Szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas © European Union / Giedre Daugelaite
Szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas © European Union / Giedre Daugelaite
Polityka Ze Świata

Europejski Komitet Regionów wyznaczył priorytety na lata 2020–2025

Reprezentujący unijne samorządy Europejski Komitet Regionów przyjął rezolucję nakreślającą trzy priorytety na najbliższe pięć lat. Zaliczono do nich: zbliżenie Europy do jej obywateli i wzmocnienie europejskiej demokracji, budowanie odpornych społeczności regionalnych i lokalnych oraz zapewnienie poszanowania spójności gospodarczej, społecznej i terytorialnej

Pierwszym wyznaczonym przez Komitet Regionów priorytetem jestzbliżenie Unii do obywateli” z pomocą władz lokalnych i regionalnych. Zdaniem samorządowców, wszystkie decyzje unijne i krajowe muszą być podejmowane jak najbliżej obywateli, zgodnie z zasadą pomocniczości. Komitet zadeklarował, że będzie nadal dbać o to, by przyszłe przepisy UE zmniejszyły obciążenia administracyjne i koszty wdrażania programów UE dla regionów, miast, miasteczek i wsi.

Drugi priorytet dotyczy wyzwań, przed którymi stoją wsie, miasta i regiony, takich jak zarządzanie pandemią, transformacja ekologiczna, cyfrowa i demograficzna, w tym przepływy migracyjne.

„Stawienie czoła tym wyzwaniom jest możliwe tylko wtedy, jeśli wszystkie lokalne społeczności w Europie staną się bardziej odporne”

 – podkreślono w komunikacie KR.

Trzeci priorytet kładzie nacisk na spójność jako podstawową wartość, która „musi służyć za kompas wszystkim politykom UE”. Według samorządowców, kryzys związany z COVID-19 pokazał, że spójność to więcej niż tylko pieniądze: to wartość, która wytycza kierunek zrównoważonego wzrostu gospodarczego, tworzy trwałe miejsca pracy wysokiej jakości i pozwala na skuteczne działania w terenie zgodne z potrzebami obywateli.

Szef Komitetu Regionów Apostolos Cicikostas podkreślił w przesłanym PAP komentarzu, że milion demokratycznie wybranych przedstawicieli władz lokalnych i regionalnych to zarówno europejskie fundamenty, jak i sieć bezpieczeństwa.

„To właśnie my jesteśmy pierwszym punktem pomocy dla obywateli w najgorszych momentach kryzysów i to my kierujemy potem odbudową. Niedawna pandemia pokazała, że trzeba lepiej współpracować na wszystkich szczeblach sprawowania rządów, tak aby znaleźć rozwiązania, które zabezpieczają i poprawiają życie naszych obywateli „

– zaznaczył.

Marszałek województwa podkarpackiego i przewodniczący Grupy Europejskich Konserwatystów i Reformatorów w Komitecie Regionów Władysław Ortyl podkreśli, że EKR chce zachować to, co jest dobre, i zmienić to, co wymaga zmiany.

„Zmiana klimatu wymaga bardzo trudnych decyzji, dlatego też – jako członkowie Grupy EKR – będziemy nalegać, by przejściu na bardziej ekologiczną gospodarkę towarzyszyło odpowiednie finansowanie i wystarczająca elastyczność”

– zaznaczył marszałek.

„Jest dla nas jasne, że niektóre elementy Europejskiego Zielonego Ładu wymagają przeglądu i poprawy. Brak działań wiązałby się z istotnymi kosztami przemysłowymi i społecznymi dla naszych lokalnych społeczności”

 – dodał Ortyl.

Z kolei członkini rady miasta Oulu i wiceprzewodnicząca Zielonych w Komitecie Regionów Satu Haapanen wyraziła nadzieję, że rezolucja stanowi odzwierciedlenie uznania przez wszystkie grupy polityczne potrzeby szybkich, kompleksowych i wspólnych działań, aby zapobiec katastrofie klimatycznej.

„Doświadczenie pokazuje, że im bardziej społeczności podążają ścieżką zielonego rozwoju, tym szybciej dostrzegają korzyści gospodarcze i społeczne, dlatego nalegamy, by wszyscy przywódcy lokalni skorzystali z możliwości, jakie oferuje Europejski Zielony Ład, oraz by miasta i regiony miały bezpośredni dostęp do funduszy UE”

– zaznaczyła.

W związku z rezolucją na kolejnej sesji plenarnej KR-u w październiku przewodniczący Komitetu Regionów przedstawi pierwszy doroczny barometr lokalny i regionalny – ocenę kwestii szczególnie ważnych dla regionów i gmin w UE. Pierwszy barometr będzie dotyczył stanu lokalnej demokracji i reakcji na pandemię COVID-19.

Powiązane tematycznie

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie