalena Śliżewska // UM Gdyni

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x