Ekologia Redakcja poleca Ze Świata

Europejskie Metropolie z apelem o walkę z efektem cieplarnianym

EUROCITIES, czyli organizacja zrzeszająca najważniejsze miasta europejskie skierowała list otwarty do prezydenta Rady Europejskiej Charles’a Michela i aktualnie przewodzącej Radzie Unii Europejskiej – Angeli Merkel. Chodzi o walkę z efektem cieplarnianym poprzez m.in. ograniczenie emisji CO2 do 2030 roku.

Burmistrzowie miast apelują o większe zaangażowanie instytucji europejskich, bo liderem zmian dla klimatu była i jest Unia Europejska. – Dalsze przywództwo UE jest niezbędne, aby zrealizować nasze wspólne ambicje ograniczenia wzrostu średniej temperatury na świecie do 1,5 stopnia powyżej poziomów sprzed epoki przemysłowej (…) Jako przywódcy miast rozumiemy to wyzwanie. Opracowujemy i wdrażamy ambitne plany działania na rzecz klimatu poprzez lokalne programy wspierania energii odnawialnej, dbając o emisje CO2 związane z transportem, ustalając zasady dotyczące jakości powietrza i wpływu na zdrowie, sprawiając, że transformacja energetyczna działa, dostarczając wskazówek dotyczących wydajności budynków i przepisów dotyczących emisji przemysłowych oraz zapewniania budowy bardziej sprawiedliwych i integracyjnych społeczeństw w naszych miastach.

Pod listem podpisało się 58 burmistrzów, w tym m.in Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska, Ada Colau, burmistrz Barcelony, Sadiq Khan, burmistrz Londynu, Anne Hidalgo, mer Paryża, Virginia Ragg, burmistrz Rzymu, José Luis Martínez-Almeida, burmistrz Madrytu, czy Hazel Chu, burmistrz Dublina.

Burmistrzowie wspierają szefową Komisji Europejskiej, która w swoim orędziu o stanie UE zapowiedziała realizację polityki Zielonego Ładu do roku 2050, ale zwracają uwagę na to, że do zmian powinni się włączyć wszyscy liderzy samorządowi.

Samorządowcy apelują zatem m.in. o:

– znaczące inwestycje w transport publiczny, zieloną infrastrukturę i renowacje budynków, aby umożliwić transformację klimatyczną w miastach. – żeby unijne fundusze i środki finansowe zostały skierowane tam, gdzie jest to najbardziej potrzebne – do miast europejskich – w celu pobudzenia potencjału transformacyjnego obszarów miejskich na rzecz ekologicznej i sprawiedliwej odbudowy;
– finansowanie odbudowy dla sektorów energochłonnych z paliw kopalnych uwarunkowane wyraźnym zobowiązaniem do obniżenia emisyjności.

Daniel Stenzel

Daniel Stenzel
Urząd Miejski w Gdańsku

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie

0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x