Image default
Na zdrowie Polityka

Epidemia antyszczepionkowej głupoty!

Dzisiaj ma się odbyć I czytanie Obywatelskiego projekt ustawy o zmianie ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi – czyli budzenie antyszczepionkowej paniki – mówiła pod Pomorskim Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy Aleksandra Kulma, jedynka Partii Razem do Sejmiku z okręgu obejmującego miasto Gdańsk.

Projekt dotyczy likwidacji obowiązku szczepień ochronnych oraz pozostawienia obowiązku szczepień ochronnych jedynie dla sytuacji nałożenia tego obowiązku w drodze decyzji oraz w sytuacji ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii – to jest tak jakby mieć wybór między odrą a krztuścem.

Nie ma żadnego dowodu naukowego na to, że dobrowolność szczepień wpływa pozytywnie na zdrowie w populacji – co więcej, czekanie na epidemię jest działaniem szczególnie nieetycznym.

Należy pamiętać, że negatywne skutki szczepienia są nieporównanie mniejsze niż skutki chorób u osób niezaszczepionych według kalendarza szczepień obowiązkowych – dodała Kulma

Wszystkie preparaty dopuszczone do obrotu na terenie Polski przeszły rygorystyczne badania kliniczne, a następnie zostały zarejestrowane przez odpowiednie instytucje.

Do czasu wprowadzenia powszechnych szczepień ochronnych choroby zakaźne wieku dziecięcego były czynnikiem selekcji naturalnej –  choroby zakaźne dziesiątkowały ludzkość, szczególnie wysoki poziom śmiertelności zanotowano wśród (dzieci, noworodków) czyli osobników z jeszcze słabą odpornością. Szczepienia oraz dogłębna wiedza medyczna zmieniły te bezwzględne prawa ewolucji, umożliwiając jednostkom słabszym przeżycie – podkreślała Aleksandra Kulma.

Szymon Andrzejewski (jedynka KW Razem z okręgu 5 – powiaty kwidzyński, malborski, nowodworski, sztumski i tczewski) – Partia Razem ma konkretne postulaty dotyczące szczepień oraz polityki zdrowotnej na poziomie województwa. Stawiamy na pełną refundacja szczepień i rzetelną edukację w tym zakresie. Stoimy na stanowisku, że samorząd powinien refundować wszystkie szczepienia objęte kalendarzem, łącznie ze szczepieniami zalecanymi (np. przeciw HPV i grypie).

W przypadku szczepień nieobowiązkowych wprowadzimy system nagradzania za udział w programie, skierowany do grup ryzyka: dzieci i osób starszych.

Zasada: „lepiej zapobiegać niż leczyć” nadal nie traci na wartości. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od kilkudziesięciu lat propaguje koncepcję zakładającą, że profilaktyka ma większy wpływ na stan zdrowia i długość życia ludności niż leczenie medyczne. Profilaktyka jest też znacznie tańsza niż skutki ekonomiczne i społeczne, jakie poniosłoby państwo w przypadku wystąpienia epidemii, choćby na skalę lokalną.

Po pierwsze nie mamy kontroli nad transmisją patogenów i postulowany argument nie odnosi się do tego czy szczepieniom mają zostać poddane tylko osoby z ogniska/epidemii czy wszyscy.

Decyzja o podjęciu szczepień może nie zostać podjęta na czas i wówczas zarówno wzrastają koszty leczenia skutków chorób wynikających z nieszczepienia jak i istnieje ryzyko braku hospitalizacji osób z ogniska/epidemii z uwagi na brak wyspecjalizowanych oddziałów/szpitali zakaźnych – zakończył Andrzejewski.

   Krzysztof Adamski

Powiązane tematycznie

Seniorze nie czekaj. Zaszczep się!

Redakcja

MINĄŁ PAŹDZIERNIK 2019. Krótkie komentarze do wybranych wydarzeń tego miesiąca.

Janusz Beński

Minister uchylił decyzję Wojewody w sprawie świadczenia pielęgnacyjnego

Redakcja

Dodaj komentarz

avatar
400
  Subscribe  
Powiadom o

Wykorzystujemy pliki cookies do prawidłowego działania serwisu, aby oferować funkcje społecznościowe, analizować ruch na portalu i prowadzić działania marketingowe. Więcej informacji znajdziesz w polityce prywatności. Czy zgadzasz się na wykorzystywanie plików cookies? Akceptuję Wyjaśnienie